Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o... Stephenie Kingu

Na każdego przychodzi czas... Nadszedł także na Mistrze grozy i horroru, Stephena Kinga. Chyba nie ma osoby, która przynajmniej nie słyszała jego nazwiska, jest autorem kilkudziesięciu powieści, z których wiele zostało przeniesionych na ekran. Ma swoich zagorzałych fanów, ale również krytycznych przeciwników. Jedno jest pewne, mało kto pozostaje obojętny na jego twórczość.

STEPHEN KING

Powieści Kinga towarzyszyły mi w latach licealnych i studenckich. Przeczytałam ponad dwadzieścia powieści jego autorstwa i choć kilka nie do końca spełniło moje oczekiwania, generalnie muszę przyznać, że King wielkim pisarzem jest. Dlaczego cenię jego twórczość?
 • jego powieści grozy mają niesamowity klimat, mroczny, niepokojący, przyprawiający o gęsią skórkę.
 • potrafi znaleźć grozę nawet (a może lepiej powiedzieć zwłaszcza) w zwykłych, codziennych sytuacjach, przez co sprawia, że czasem zwykłe wyjście do łazienki w okolicach północy staje się problematyczne.
 • pobudza wyobraźnię, wznieca niepokój, jest w stanie wywołać pierwotny lęk przed tym co mroczne i nieznane.
Ciekawostki (źródło Ciocia Wikipedia)
 • wydawał książki pod pseudonimem Richard Bachman, raz jako John Swithen
 • jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy
 • ma córkę i dwóch synów, którzy także zostali pisarzami - Owen King i Joe Hill
 • ma bardzo prosty przepis, jak zostać dobrym pisarzem: „Czytaj cztery godziny dziennie i pisz cztery godziny dziennie. Jeśli nie masz na to wystarczająco dużo czasu, to nie oczekuj, że będziesz dobrym pisarzem”
 • książki Kinga doczekały się około 90 ekranizacji (telewizyjnych i kinowych), moimi ulubionymi zdecydowanie są "Stań przy mnie", "Skazani na Shawshank", "Zielona mila" i "Sekretne okno".
Twórczość Stephena Kinga wydana w Polsce:
Zbiory nowel i opowiadań
 • Nocna zmiana (moja recenzja)
 • Cztery pory roku 
 • Szkieletowa załoga (moja recenzja)
 • Czwarta po północy 
 • Marzenia i koszmary 
 • Serca Atlantydów 
 • Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści 
 • Po zachodzie słońca 
 • Czarna bezgwiezdna noc (moja recenzja)
Książki non-fiction
 • Danse Macabre
 • Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika 
Książki wydane początkowo pod pseudonimem Richard Bachman:
 • Rage
 • Wielki marsz (moja recenzja)
 • Ostatni bastion Barta Dawesa 
 • Uciekinier 
 • Chudszy 
 • Regulatorzy 
 • Blaze 
Pogrubieniem zaznaczyłam książki, które już miałam przyjemność czytać. Moja własna biblioteczka prezentuje się następująco (aktualizacja - luty 2017):

A co Wy sądzicie o powieściach Kinga? 

  Popularne posty z tego bloga

  TOP 10: powieści Stephena Kinga

  Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
  1. "To" (moja recenzja)

  Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

  Top 10 najlepszych horrorów

  31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
  Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

  Top 10 książek na Boże Narodzenie

  Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
  Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
  1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

  Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

  "100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

  Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
  Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

  "To" Stephen King

  Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
  W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
  W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.