Przejdź do głównej zawartości

"Christine" Stephen King

Tytuł Christine
Autor 
Stephen King
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Rok wydania 2008
Stron 648
„Christine” była jedną z pierwszych powieści Stephena Kinga, które poznałam będąc jeszcze nieopierzoną licealistką. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie i przez długi czas po jej lekturze wolałam nie stawać tyłem do żadnego uruchomionego samochodu. Teraz, na fali sentymentu do prozy Mistrza, postanowiłam sięgnąć po nią po raz drugi.

Zarys fabuły zna chyba każdy, kto choć trochę interesuje się prozą Kinga. Historia o młodym, nieśmiałym i inteligentnym chłopaku, Arniem Cunninghamie, oraz przeklętym samochodzie, który opanowuje jego duszę plus morduje jego gnębicieli, uchodzi za kultową powieść grozy. I choć lakoniczny opis fabuły może raczej wywołać salwę śmiechu (samochód-morderca kojarzy się z opowieściami na poziomie krwiożerczych pomidorów), nie dajcie się zwieść pozorom - w wykonaniu Kinga wypada on niepokojąco i przyprawia o gęsią skórkę.

Nie bez przyczyny autor nazywany jest mistrzem grozy i królem horroru. Niewielu jest pisarzy, którzy potrafią dorównać mu w misternym tkaniu atmosfery strachu, tworzeniu poczucia zagrożenia i niepewności. Właśnie za to kocham jego powieści, wliczając w to „Christine”. Przerażające są zmiany, jakie zachodzą w Arniem, opisane w sposób tak sugestywny, że podczas lektury odczuwałam niepokój, zupełnie jakby stał przede mną i świdrował mnie wzrokiem. Równie mocno oddziałują na wyobraźnię sceny, w których Christine wyrusza na polowanie niczym wietrzący zdobycz drapieżnik. Śledząc jej poczynania można niemal poczuć zapach tapicerki i usłyszeć niepokojący szum pracującego silnika. A jeśli czytacie książkę w nocy i przejeżdżający koło Waszego domu samochód oświetli przez chwilę okna Waszego pokoju… podejrzewam, że co wrażliwsze osoby mogą dostać ataku serca.

„Christine” robi wrażenie nawet po latach, mimo że znałam już zarys fabuły i zakończenie, wciągnęła mnie równie mocno, jak za pierwszym razem. Jest to zdecydowanie jedna z lepszych powieści Stephena Kinga, dlatego dla fanów horroru jest to pozycja obowiązkowa.

Moja ocena: 5/6

Opowiadanie przeczytałam w ramach wyzwań Book Trotter (literatura amerykańska) oraz Czytam Kinga.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.