Przejdź do głównej zawartości

"Wielki Marsz" Stephen King

Wielki Marsz, Stephen King
Prószyński i S-ka, 2008
Do pewnych książek trzeba dojrzeć. Wiele lat temu przeczytałam Wielki Marsz bez większego entuzjazmu, myśląc o nim jak o jednej z tych mniej udanych książek w dorobku Stephena Kinga. Teraz, pod wpływem Ciacha, postanowiłam dać mu jeszcze jedną szansę i jestem zachwycona! Przeczytałam powieść przy dwóch podejściach i dziwię się, dlaczego smarkata wersja mnie sprzed lat nie dostrzegła w niej tego, co widzę obecnie.

Autor przedstawia mroczną wizję totalitarnej Ameryki, w której główną rozrywką, doprowadzoną do statusu wydarzenia narodowego jest tytułowy Wielki Marsz. Co roku przystępuje do niego stu chłopców, których jedynym zadaniem jest iść i… przeżyć. Od chwili startu zawodnicy nie mogą się zatrzymać, a minimalna prędkość to sześć kilometrów na godzinę, niezależnie od panujących warunków pogodowych i drogi. Zwalniający otrzymują ostrzeżenia od eskortujących ich żołnierzy, po trzecim następuje czerwona kartka, którą jest strzał prosto w głowę. Nie można się wycofać, nie można się zatrzymać. Zwycięzca może być tylko jeden.

Książka jest krótka, liczy zaledwie 260 stron, ale jest tak sugestywnie napisana i ma w sobie taki ładunek emocji i napięcia, że nie pozwala się od siebie oderwać, ani o sobie zapomnieć. Cała fabuła skupia się na maszerujących chłopcach; o sytuacji w kraju dowiadujemy się niejako przy okazji, są to bardziej strzępki informacji, które trzeba sobie samodzielnie poskładać w logiczny i sensowny obraz. I nie jest to przyjemna wizja - z jednej strony można wyczuć panujący w społeczeństwie strach przed „spatrolowaniem” przez żołnierzy, z drugiej zwierzęcą wręcz żądzę krwi i brutalnej rozrywki, na potrzeby której co roku skazuje się na śmierć setkę młodych ludzi.

„Francuscy arystokraci pieprzyli się w cieniu gilotyny. Starożytni Rzymianie dupczyli się podczas walk gladiatorów, To rozrywka, Garraty. Nic nowego.”

Niezależnie od czasów, od epoki czy stopnia „ucywilizowania”, ludzie zbici w tłum wykazują perwersyjną, by nie rzec chorą potrzebę oglądania czyjegoś cierpienia. Teoretycznie można by się zastanawiać, czy nie jest to forma odreagowania codziennej, brutalnej rzeczywistości, ale bliższe prawdy wydaje mi się znane już ze Starożytności stwierdzenie, że aby utrzymać lud w ryzach wystarczy dać mu dostęp do chleba i igrzysk. A im większe wyzwalają one emocje, tym lepiej. W przypadku widzów obserwujących Wielki Marsz można jednak zobaczyć coś więcej, widać w nich całkowitą degenerację, fascynację cudzym cierpieniem i śmiercią. To już nawet nie jest przedmiotowe traktowanie drugiej osoby, to całkowite wyzucie z empatii i ludzkich odruchów.

Wraz z kolejnymi przemierzanymi kilometrami, mamy coraz większą szansę na poznanie uczestników Marszu. Możemy obserwować, jak ich początkowy niepokój, czasem zapał i pewność zwycięstwa, przegrywają nierówną walkę z nieludzkim zmęczeniem i strachem przed śmiercią. King po mistrzowsku przedstawił ich ból i skazane z góry na porażkę starcie z możliwościami własnego ciała. Cierpienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, gdy muszą oglądać śmierć towarzyszy, z którymi połączyła ich sympatia, a czasem przyjaźń. Wbrew twierdzeniom organizatorów, w Wielkim Marszu nie ma zwycięzców; ten, który przeżyje będzie okaleczony na całe życie, zarówno na ciele, jak i na duchu. A tego nie jest warta żadna nagroda.

King po raz kolejny udowadnia, że jest Mistrzem w swoim fachu i że prawdziwa groza to nie duchy i zamieszkujące naszą wyobraźnię stwory, bowiem największa i najgroźniejsza bestia tkwi w samym człowieku. Gorąco polecam!

Za możliwość uczestniczenia w Wielkim Marszu serdecznie dziękuję księgarni internetowej BookMaster - tam też znajdziecie książkę w promocyjnej cenie.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.