Przejdź do głównej zawartości

"Miasteczko Salem. Wersja ilustrowana" Stephen King

Miasteczko Salem. Wersja ilustrowana Stephen King
Prószyński i S-ka, 2005
Miasteczko Salem to jedna z najbardziej znanych, można by wręcz stwierdzić, że kluczowych powieści w dorobku Stephena Kinga. Jej lektura smakuje wyśmienicie, mimo że potrafi naprawdę przerazić, ale prawdziwą czytelniczą ucztą zapewnia dopiero sięgniecie po poszerzoną Wersję Ilustrowaną.

Na temat samej powieści pisałam dosyć obszernie tutaj, więc nie ma sensu powtarzać tego samego. Warto przy tym tylko wspomnieć, że Mistrz doskonale wykorzystał w niej nawiązania do legendy o Draculi i stworzył mrożącą krew w żyłach historię o opanowanym przez wampiry niewielkim miasteczku na amerykańskiej prowincji. Pomysł może wydawać się nieco groteskowy, ale uwierzcie mi, wykonanie jest naprawdę świetne i – jak dla mnie – stanowi kwintesencję grozy w wykonaniu Kinga.

Po Wersję ilustrowaną sięgnęłam przede wszystkim ze względu na dodatkowe elementy, które stanowią prawdziwy rarytas dla każdego kingowskiego fana oraz każdego czytelnika, który miał wcześniej kontakt z Miasteczkiem

Po pierwsze, książka zawiera nowy wstęp i posłowie napisane przez autora, w którym opisuje on swoją fascynację historią stworzoną przez Brama Stokera, okoliczności powstania niniejszej powieści oraz wspomina rolę, jaką w napisaniu Miasteczka… pośrednio odegrały jego matka i żona. Z przymrużeniem oka wyjaśnia również, dlaczego został na zawsze zaszufladkowany jako autor horrorów.

Po drugie, prawdziwym skarbem jest czterdzieści stron scen usuniętych z pierwotnej wersji powieści, bądź też napisanych zupełnie w nowy sposób. Każda z nich została krótko opisana – w którym punkcie akcji się rozgrywa i czego dotyczy. Kilka z nich jest naprawdę wartych uwagi, zwłaszcza te, które początkowo wyglądały całkowicie inaczej, wśród nich jest między innymi alternatywne zakończenie tej historii. Czy może być coś smakowitszego dla fanów powieści i pisarza?

Po trzecie, znalazły się tu dwa opowiadania nawiązujące do powieści. I o ile Mistrz nie zawsze radzi sobie z krótką formą, tak te naprawdę świetnie się czyta. Dola Jerusalem kojarzy się prozą Lovecrafta oraz z Draculą, zarówno pod względem treści, jak i epistolarnej formy. Jest to rozgrywająca się w połowie XIX wieku historia niejakiego Charlesa Boone’a, który przybywa do rodowej siedziby i odkrywa, że wiąże się z nią mroczna tajemnica, a okoliczni mieszkańcy zachowują się co najmniej dziwacznie. Z kolei Strzemiennego to ściśle nawiązujące do Miasteczka Salem, przetłumaczone na nowo opowiadanie Ktoś na drodze, które ukazało się także w zbiorze Nocna Zmiana. Jego akcja toczy się dwa lata po wydarzeniach, którymi zakończyła się powieść. Mimo króciutkiej formy, naprawdę robi wrażenie.


Po czwarte i ostatnie, jak wskazuje podtytuł oraz zdjęcie powyżej, jest to wersja ilustrowana, co w tym konkretnym przypadku oznacza wzbogacenie tekstu o niepokojące fotografie uznanego fotografika, Jerry`ego Uelsmanna. Nie nawiązują one ściśle do fabuły powieści, ale budują mroczny nastrój grozy, doskonale komponując się z atmosferą panującą w Miasteczku Salem.

Podsumowując krótko i na temat, jest to pozycja, po którą obowiązkowo powinien sięgnąć każdy kingomaniak. Jest już za mną, więc teraz moim marzeniem jest zdobycie w podobnej formy Sztormu stulecia i ogromnie żałuję, że tylko te dwie powieści doczekały się tak cudnego wydania.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.