Przejdź do głównej zawartości

"Szkieletowa załoga" Stephen King

Szkieletowa załoga, Stephen King
Prószyński i S-ka, 2012
Pewien przyjaciel zapytał mnie, dlaczego wciąż pisuję opowiadania. Jego zdaniem na powieściach zarabiam mnóstwo pieniędzy, opowiadania natomiast przynoszą mi wyłącznie straty (…). Nie robi się tego dla pieniędzy, tylko po to, żeby się dobrze poczuć. Człowiek, dla którego taki powód to za mało, jest nic nie wart.

Stephen King, nie bez przyczyny zwany Mistrzem w swoim fachu, od lat zaskakuje swoją literacką płodnością i zróżnicowaniem formy oraz gatunków, jakie tworzy. Szkieletowa załoga to jeden z jego pierwszych zbiorów opowiadań, w którym znalazły się teksty tworzone na przestrzeni siedemnastu lat, poczynając od tych młodzieńczych, wręcz nastoletnich, aż po te, które napisał już jako uznany autor. Widać to dosyć wyraźnie, a jednocześnie jest to jeden z powodów, dla których książka ta będzie tym większym smaczkiem dla jego fanów.

W zbiorze znajduje się dwadzieścia opowiadań i dwa wiersze, przy czym te dwa ostatnie to kolejne potwierdzenie, że King powinien trzymać się z daleka od takiej formy wyrażania siebie. Pozostałe teksty – jak to zwykle bywa w tak obszernych antologiach – różnią się między sobą i to dosyć znacznie, niektóre wywołują prawdziwe dreszcze, przez inne trzeba się raczej przemęczyć. Suma sumarum, całość wypada jednak zdecydowanie na duży plus.

Najbardziej rozpoznawalnym tekstem jest „Mgła”, którą prawdopodobnie większość czytelników zna z ekranizacji Franka Derebonta z 2007 roku. Po gwałtownej burzy, pewna wyspa zostaje całkowicie odcięta od świata i spowita dziwną mgłą, w której coś zdaje się poruszać. Coś bardzo głodnego…

Z pozostałych opowiadań najbardziej spodobały mi się:

„Skrót pani Todd” ma w sobie coś z mrocznej i niepokojącej baśni, mimo że rozgrywa się w zupełnie współczesnych lasach. Pokazuje też, że czasem pójście na skróty może doprowadzić do zupełnie niespodziewanych miejsc. Czy wartych obejrzenia? O tym musi zadecydować każdy sam.

„Jaunting” to historia rodem z science fiction, w której widzimy czteroosobową rodzinę przygotowującą się do tytułowego jauntingu, czyli ni mniej, ni więcej, tylko teleportacji. Początkowo nie byłam przekonana do tego tekstu, ale w pewnym momencie zauważyłam, że mnie wciągnął. A finał może nie zmroził mi krwi w żyłach, ale jednak „chodził” za mną przez dłuższy czas, powracając również w nocy i pozostawiając uczucie niepewności i lekkiego psychicznego dyskomfortu.

„Tratwa”, która jest typową historią grozy, opowiadającą o tym, że lepiej nie zakradać się w miejsca, gdzie nie jesteśmy mile widziani.

„Babcia” to z kolei historia pewnego chłopca, który po raz pierwszy musi zostać sam z babcią, przykutą do łóżka, otyłą staruszką, w której czai się coś, czego lepiej nie wywoływać i nie nazywać głośno.

Interesujące i niepokojące okazały się również: „Małpa”, która pokazuje, że z pozoru zwykła zabawka może być bardzo niebezpieczna (laleczka Chucky to przy niej małe bobo), „Wizerunek Kosiarza”, opowiadający o niezwykłym zwierciadle, „Edytor tekstu”, o którym pewnie skrycie marzy wielu z nas oraz „Nona”, przedstawiająca kobietę, dla której mężczyźni są w stanie zrobić naprawdę wszystko.

Z przyjemnością przeczytałam również wstęp oraz posłowie, w których King dzieli się inspiracjami do poszczególnych opowiadań oraz swoim stosunku do pisanych przez siebie tekstów. Bardzo lubię i cenię sobie właśnie takie osobiste fragmenty, którymi zresztą Mistrz chętnie dzieli się w swoich książkach.

Podsumowując, wprawdzie Szkieletowa załoga nie jest wyrównanym zbiorem, ale z pewnością zawiera kilka tekstów naprawdę wartych uwagi.

Za możliwość zagłębienia się w opowiadania Mistrza serdecznie dziękuję Księgarni BookMaster

BookMaster księgarnia internetowa

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.