Przejdź do głównej zawartości

"Czarnoksiężnik i kryształ" Stephen King

Mroczna Wieża IV. Czarnoksiężnik i kryształ
Stephen King, Albatros, 2015
Mroczna Wieża przyciąga mnie i czaruje równie mocno, co Rolanda, ostatniego z Rewolwerowców Świata Pośredniego, który dla jej odnalezienia poświęcił wszystko, co posiadał i wszystkich, których kochał. 

Czarnoksiężnik i kryształ to już czwarta odsłona jednej z najważniejszych pozycji w dorobku Stephena Kinga. Mistrz sam wielokrotnie stwierdza, że cykl ten stanowi zwieńczenie jego pracy literackiej, będąc nie tylko fascynującą opowieścią, ale i łącząc w sobie różnorodne wątki z innych powieści jego autorstwa.

Bieżący tom jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń, które zakończyły Ziemie Jałowe. Co więcej, prolog zawiera słowo w słowo ostatnie sceny z poprzedniego tomu. Roland i jego ka-tet, związani z nim na śmierć i życie towarzysze wyprawy, mkną ku przeznaczeniu w demonicznym pociągu o duszy zepsutej i przegniłej niczym stare jabłko. Jak się jednak wkrótce okazuje, czytelnik nie ma dużych szans na poznanie dalszych losów Rewolwerowca, Eddiego i Susannah. Mimo swojej obszernej objętości (to najgrubszy z wszystkich tomów w serii), Czarnoksiężnik i kryształ to spojrzenie w przeszłość na młodość Rolanda i okoliczności, które go ukształtowały i sprawiły, że wyruszył na poszukiwanie Mrocznej Wieży.

Niniejszym, w dosyć zaskakujący sposób, mroczna historia o bezwzględnym, choć honorowym Rewolwerowcu, chciałoby się rzec wiecznym poszukiwaczu, zmienia się w tragiczną, ale nie pozbawioną wspomnianego mroku opowieścią o miłości, zdradzie i ludzkiej niegodziwości. Młodziutki, zaledwie czternastoletni Roland, mimo posiadanych umiejętności i pomyślnemu przejściu przez morderczą próbę w walce o rewolwery, ma jeszcze w sobie duże pokłady nieco naiwnego zaślepienia i poczucia misji do spełnienia. Poznanie go z tej strony pozwala na pełniejsze zrozumienie jego późniejszych wyborów.

Jednak o ile Powołanie Trójki  i Ziemie Jałowe porwały mnie od pierwszych stron i trzymały w czytelniczym amoku aż do samego końca, Czarnoksiężnik i kryształ bardzo powoli nabiera rozpędu. Przez pierwszych dwieście stron lektura była może nie nużąca, ale na tyle monotonna, że kilkukrotnie zastanawiałam się, czy Mistrz zaliczył taki spadek formy permanentnie, czy też Mroczna Wieża wróci na poprzednie, rewelacyjnie wytoczone ścieżki. Na szczęście, im bardziej zagłębiałam się w powieść, tym bardziej mnie wciągała i drugą połowę przeczytałam w jedno popołudnie. Potwierdza to tylko moje głęboko zakorzenione przekonanie, że King jest mistrzem w swoim fachu i potrafi wciągnąć i zaczarować czytelnika niezależnie od tego, czy bierze na warsztat powieść grozy, thriller psychologiczny czy fantasy.

Czarnoksiężnik i kryształ to kolejny krok w kierunku Mrocznej Wieży, a z każdym tomem cykl ten coraz bardziej mnie wciąga, dlatego gorąco polecam nie tylko fanom autora, ale fantastyki w ogóle.

Za ekscytującą podróż przez bezdroża Świata Pośredniego serdecznie dziękuję księgarni internetowej BookMaster - tam też znajdziecie książkę w promocyjnej cenie.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.