Przejdź do głównej zawartości

"Rose Madder" Stephen King

Tytuł Rose Madder
Autor Stephen King
Wydawnictwo Albatros
Data wydania 2014 
Stron
 448 
Przekonywanie Was, że Stephen King jest Królem horroru przez wielkie „K”, jest zupełnie bezcelowe. Podobnie jak oznajmianie, że uwielbiam jego powieści – patrząc na moje poprzedni wpisy, łatwo można się zorientować, ze do jego twórczości podchodzę ze ślepym i bezgranicznym entuzjazmem, którego nie ochładza nawet tych kilka słabszych książek.

Po raz pierwszy czytałam „Rose Madder” przed kilkoma laty i muszę bez bicia przyznać, że nie wywarła wtedy na mnie wielkiego wrażenia. Niewiele też z niej zapamiętałam. Teraz jestem świeżo po jej ponownej lekturze i mam ochotę kopnąć sama siebie w cztery litery za jej wcześniejsze niedocenienie.

Ogólny zarys fabuły pozornie nie zapowiada się zbyt oryginalnie. Oto trzydziestodwuletnia Rose Daniels postanawia opuścić brutalnego męża po czternastu latach koszmaru. W przypadku Normana określenie brutalny jest zresztą dużym niedopowiedzeniem. Mężczyzna ukazujący na co dzień twarz rzetelnego policjanta i śledczego, w zaciszu czterech ścian ujawnia psychopatyczna, sadystyczną naturę, dręcząc i znęcając się nad żoną w sposób, który może przyprawić o mdłości nawet osoby, które niejedno już widziały i słyszały.

Na początku wydaje się, że ucieczka Rose zakończy się powodzeniem. Kobieta przeprowadza się do innego miasta, powraca do panieńskiego nazwiska i po raz pierwszy w swoim życiu znajduje pracę. Kupuje też niezwykły obraz, przedstawiający tajemniczą kobietę w czerwonym chitonie, symboliczny znak odcięcia się od przeszłości i rozpoczęcia wszystkiego na nowo. Niestety, Norman należy do tych mężczyzn, których „się nie porzuca”, rusza w pościg za żoną, krwawo znacząc za sobą trop.

Bardzo ogólnie rzecz ujmując powieści Kinga można podzielić na dwie kategorie – te zawierające wątki fantastyczne („Miasteczko Salem”, „To”, „Cmętarz zwieżąt") oraz te pozbawione elementów nadprzyrodzonych, skupiające się w całości na tym, co tkwi w człowieku („Misery”, „Dolores Claiborne”). „Rose Madder” jest niczym most łączący obydwa typy. Co ciekawe, mimo że zwykle wolę horrory w pierwszym wydaniu, w przypadku tej powieści wątek fantastyczny związany z kupionym przez główną bohaterkę obrazem uważam za niepotrzebny.

King doskonale przedstawił historię Rose, jej trwającą kilkanaście lat gehennę, moment zwrotny będący bodźcem do ucieczki oraz próbę ułożenia życia na nowo. Mamy możliwość wniknięcia w psychikę kobiety zastraszonej i terroryzowanej przez prawie pół swojego życia, która stopniowo zaczyna wierzyć w to, że może być kimś więcej niż workiem treningowym, na którym mąż odreagowuje nawet drobne niepowodzenia. Z drugiej strony mamy wnikliwie przedstawionego Normana, którego człowieczeństwo coraz bardziej zanika w odmętach szalonego, despotycznego i sadystycznego umysłu. Gdyby pozbawić  ją wątku fantastycznego, powieść ta mogłaby być jednym z najlepszych i najmroczniejszych thrillerów psychologicznych.

Wspomniany wątek jednak jest i nie da się go ominąć ani zapomnieć. O ile przez znaczną część książki kryje się gdzieś w tle i można przymknąć na niego oko, o tyle nabiera decydującego znaczenia w zakończeniu tej historii, zwłaszcza na ostatnich jej stronach. Jest to niestety najsłabszy fragment powieści, wprawdzie nie zły, ale psujący nieco ogólne fantastyczne wrażenie.

Smaczkiem dla fanów Kinga jest pojawiająca się kilkukrotnie na kartach powieści jedna z książek autorstwa Paula Sheldona, głównego bohatera wspomnianej wcześniej "Misery". Czyta ją zarówno Rose, jak i jedna z kobiet, które spotyka ona na swojej drodze, wspomnienia o niej pojawiają się również w dość nieoczekiwanych momentach tej historii.

Lekturę „Rose Madder” trudno określić mianem przyjemnej, jest mroczna, brutalna i krwawa, ale trudno się od niej oderwać. W moim prywatnym rankingu powieści Mistrza, wskoczyła na wysoką pozycję i cieszę się, że ponownie po nią sięgnęłam. Wam także gorąco ją polecam!

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Czytam Kinga.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.