Przejdź do głównej zawartości

"Wiatr przez dziurkę od klucza" Stephen King

Człowiek nigdy nie jest za stary na opowieści. Mężczyzna czy chłopiec, dziewczyna czy kobieta nigdy nie są za starzy. Żyjemy dla opowieści.

Coraz bardziej zakochuję się w cyklu o Mrocznej Wieży i skutecznie wsiąkam w Świat Pośredni stworzony przez Stephena Kinga. Tym razem przyszła kolej na Wiatr przez dziurkę od klucza i jestem nim naprawdę zauroczona.

Jak przyznaje sam autor w krótkim wstępie, powieść ta powstała już po zakończeniu całego cyklu i jest niejako uzupełnieniem historii Rolanda i jego ka-tet. Jej akcja toczy się między wydarzeniami, które mają miejsce w tomach Czarnoksiężnik i kryształ oraz Wilki z Calla, można więc określić ją częścią numer 4.5. Jej akcja nie dotyczy jednak głównego wątku fabularnego serii, jest tylko pewną atrakcją, uzupełnieniem, dlatego swobodnie można ją przeczytać już po zakończeniu serii. Teoretycznie mogą też po nią sięgnąć czytelnicy, którzy jeszcze nie czytali Mrocznej Wieży, ale nie sądzę, by był to dobry pomysł. Aby lepiej wczuć się w tę historię, niezbędne jest poznanie realiów Świata Pośredniego, jakie King przedstawił w tomach poprzedzających Wiatr…

Jest to dość typowa matrioszka, bądź – jak ktoś woli – kompozycja szkatułkowa, kryjąca w sobie kolejne historie. Na początku widzimy Rolanda i jego towarzyszy, którzy w obliczu zbliżającej się morderczej zamieci zwanej lododmuchem, kryją się w pewnym opuszczonym gmachu. By zabić długie godziny czekania, Roland snuje wspomnienia z przeszłości, gdy jako kilkunastoletni chłopak tropił skóroluda, bez litości i brutalnie mordującego dziesiątki ludzi. Z kolei w opowieści o zmiennokształtnej bestii kryje się tytułowa historia i to ona stanowi główny trzon powieści. I jej największy atut.

Wiatr przez dziurkę od klucza to niemal klasyczna baśń, tylko ubrana w realia Świata Pośredniego. Jej głównym bohaterem jest chłopiec, którego ojciec ginie w tragicznych okolicznościach, a matka wychodzi za mąż za człowieka, który okazuje się potworem w ludzkiej skórze. Wkrótce, by ją uratować, mały Tim musi wyruszyć w daleką, niebezpieczną podróż i wejść w konszachty ze Złem. Będzie to sprawdzian jego odwagi, lojalności i miłości wobec matki i zmarłego ojca, a także test własnej siły i możliwości, który odmieni go już na zawsze.

Niektórzy fani cyklu twierdzą, że po Wiatr… najlepiej sięgnąć na sam koniec i potraktować jako dodatkowy smaczek i możliwość powrotu do wykreowanego przez Mistrza świata. Myślę jednak, że swobodnie można po nią sięgnąć w kolejności chronologicznej, czyli po przeczytaniu części Czarnoksiężnik i kryształ. Sama tak zrobiłam i ani trochę nie żałuję. Książka okazała się odskocznią od fascynującej, aczkolwiek mozolnej wędrówki Rolanda i jego towarzyszy ku Mrocznej Wieży, a przy tym pozwoliła mi na pozostanie w Świecie Pośrednim. Mało tego, na zanurzenie się w nim nawet głębiej.

Główni bohaterowie pojawiają się zaledwie na kilkunastu stronach, dlatego z wyjątkiem drobnego wątku związanego z matką Rolanda, Wiatr… niewiele wnosi do głównego wątku cyklu. Opowieść o polowaniu na skóroluda jest interesująca, krwawa i ma w sobie posmak powieści grozy, z jakich słynie King. Gdyby jednak złożyć w całość jej fragmenty, okazałoby się, że to zaledwie opowiadanie. Gwiazdą jest historia o Timie, z jednej strony wzruszająca i nostalgiczna, z drugiej fascynująca i przypominająca pełną grozy baśń. Jestem nią naprawdę oczarowana, dlatego gorąco polecam ją wszystkim czytelnikom, którzy choć trochę wsiąkli w świat Mrocznej Wieży, nawet jeśli główny cykl mają już dawno za sobą.

Przeczytaj również:
  1. Roland
  2. Powołanie Trójki
  3. Ziemie Jałowe
  4. Czarnoksiężnik i kryształ
Za ekscytującą podróż przez bezdroża Świata Pośredniego serdecznie dziękuję księgarni internetowej BookMaster - tam też znajdziecie książkę w promocyjnej cenie.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.