Przejdź do głównej zawartości

"Mroczna Wieża I. Roland" Stephen King

Mroczna Wieża I. Roland 
Stephen King
Albatros, 2015
Mroczna Wieża jest dla twórczości Stephena Kinga tym, czym Władca Pierścieni był dla Tolkiena. To uwielbiana nie tylko przez fanów pisarza niesamowita kombinacja fantasy, grozy i… westernu na miarę starych filmów z Clintem Eastwoodem.

Tytułowy Roland, główny bohater całego cyklu, jest ostatnim pozostałym przy życiu Rewolwerowcem. Nie rewolwerowcem, a właśnie Rewolwerowcem przez wielkie R. Człowiekiem znającym Wyższą Mowę i posiadającym wiedzę oraz umiejętności wykraczające poza możliwości pozostałych ludzi. Zresztą w świecie, po którym wędruje, próżno szukać zwykłego człowieka. Zmiany, jakie w nim zaszły, niesamowite i trudne do wytłumaczenie załamanie czasu i jego przyspieszenie, załamanie granic innych światów równoległych, tworzą scenerię doprawdy niesamowitą.

Cały tom wypełnia pościg Rolanda za tajemniczym Człowiekiem w Czerni, którego tropi po jałowej, śmiertelnie niebezpiecznej pustyni oraz wyludnionych, przeklętych miasteczkach. W retrospekcjach poznajemy kilka wspomnień z jego młodości i dzieciństwa, gdy świat wyglądał jeszcze inaczej, normalnie. Nie wiadomo jednak, co doprowadziło do tych zmian – jest na to jeszcze za wcześnie. W pogoni tej cały czas pojawia się również motyw tytułowej Mrocznej Wieży, głównego celu wędrówki Rewolwerowca. Poza nią nie liczy się tak naprawdę już nic.

Roland to pierwszy z ośmiu tomów i – jak wielokrotnie wspominał Mistrz i o czym napomyka również we wstępie do bieżącego wznowienia – niestety tom najmniej udany, czego nie może nie dostrzec nawet tak fanatyczna miłośniczka kingowskiej prozy jak ja. Z tego względu, po jego lekturze niektórzy mogą zniechęcić się do całego cyklu – niesłusznie, bo z każdym kolejnym tomem jest naprawdę coraz lepiej. Warto przy tym wspomnieć, że obecna wersja została podrasowana w stosunku do pierwszego wydania. King przyznał, że po ponownym sięgnięciu po Rolanda dostrzegł w nim wiele błędów charakterystycznych dla młodych pisarzy i postanowi przynajmniej część z nich wyeliminować. Jednak mimo tych zmian Roland zachował stary, miejscami abstrakcyjny, a miejscami nieco psychodeliczny klimat.

Kolejne tomy Mrocznej Wieży są właśnie wznawiane przez wydawnictwo Albatros i chwała wydawcy za to, bo prezentują się rewelacyjnie. Twarda oprawa, dobry papier i jakość druku oraz te grafiki – żadne inne wydanie MW nie podobało mi się wizualnie tak jak to. Dodatkowym smaczkiem Rolanda jest dołączone do niego opowiadanie, a właściwie mini-powieść, Siostrzyczki z Elurii, które w 1999 roku ukazały się w antologii Legendy pod redakcją Roberta Silverberga, a potem w zbiorze opowiadań Kinga Wszystko jest względne. Warto poświęcić im trochę czasu, bo przyznam się szczerze i bez bicia, że podobały mi się nawet bardziej niż właściwy Roland.

Siostrzyczki… to liczący nieco ponad siedemdziesiąt stron tekst, którego akcja toczy się przed wydarzeniami opisanymi w Rolandzie. Szukając śladów Człowieka w Czerni, Rewolwerowiec trafia do upiornego, wymarłego miasteczka, w którym zostaje zaatakowany przez człekokształtnych mutantów. Od śmierci ratują go tytułowe siostrzyczki, prowadzące szpital i nasuwające skojarzenie z zakonem. Daleko im jednak od Boga, a do leczenia pacjentów podchodzą w bardzo specyficzny sposób…

Opowiadanie jest mroczne, a atmosfera otaczającego Elurię zła jest wręcz namacalna. Jaki sekret naprawdę skrywają siostrzyczki, okaże się dosyć szybko, ale rozwój wydarzeń oraz zakończenie i tak powinny Was zaskoczyć. Miałam przyjemność czytać ten tekst jeszcze w pierwszym wydaniu, we wspomnianej antologii, ale teraz odkryłam go na nowo i naprawdę mi się spodobał.

Podsumowując krótko i na temat, nowe wydanie Rolanda jest cudne. Nie pozostaje nic innego jak tylko je brać!

Za przyjemność spotkania z Rolandem i Siostrzyczkami z Elurii serdecznie dziękuję księgarni internetowej BookMaster - tam też znajdziecie książkę w promocyjnej cenie.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.