Przejdź do głównej zawartości

"Gra Geralda" Stephen King

Gra Geralda to jedna z tych powieści Stephena Kinga, które zbierają skrajnie różne recenzje. Jedni ją chwalą, zwłaszcza za świetnie poprowadzone zakończenie, inni wieszają na niej psy ogłaszając, że to najgorsza książka Mistrza, jaką mieli okazję czytać. Po przeczytaniu zwłaszcza tych negatywnych opinii, byłam do niej nastawiona dosyć sceptycznie, ale teraz mogę przyznać - nie jest tak źle, choć mogło być znacznie lepiej.

W małżeństwo Jessie i Geralda wkrada się monotonia, którą mężczyzna stara się przełamać wprowadzając do sypialni kolejne erotyczne gadżety. Coraz bardziej perwersyjne zabawy kończą się dla niego tragicznie – atakiem serca w domku letniskowych w nogach łóżka, do którego chwilę wcześniej przywiązał swoją półnagą żonę. W pierwszej chwili, gdy Jessie widzi upadającego na podłogę Geralda, czuje głównie ulgę – nareszcie skończy się wymyślona przez niego „gra”, która zamiast wprowadzać pikanterię do ich związku, stała się dla niej żenująca i niesmaczna. Dopiero potem dociera do niej, że kluczyk do kajdanek leży na szafce w drugim kącie pokoju, a w okolicy nie ma nikogo, kto mógłby ją uwolnić, bo sezon letniskowy dawno się już skończył. Tylko, czy na pewno Jessie jest sama w domu? Kto czai się w mroku, gdy zapada zmierzch? A może raczej… co?

Czy można stworzyć porywającą powieść, w której dziewięćdziesiąt procent akcji toczy się wokół łóżka z przykutą do niego kobietą, pozostawioną samą na pustkowiu i skazaną na stawienie czoła własnemu przerażeniu oraz wspomnieniom o wydarzeniu z przeszłości, które naznaczyło ją na całe życie? Mistrzowi prawie się udało. Jak jednak wiadomo, prawie robi wielką różnicę, dlatego tak liczni wielbiciele Kinga czują się Grą Geralda rozczarowani.

Zacznijmy od tego, co dobre. Przede wszystkim powieść ma typowo kingowski klimat, który sprawia, że nawet w chwilach, gdy właściwie nic się nie dzieje, na rękach pojawia się gęsia skórka. Szczególnie sugestywne są opisy nocnych godzin, podczas których nie wiadomo, co naprawdę dzieje się w niewielkim domku położonym nad brzegiem jeziora, a co jest jedynie wytworem wyobraźni spanikowanej i wyczerpanej pragnieniem kobiety. Przeraził mnie również sam pomysł na fabułę, zwłaszcza gdy zaczęłam sobie wyobrażać, co musi czuć uwięziony człowiek, który ma pełną świadomość, że nie ma realnych szans na ratunek i pozostaje mu tylko czekanie na powolną śmierć z głodu i pragnienia, i to w całkowitej samotności. Najlepsze jest jednak zakończenie, gdy wydarzenia nabierają tempa i… ale tego już Wam nie zdradzę.

Nie podobały mi się za to trzy kwestie. Po pierwsze, możemy tu znaleźć dłużyzny, które Kingowi zdarza się od czasu do czasu popełniać. Chyba najjaskrawszym przykładem jest ciągnący się przez kilka, o ile nie kilkanaście stron, opis prób Jessie sięgnięcia po szklankę wody stojącą obok łóżka. Nie było to tak dramatyczne, jak pewnie miało być w założeniu, a jedynie niepotrzebnie spowolniło akcję. Po drugie, początek zapowiada się obiecująco, ale od chwili upadku Geralda na podłogę, co następuje naprawdę bardzo szybko, do mniej więcej połowy, książka jest zwyczajnie nudna. Fakt, wynagradza to potem zakończenie, ale aby się do niego przebić, trzeba przebrnąć przez grubo ponad sto usypiających stron. Po trzecie i najważniejsze, średnio przemówił do mnie wątek wydarzeń sprzed trzydziestu lat, których wspomnienia nawiedzają przykutą to łóżka Jessie. A właściwie nie tyle sam wątek, co jego powiązania z obecną sytuacją kobiety, bo szczerze mówiąc ja tutaj związku nie widzę. Można by się spierać, że to co miało miejsce podczas pewnego zaćmienia słońca, zaważyło nad wyborem przyszłego partnera przez główną bohaterkę, więc pośrednio stało się przyczyną, dla której znalazła się sama i goła z dala od cywilizacji, ale… trochę to naciągane. Można by też wysnuć wniosek, że tytułowa perwersyjna gra Geralda i uwięzienie Jessie w głuszy jest jedynie pretekstem do tego, by opowiedzieć historię sprzed lat, ale to też mnie nie przekonuje. A może jest tu coś jeszcze, czego po prostu nie dostrzegam?

Niestety, w ogólnym rozrachunku wady książki mniej więcej równoważą to, co może się w niej podobać, dlatego ogólna ocena jest tak średnia. Gra Geralda znacząco odstaje od pozostałych, tzw. „kobiecych” powieści autorstwa Mistrza – Misery, Rose Madder czy Dolores Claiborne. Przy okazji, smaczkiem są nawiązania między tą ostatnią a Grą Geralda odnośnie wspomnianego wcześniej zaćmienia słońca. Nie poleciłabym tej powieści na początek przygody z Kingiem, bo można się zrazić, jednak prawdziwy kingomaniak powinien po nią sięgnąć, choćby dla wyrobienia sobie własnego zdania.


Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.