Przejdź do głównej zawartości

"Carrie" Stephen King

Tytuł Carrie
Autor Stephen King
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania 2007 
Stron 208 
Odświeżania Kinga ciąg dalszy. Tym razem sięgnęłam po „Carrie” - debiutancką powieść Mistrza, przez niektórych uznawaną przez kultową, przez innych zaś za jedną ze słabszych w jego dorobku.

Niestety w moim przypadku książka nie wytrzymała próby czasu. Ponowna lektura pozostawiła mnie z mieszanymi uczuciami. Historia zakompleksionej, odrzuconej przez rówieśników szesnastolatki, która odkrywa w sobie zdolności telekinetyczne i krwawo mści się na prześladowcach, wprawdzie przykuwa uwagę, jednak brakuje jej tego „czegoś”, co sprawiło, że pokochałam większość powieści Stephena Kinga. 

Przede wszystkim - mimo sporej dawki rozlewanej krwi i niezwykłych zdolności głównej bohaterki - książka ta nie jest horrorem, mało tego, trudno ją nawet nazwać powieścią grozy, bo nie wywołuje dreszczyku strachu. Bliżej jej do dramatu zabarwionego paranormalnym wątkiem. I to dramatu, który wprawdzie wzbudza emocje, ale zupełnie inne niż te, których zwykle oczekuję od prozy Kinga. Tytułowa Carrie, obiekt drwin nie tylko wszystkich rówieśników, ale wręcz całego miasteczka, wzbudza współczucie i litość, zwłaszcza gdy poznajemy bliżej jej ogarniętą religijnym fanatyzmem matkę. 

Portrety psychologiczne to chyba najmocniejsza strona powieści. Margaret White to klasyczny wręcz przykład kobiety opanowanej manią grzechu i zbawienia, dopatrującej się oznak zepsucia w korzystaniu z prysznica zamiast wanny, o noszeniu kostiumu kąpielowego nie wspominając. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jak bardzo może zniszczyć psychikę dziecka kontakt z osobą nawiedzoną, maniakalną w swych przekonaniach i manipulującą nim od najwcześniejszych lat. Sama Carrie to ciekawy, choć nie do końca zaskakujący, przykład ofiary, która zmienia się w oprawcę. Jednak nawet, gdy krwawo mści się za swoje krzywdy, nadal wzbudza współczucie. Trudno nie przyznać jej racji i nie dać pewnego rozgrzeszenia, bowiem to, co spotykało ją na co dzień nie tylko w domu, ale także (a może przede wszystkim) poza nim przypominało gehennę.

Jak na debiut „Carrie” wypada naprawdę bardzo dobrze, jednak daleko jej do „Cmętarza zwieżąt” czy „Miasteczka Salem”. Skromna objętościowo (liczy zaledwie 200 stron) dobrze nadaje się na jedno popołudnie lub wieczór. Fani Kinga powinni ją znać, ale zdecydowanie nie polecałabym jej na początek przygody z powieściami Mistrza, bo można się lekko rozczarować.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Czytam KingaBlackout oraz Z półki.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…