Książki 2017 na prezent. Dla każdego coś miłego!

Bieżący rok obfitował w wiele fascynujących, zabawnych  i wartych uwagi książek, z których ucieszy się każdy mol książkowy. Jeśli zastanawiacie się, co sprawić bliskiej (bądź dalszej) osobie, mamy dla Was małą ściągę.

1. Dla fanów średniowiecznej historii:

 

Najlepszy retelling legendy o królu Arturze, obdarty z warstwy fantastycznej, za to bardzo dobrze i wiarygodnie umiejscowiony historycznie. Jak stwierdził sam Cornwell, Zimowy monarcha to opowieść o „mrocznych wiekach”, w której legendarne przekazy i wyobraźnia muszą rekompensować brak historycznej dokumentacji. Dzięki wiarygodnemu odtworzeniu realiów epoki, łatwo jest jednak uwierzyć, że historia ta naprawdę miała miejsce. Jest to świat brutalny, w którym próżno szukać łagodnych, wykształconych rycerzy śpiewających pieśni miłosne swoim wybrankom w pałacowych komnatach. Umiejętność pisania była rzadka i stanowiła wręcz ujmę dla wojownika – właśnie wojownika, nie rycerza, bo tych tu zwyczajnie nie ma.

„Płomienna korona” Elżbieta Cherezińska


Płomienna Korona to już ostatni tom Odrodzonego Królestwa, a przedstawione w niej wydarzenia to płynna kontynuacja fabuły Niewidzialnej Korony. Cherezińska przedstawia historię z rozmachem, a z liczbą bohaterów i wątków mogłaby śmiało konkurować z Georgem R.R. Martinem. Mając jednak w pamięci poprzednie tomy, bez problemu można odnaleźć się w gąszczu postaci i wydarzeń. 

Rozbicie dzielnicowe to nie tylko niezwykle trudne lata w historii Polski, ale i zmora uczniów. Mimo że zawsze bardzo lubiłam historię, zwłaszcza czasy średniowiecza, ten okres zapamiętałam z lekcji jako niemożebnie nudny i awersja do niego towarzyszyła mi od podstawówki aż do teraz. A konkretnie do czasu, gdy trafiłam na trylogię Odrodzone Królestwo Elżbiety Cherezińskiej, która sprawiła, że już nigdy więcej nie spojrzę na Władysława Łokietka ani innych bohaterów ówczesnych wydarzeń w ten sam sposób. I która po raz kolejny udowodniła, że historia to nie papierowe postaci i suche fakty na kartach podręczników, a fascynujące opowieści, od których trudno się oderwać i wielowymiarowi ludzie, których pragnienia, marzenia i żądze kształtowały rzeczywistość.

2. Dla fanów klasyki grozy
„Frankenstein” Mary Shelley
wyd. Vesper


Nowe wydanie klasycznej powieści Mary Shelley zostało wzbogacone o trzy inne teksty, mające z nią związek: fragment opowieści Pogrzeb Byrona, Wampir Polidoriego oraz Dziennik z Genewy. Opowieści o duchach Shelleya. Ponadto, możemy przeczytać wstęp do trzeciego wydania Frankensteina z 1831 samej autorki oraz posłowie Macieja Płazy Galwaniczna alchemia i niebyt utracony. A jeśli dodać do tego świetne i klimatyczne grafiki, to wychodzi przepyszna uczta dla każdego miłośnika gatunku!

3. Dla fanów Stephena Kinga:
„Śpiące królewny” Stephen King i Owen King


Pewnego dnia kobiety zaczynają masowo zapadać w tajemniczą śpiączkę, z której nic ani nikt nie może ich wybudzić. Dotyka to zarówno kobiety w pełni sił, jak i staruszki i małe dziewczynki. Ta, która uśnie, wydaje się już stracona, dlatego te, które nadal zachowały świadomość, ze wszystkich sił starają się nie poddać zmęczeniu. Jak długo jednak ich organizmy wytrzymają? Jednocześnie mężczyźni, którzy z dnia na dzień stracili żony, córki i matki, zaczynają poddawać się panice. A wiadomo, że ta może wywołać najbardziej skrajne reakcje.

4. Dla fanów Tolkiena:
“Silmarillion. Wydanie ilustrowane” J.R.R. Tolkien


Opis wydawcy: Niezbędna pozycja w biblioteczce każdego fana Tolkiena ‒ zbiór opowieści o Pierwszej Erze Świata, czyli Dawnych Dniach, poprzedzających epokę, w której rozgrywa się akcja Władcy Pierścieni. Opowiedziane w książce legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności przebywał w Śródziemiu, a elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskać Silmarile, trzy „świetliste klejnoty”, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru. Książkę wypełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Númenoru i Pierścieniu Władzy. Razem składają się one na niepowtarzalny obraz dziejów Śródziemia ‒ od Muzyki Ainurów, z której zrodził się świat, aż do końca Trzeciej Ery, gdy powiernicy Pierścienia odpłynęli z Szarej Przystani...

5. Dla fanów mitologii nordyckiej:


Opracowanie przygotowane przez Gaimana to opowiedziane na nowo w charakterystycznym dla autora stylu najważniejsze mity, z których można poznać okoliczności narodzin całego świata i powstania pierwszych ludzi oraz najsłynniejsze przygody głównych bóstw nordyckiego panteonu. Czytelnik dowie się więc, dlaczego Odyn posiada tylko jedno oko, ale za to jest najmądrzejszym z wszystkich bóstw i zwie się Wszechojcem, skąd Thor wziął swój potężny młot zwany Mjölnirem, kim są przerażające dzieci Lokiego i jaki spotkał je los, jak skończyła się wyprawa  Thora i Lokiego do krainy olbrzymów i czemu Thor tak bardzo wzdragał się przed pójściem na pewne przyjęcie weselne. To jedynie niektóre z zawartych w zbiorze mitów. W ostatniej zaś części opisany został Ragnarok, czyli koniec świata bogów, podczas którego następuje ostateczna bitwa, mająca wszystko zakończyć. A potem… zaczynamy od nowa.Artur Szrejter, autor licznych książek i publikacji poświęconych wierzeniom i kulturze wikingów i Słowian, mający w swoim dorobku m.in. dwa tomy poświęcone herosom mitów germańskich, postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy chcieliby poznać pierwotne, średniowieczne przekazy o Ragnarze w formie przystępniejszej niż ta oryginalna. Efektem jego pracy jest Legenda wikingów. Opowieści o Rangarze Lodbroku, jego żonach i synach. Nieco na wyrost jest za to hasło wydawcy, że jest to „prawdziwa historia Ragnara Lodbroka”, mowa tu bowiem o treści sag, a nie przekazach stricte historycznych.


6. Dla fanów fantastyki:
„Slade House” David MitchellW pobliżu pubu The Fox and The Hounds kryje się niewielka uliczna Slade Alley, na którą zaglądają tylko ci, którzy wiedzą o jej istnieniu. Niepozorna i cicha skrywa z kolei wejście do tajemniczego domu zwanego Slade House, do którego trafiają tylko wybrani i tylko w określonym czasie. To miejsce niezwykłe i przyciągające, trudno je opuścić bez żalu. Gdy jednak goście przekonują się, co naprawdę czai się w jego murach, na ucieczkę jest już za późno.


 

Wojownicy pozbawieni skrupułów i sumienia, dzieci-demony wyklute z pajęczych jaj, starożytna magia przekraczająca granicę między życiem i śmiercią, a wszystko to podane w egzotycznych klimatach średniowiecznej Japonii. Tak w dużym skrócie prezentuje się pierwszy tomOpowieści o Shikanoko autorstwa Lian Hearn, fascynującej historii o zdradzie, chciwości i honorze, o który coraz trudniej w czasach ogarniętych wojną i klęskami.

7. Dla fanów lekkiej, humorystycznej fantastyki:


Będąc jednym z licznych wnuków bezwzględnej Czerwonej Królowej, dopiero dziesiątym w kolejce do tronu, Jalan szczerze wierzy, że może przeżyć całe życie tak, jak do tej pory – przepijając rodzinną fortunę i nie przepuszczając żadnej mijanej kobiecie. Dlatego przeżywa gorzkie i brutalne rozczarowanie, gdy za sprawą tajemniczej i śmiertelnie groźnej staruchy zwanej Milczącą Siostrą jego los zostaje połączony z losem Snorriego ver Snagasona, potężnego wikińskiego wojownika, który szuka zemsty na mordercach swojej rodziny i całego rodu. Chcąc nie chcąc Jalan wyrusza z nowym towarzyszem na północ, ścigając się z czasem i podążającym ich tropem upiorem, Nienarodzonym.

Czerpiąc ze znanych wzorów, Lawence stworzył coś swojego i świeżego. Przede wszystkim, nie mamy tu do czynienia z typowym dla tego rodzaju literatury bohaterem, uosobieniem cnót wszelakich. Wręcz przeciwnie, księciu bardzo blisko jest do postaci antybohatera – jest samolubny, zepsuty, tchórzliwy i mściwy, gotowy poświęcić towarzyszy i misję, by ratować swoją skórę, chętnie pakujący w kłopoty tych, którym zazdrości pozycji, urody czy uwagi otoczenia. A jednak, wraz z rozwojem akcji nie sposób go nie polubić, czemu sprzyja ironiczna narracja poprowadzona z jego perspektywy.

Książę Ciemności: Ciężko być najmłodszym" Ksenia Basztowa i Wiktoria IwanowaGdy starsi bracia dowodzą własnymi armiami, najmłodszemu Księciu Ciemności nie wolno nawet opuścić zamku bez asysty. Gdy siostra wyrusza wraz z rodzicami, by tłumić bunt w odległym krańcu Ciemnego Królestwa, Diran pozostaje w domu, bo taka wyprawa – zdaniem mamusi – jest dla niego zbyt niebezpieczna. Nic, tylko umrzeć z nudów. Alternatywą jest… ucieczka z domu. A że w towarzystwie drużyny tzw. Białych, zamkniętych w lochu za próbę włamania do skarbca? I z kilkoma artefaktami z tegoż skarbca podwędzonymi  i skrytymi w torbie? Kto by się przejmował takimi drobnostkami, gdy tuż za bramą czeka upragniona wolność!

8. Dla fanów westernów:
Na południe od Brazos” Larry McMurtry


Monumentalne i pełne rozmachu wydanie powieści Larry’ego McMurtry’ego, które porwie nie tylko fanów westernu, chociaż tych przede wszystkim. Wzbogacono je obszernym posłowiem autorstwa Michała Stanką oraz oryginalnymi fotografiami z epoki  i z planu zdjęciowego serialu, opartego na książce. Sama zabieram się za lekturę już lada dzień.

9. Dla fanów kryminałów i thrillerów:
„Pogrzebani” Graham Masterton


Nadkomisarz Katie Maguire musi zmierzyć się z dwiema sprawami, w tym jednym sprzed blisko dziewięćdziesięciu lat. W jednym z robotniczych domów w Blarney w hrabstwie Cork pod podłogą zostają odnalezione zmumifikowane zwłoki całej rodziny – ojca, matki, dwojga dzieci i psów. Wszystko wskazuje na to, że wykonano na nich egzekucję, a najbardziej prawdopodobnym sprawcą wydaje się IRA, a motywy – o ile zostaną potwierdzone – mogą wywołać niemały ferment. Okazuje się bowiem, że w Irlandii niektóre sprawy nigdy się nie przedawniają, a ludzie mają wyjątkowo dobrą pamięć.

Jednocześnie pani nadkomisarz prowadzi śledztwo w sprawie jednego z najbardziej zatwardziałych miejscowych gangsterów, Bobby’ego Quilty’ego. Sprawy przybierają zaś wyjątkowo nieprzyjemny i bardzo osobisty dla niej wymiar, gdy ten nie zamierza bezczynnie patrzeć na jej szeroko zakrojone akcje skierowane przeciwko jego ludziom i jemu samemu. Quilty przechodzi do działania i stawia Katie ultimatum, którego przyjęcie może zniszczyć jej karierę w policji. Czy jednak będzie gotowa je odrzucić, gdy w rękach gangstera znajdzie się ktoś bardzo jej bliski?

10. Dla fanów horroru:Nowy dom na wyrębach to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z poprzedniej części, dlatego powinny sięgnąć po niego jedynie osoby, które mają już za sobą jej lekturę. Tym razem jego głównym bohaterem jest Hubert Kosmala, w którego ręce trafia pamiętnik pisany przez Marka Leśniewskiego. Mężczyźnie, ateiście do bólu wręcz twardo stąpającemu po ziemi, trudno jest uwierzyć w opisywane przez przyjaciela zjawiska i wydarzenia, a tym bardziej w niebezpieczeństwo grożące jego najbliższym. Niemniej każda wyprawa do domu w Wyrębach wzbudza w nim coraz większe wątpliwości, zaczynają też prześladować go koszmarne sny. Czy groza, która zalęgła się w starym domu z bali dosięgnie Kosmalę i jego rodzinę?

11. Dla fanów tematyki indiańskiej:
„Serce wszystkiego, co istnieje” Tom Clavin i Bob DrurySerce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów to – nie waham się użyć tego słowa – porywająca historia niezwykłego człowieka , którego talent polityczny, dalekowzroczność oraz zdolności przywódcze i strategiczne wyniosły na szczyt społecznej drabiny i które pozwoliły na walkę o interesy Indian na tyle skuteczną, na ile było to wówczas możliwe. To także bogaty i plastyczny obraz przedstawiający kontrast między życiem Indian na Wielkich Równinach nietkniętych wpływem białego człowieka oraz nieuchronnymi zmianami wynikającymi z zachłanności kolonistów na nowe ziemie.

12. Dla fanów zombie:


Armagedon dzień po dniu ma postać dziennika prowadzonego przez oficera lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej. Dzięki jego zapiskom mamy możliwość prześledzić rozwój wydarzeń, które niemal w błyskawicznym tempie doprowadziły do upadku znanej nam cywilizacji. Rozpoczynają je doniesienia o napiętej sytuacji w Chinach, które przeradzają się w informacje o tajemniczej chorobie, której przypadki coraz częściej pojawiają się także w Stanach, a kończy się na epidemii szerzącej zniszczenie szybciej niż jakikolwiek inny znany dotąd wirus.

Dzięki wojskowemu przeszkoleniu, dostępowi do broni i innych zapasów oraz sprytowi i umiejętności przewidywania, głównemu bohaterowi udaje się przetrwać pierwsze tygodnie szalejącej zarazy bez większego szwanku. Po pewnym czasie oczywistym staje się jednak, że dom przestaje być bezpiecznym azylem i mężczyzna będzie musiał go opuścić. Trafia też na innych ocalałych, z których nie każdy ma przyjacielskie zamiary. Upadek cywilizacji to też w przypadku wielu ludzi upadek moralności i zasad dotąd uznawanych za obowiązujące. Teraz liczy się tylko bezwzględna walka o przetrwanie.

13. Dla fanów dalekiej północy:
"Ekspedycja" Bea UusmaEkspedycja to nie tylko historia wyprawy Andréego, lecz również – jak sugeruje jej podtytuł (Historia mojej miłości) – opowieść o wpływie, jaki miała ona na autorkę. Jej granicząca z obsesją fascynacja, trwająca nieprzerwanie od połowy lat dziewięćdziesiątych, sprawiła, że Uusma przez lata odwiedziła muzea poświęcone ówczesnym wydarzeniom, podążyła śladem członków wyprawy, zagłębiła się w odnalezione po nich notatki. Wpłynęła również znacząco na jej decyzję o podjęciu studiów medycznych, a zdobyta podczas nich wiedza pomogła jej podczas pracy nad książką. Podczas lektury czuć tę pasję, jest ona widoczna niemal na każdej stronie, co sprawia, że historia Andréego i jego towarzyszy staje się bardziej osobista i poruszająca.

14. Dla młodzieży:
"Księga cmentarna" Neil GaimanGłównym bohaterem jest chłopiec, którego poznajemy jako małego, zaledwie półtorarocznego berbecia, a potem obserwujemy przez kolejnych kilkanaście lat. Mały Nik wkracza na scenę jedynie łutem szczęścia uchodząc przed bezwzględnym mordercą, chwilę po tym gdy ten z zimną krwią zabija całą jego rodzinę. Co więcej, brzdąc znajduje schronienie na... starym cmentarzu, którego mieszkańcy - duchy pogrzebanych na nim ludzi - otaczają go opieką i obdarowują 'swobodą cmentarza'. To dzięki niej Nik może nie tylko bez problemu rozmawiać i żyć z nową, niezwykłą rodziną, ale również chronić się przed oczami zwykłych ludzi. Pozwala mu ona również na pewne działania, niezwykłe z punktu widzenia żywej istoty.

„Tajemnica mroku” Piotr Patykiewicz


Podczas klasowej wycieczki do starej zabytkowej kopalni, Dziara i Obły odłączają się od grupy i trafiają do korytarza zamkniętego dla zwiedzających. Szybko przekonują się jednak, że droga powrotna jest zamknięta, a w otaczającej ich ciemności coś się czai. Walka o wydostanie się na powierzchnię, będzie jednocześnie sprawdzianem ich odwagi i okazją, by spróbowali nawiązać w końcu nić porozumienia.

15. Dla dzieci:

„Noc między tam i tu” Marta Krajewska


Pięknie wydana, wzruszająca opowieść o siedmioletnim Bratmile, który musi odnaleźć swoją małą siostrzyczkę, Paprotkę. Podczas wędrówki po lesie na jego drodze staną istoty i stworzenia ze słowiańskich baśni i legend.

Zestawienie przygotowane dla portalu Duże Ka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze