Przejdź do głównej zawartości

"Serce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów" Tom Clavin, Bob Drury

Każdy choć trochę zainteresowany tematyką indiańską doskonale orientuje się, kim był Siedzący Byk czy Szalony Koń, jedni z najsłynniejszych lakockich wodzów, z sukcesem prowadzący walkę z białymi Amerykanami. Na ironię zakrawa fakt, że w ich cieniu zniknął inny przywódca, zwany Czerwoną Chmurą, który odnosił bardziej imponujące zwycięstwa i zmusił rząd Stanów Zjednoczonych do szukania pokoju na indiańskich warunkach.

Serce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów to – nie waham się użyć tego słowa – porywająca historia niezwykłego człowieka , którego talent polityczny, dalekowzroczność oraz zdolności przywódcze i strategiczne wyniosły na szczyt społecznej drabiny i które pozwoliły na walkę o interesy Indian na tyle skuteczną, na ile było to wówczas możliwe. To także bogaty i plastyczny obraz przedstawiający kontrast między życiem Indian na Wielkich Równinach nietkniętych wpływem białego człowieka oraz nieuchronnymi zmianami wynikającymi z zachłanności kolonistów na nowe ziemie.


Pierwsze rozdziały poświęcone są przedstawieniu codziennych realiów życia plemion w czasach, gdy Europejczykom nie śniło się jeszcze zdobywanie północnoamerykańskich równin. Mimo że niekwestionowana sympatia autorów leży po stronie Indian, zdecydowanie zrywają oni z powielanym przez lata stereotypem „dobrych, szlachetnych dzikusów”, obrazowo pokazując okrucieństwo, jakie było nieodmiennie wpisane w charakter walk między plemionami. Nie szczędzą opisów tortur, będących nieodłącznym i oczywistym dla Indian elementem walki, w których wyłupianie oczu czy odcinanie genitaliów i wpychanie ich do ust ofiary należały do tych bardziej stonowanych, a które tak potem szokowały białych.

Kolejne rozdziały przedstawiają młodość Czerwonej Chmury i jego drogę ku kręgom najwyższej władzy. Nie była ona łatwa chociażby ze względu na jego pochodzenie (jego ojciec zmarł jako okryty hańbą i pogardą alkoholik) i jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej niemożliwym byłoby dla niego zdobycie przywódczej roli w plemieniu. Konflikty z Amerykanami i coraz trudniejsza sytuacja na równinach wpłynęła jednak na rozluźnienie dawniej bardzo sztywnych reguł i pozwoliła wypłynąć Czerwonej Chmurze, który już od wczesnych lat młodości udowadniał swoją zręczność, bezwzględność i inteligencję. Od początku był zdecydowanym przeciwnikiem bliższych kontaktów Lakotów z białymi, a ze względu na alkoholizm ojca był także zdeklarowanym wrogiem whisky, której kiepską i niemal trującą wersję tak szeroko rozpowszechniano wśród Indian. Jako jeden z nielicznych zdawał sobie również sprawę, że otwarta wojna z Amerykanami jest nieunikniona, pozostawało jedynie kwestią czasu, kiedy do niej dojdzie.

Czerwona Chmura dokonał czegoś, co nie udało się żadnemu wodzowi – nie tylko zjednoczył odłamy Siuksów, Szejenów i Arapahów pod swoją komendą, ale też poprowadził je do walki z białymi obierając zgoła nieindiańską strategię. Miał wystarczający autorytet, by powściągnąć młodych wojowników i zmusić ich do wykonywania rozkazów niczym w regularnej armii, co było jednym z czynników, jakie zapewniło Indianom spektakularne i wyjątkowo krwawe zwycięstwa, m.in. w tzw. Masakrze Fettermana. To właśnie tym działaniom wojennym poświęcona jest pozostała część książki – nie tylko analizie strategii Indian, ale również przedstawieniu sytuacji po drugiej, amerykańskiej stronie frontu.

Tak szczegółowe odtworzenie życia Czerwonej Chmury byłoby prawdopodobnie niemożliwe, gdyby u schyłku życia on sam nie podyktował swoich wspomnień przyjacielowi, który spisywał je w formie pamiętników. Pozwoliło to na poznanie nie tylko codziennych realiów plemiennego życia, lecz również przemyśleń i motywacji Czerwonej Chmury oraz przebiegu wypadków z jego punktu widzenia.

Serce wszystkiego, co istnieje to lektura porywająca, chociaż miejscami trudna emocjonalnie. To opowieść o świecie, który przeminął i nigdy nie powróci, o ludziach, którzy go tworzyli, walczyli o niego, a w końcu – mimo pewnych sukcesów – skazani byli na porażkę. Gorąco polecam wszystkich zainteresowanym tematyką indiańską i historią Stanów Zjednoczonych.

Recenzja napisana dla portalu DużeKa.


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.