Przejdź do głównej zawartości

"Księga cmentarna" Neil Gaiman

Zgodnie z noworocznym postanowieniem dalej zagłębiam się w twórczość Neila Gaimana i z każdą kolejną książką jestem w niej coraz bardziej zakochana. Teraz kolejną cegiełkę do tego zauroczenia dołożyła Księga cmentarna.

Teoretycznie można by powiedzieć, że to książką skierowana do młodszego czytelnika, w końcu jej głównym bohaterem jest chłopiec, którego poznajemy jako małego, zaledwie półtorarocznego berbecia, a potem obserwujemy przez kolejnych kilkanaście lat. Czy losy takiego dziecka mogą zainteresować dorosłego czytelnika? Okazuje się, że jak najbardziej, zwłaszcza że mały Nik wkracza na scenę jedynie łutem szczęścia uchodząc przed bezwzględnym mordercą, chwilę po tym gdy ten z zimną krwią zabija całą jego rodzinę. Co więcej, brzdąc znajduje schronienie na... starym cmentarzu, którego mieszkańcy - duchy pogrzebanych na nim ludzi - otaczają go opieką i obdarowują 'swobodą cmentarza'. To dzięki niej Nik może nie tylko bez problemu rozmawiać i żyć z nową, niezwykłą rodziną, ale również chronić się przed oczami zwykłych ludzi. Pozwala mu ona również na pewne działania, niezwykłe z punktu widzenia żywej istoty.

Spotkałam się wcześniej z bardzo skrajnymi opiniami na temat Księgi... Obok licznych zachwytów, nie brakowało stwierdzeń, że powieść jest zbyt przewidywalna czy wręcz infantylna, przez co przeznaczona tylko dla nastolatków (dla dzieci już niekoniecznie, w końcu mowa tu o morderstwach, duchach itp.). I teraz zastanawiam się, czy aby na pewno czytałam tę samą książkę, co osoby deklarujące to, o czym mowa powyżej. Księga… wciągnęła mnie od pierwszych stron, ujmując świetnym klimatem tak charakterystycznym dla Gaimana, w którym cierpki humor przeplata się z magią i elementami specyficznej grozy. Owszem, można by się przyczepić do pewnych niedopowiedzeń, ale po co, skoro całość wypada naprawdę świetnie i pomysłowo?

Oczarowała mnie atmosfera cmentarza, jakkolwiek makabrycznie może to zabrzmieć, a jego mieszkańcy okazali się tak uroczy i ujmujący, jak tylko można to sobie wyobrazić. Z tego powodu z przyjemnością śledziłam perypetie Nika i jego przygody, zastanawiając się, na co jeszcze wpadnie Autor, bo wyobraźni zdecydowanie nie można mu odmówić. Jednak zdradzić Wam teraz szczegóły byłoby zbrodnią, więc wybaczcie, lecz nie ośmielę się nawet o nich napomknąć.

Jak przystało na powieść z tak młodym bohaterem w roli głównej, obok faktu, że książka bawi i zapewnia kilka przyjemnych godzin, jest również zgrabnie poprowadzoną historią o dorastaniu i dojrzewaniu. Nieco na przekór otoczeniu, nie da się bowiem ukryć, że wychowanie Nika przez zmarłych w większości przed kilkoma stuleciami raczej nie będzie zbyt kompatybilne z tym, czego oczekuje od młodego człowieka współczesny świat. Niemniej, Nik radzi sobie doskonale, odkrywając w sobie pokłady nie tylko zaradności i odwagi, ale również mądrości, która umożliwia podejmowanie właściwych decyzji, nawet tych nieco gorzkich w skutkach.

Zauważyłam, że za każdym razem, gdy dzielę się wrażeniami z lektury kolejnego 'Gaimana', wychodzi mi z tego bezwstydna laurka. Nic nie mogę na to poradzić, ale przyznam się Wam, że cieszy mnie to i mam nadzieję, że jego kolejne powieści również mnie nie rozczarują. Tego życzę również i Wam!

Sprawdźcie również nowości w księgarni Tania Książka!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuje Księgarni Tania Książka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.