Przejdź do głównej zawartości

"Tajemnica mroku" Piotr Patykiewicz

Wyobraź sobie otaczającą Cię ze wszystkich stron ciemność. Ciemność tak głęboką i czarną, że nie widać absolutnie nic, nawet najdrobniejszych konturów tego, co znajduje się tuż obok. Ciemność, w której coś się czai i to na przekór wszelkiej logice. Może to tylko wytwór wyobraźni? A może to właśnie ona jest jedynym sposobem, by znowu ujrzeć światło?

Bartek, z racji swej sylwetki nazywany Obłym, wiedzie spokojny żywot gimnazjalisty, którego największymi problemami są lekcje matematyki i strach przed ciemnością wywołany traumą z dzieciństwa, gdy jeden z ówczesnych kolegów zamknął go w ciemnym zsypie. Niestety, zmienia się to w chwili, gdy owy dowcipniś sprzed lat trafia do jego klasy i nie jest zbyt przyjaźnie nastawiony. Jarek, obecnie zwany Dziarą, typ spod ciemnej gwiazdy, któremu lepiej nie wchodzić w drogę, najwyraźniej nadal pamięta o panicznym lęki Obłego i nie zamierza przepuścić okazji do zabawienia się jego kosztem. A okazja trafia się dosyć szybko.


Podczas klasowej wycieczki do starej zabytkowej kopalni, Dziara i Obły odłączają się od grupy i trafiają do korytarza zamkniętego dla zwiedzających. Szybko przekonują się jednak, że droga powrotna jest zamknięta, a w otaczającej ich ciemności coś się czai. Walka o wydostanie się na powierzchnię, będzie jednocześnie sprawdzianem ich odwagi i okazją, by spróbowali nawiązać w końcu nić porozumienia.

Bardzo cenię sobie twórczość Piotra Patykiewicza i cieszy mnie regularność, z jaką ostatnio ukazują się jego kolejne powieści. Bardzo przyjemnie wspominam jego debiut Zły brzeg, doskonale sprawdził się jako autor postapokaliptycznej wizji przyszłości w serii, którą otwiera Dopóki nie zgasną gwiazdy, świetnie poradził sobie w powieści młodzieżowej Łukasz i kostur czarownicy. Widać wyraźnie, że bardzo dobrze wychodzi mu zarówno pisanie dla młodego czytelnika, jak i stawianie nastoletnich postaci w roli głównych bohaterów. Nie inaczej jest w przypadku Tajemnicy mroku.

Z jednej stron mamy do czynienia z naprawdę ciekawą powieścią przygodową z dość dużą dawką mrocznego dreszczyku, która na pewno spodoba się młodzieży (nie ukrywam, że mnie również wciągnęła, mimo że do grupy docelowej nie zaliczam się już od kilkunastu lat). Wraz z bohaterami zanurzamy się w mroczną otchłań kopalni, gdzie osacza nam nieprzenikniony mrok, a z każdą upływającą minutą granica między tym co realne i logiczne a tym co sprawia wrażenie wytworu wyobraźni coraz bardziej się zaciera. Ciemne korytarze kryją w sobie niezwykłą faunę i florę, dostosowującą się do życia w mroku w sposób zaskakujący, ale też czasem przyprawiający o ciarki. Jednak w nieprzeniknionych głębinach żyje ktoś jeszcze…

Z drugiej strony, pod fasadą interesującej i zgrabnie poprowadzonej historii, otrzymujemy bardzo mądrą opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu i walce z samym sobą i o samego siebie, zwłaszcza w obliczu największego strachu. Strachu, który paraliżuje i obezwładnia, który nie pozwala normalnie funkcjonować. A wszystko to pokazane jest z perspektywy dwóch zupełnie odmiennych nastolatków. Na pierwszy rzut oka, są to dwa przeciwstawne, lecz dosyć stereotypowe postaci – niezbyt przebojowy dzieciak z nadwagą, taka klasowa fajtłapa oraz zdemoralizowany buntownik z trudnego domu. Dopiero wraz z rozwojem wydarzeń chłopcy wychodzą poza przyjęte wcześniej role, pokazują inną twarz i dorastają w przyspieszonym, wymuszonym przez okoliczności tempie.

Podsumowując, Tajemnica mroku to powieść, która spodoba się nie tylko nastolatkom, ale i starszym czytelnikom, chociaż ci drudzy powinni mieć na uwadze, że jest to docelowo książka dla młodzieży i niektóre rozwiązania fabularne wyraźnie na to wskazują. Stanowi ciekawe połączenie elementów grozy i fantastyki z dobrą przygodą i mądrym przesłaniem. Jednym słowem, książka warta uwagi!

Recenzja napisana dla portalu Duże Ka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.