Przejdź do głównej zawartości

"Ekspedycja" Bea Uusma

Historie dziewiętnastowiecznych wypraw na niezbadane wówczas arktyczne bezkresy mają w sobie to coś, czemu trudno się oprzeć. Jakiś czas temu dzieliłam się wrażeniami z lektury W królestwie lodu, opowiadającej o tragicznej wyprawie statku USS Jeannette, której członkowie zamierzali nie tylko dotrzeć do Bieguna Północnego, ale i przepłynąć przez mityczne Morze Północne, udowadniając tym liczne teorie na temat jego istnienia. Podobną trasę miał również szwedzki inżynier i fizyk, Salomon August Andrée, w przeciwieństwie jednak do poprzedników, postanowił dokonać tego nie drogą morską, a powietrzną, wykorzystując do tego balon wypełniony wodorem.

Ekspedycja to nie tylko historia wyprawy Andréego, lecz również – jak sugeruje jej podtytuł (Historia mojej miłości) – opowieść o wpływie, jaki miała ona na autorkę. Jej granicząca z obsesją fascynacja, trwająca nieprzerwanie od połowy lat dziewięćdziesiątych, sprawiła, że Uusma przez lata odwiedziła muzea poświęcone ówczesnym wydarzeniom, podążyła śladem członków wyprawy, zagłębiła się w odnalezione po nich notatki. Wpłynęła również znacząco na jej decyzję o podjęciu studiów medycznych, a zdobyta podczas nich wiedza pomogła jej podczas pracy nad książką. Podczas lektury czuć tę pasję, jest ona widoczna niemal na każdej stronie, co sprawia, że historia Andréego i jego towarzyszy staje się bardziej osobista i poruszająca.

Z współczesnego punktu widzenia lot balonem nad mroźną, niezbadaną wówczas Arktyką w poszukiwaniu Bieguna Północnego, wydaje się pomysłem dosyć absurdalnym. Gdy przyjrzeć się szczegółom, oczywistym staje się, że wyprawa od początku była skazana na porażkę, choćby ze względu na rażący brak doświadczenia jej uczestników. W roku 1897 zdawała się jednak relatywnie bezpieczna i łatwa, wsparła ją Królewska Szwedzka Akademia Nauk, a pomocy finansowej udzielili m.in. król Oskar II i Alfred Nobel. W wyprawie wzięło udział zaledwie trzech mężczyzn – czterdziestodwuletni Salomon Andrée , dwudziestosiedmioletni Knut Fraenkel oraz liczący zaledwie dwadzieścia cztery lata Nils Strindberg. Już trzy dni po starcie mężczyźni zostali zmuszeni do porzucenia balonu i pieszej wędrówki po lodzie. I tu kryje się największa tajemnica, mimo świetnego jak na owe warunki zaopatrzenia, zginęli z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn. Ich zamarznięte ciała zostały znalezione ponad trzydzieści lat później na Wyspie Białej, a z oględzin pozostałości obozu wynika, że mieli wówczas zarówno spore zapasy jedzenia, odzieży i broni.

To między innymi zagadka ich śmierci zafascynowała Beę Uusmę, która skrupulatnie odtwarza przebieg wyprawy, a następnie przytacza i omawia wszystkie wysnute dotąd teorie na temat tego, co wydarzyło się na Wyspie Białej. Jak dotąd najpopularniejsza z nich (podawana m.in. w opisie wyprawy na Wikipedii) głosi, że mężczyźni zmarli na skutek zarażenia włosieniem po zjedzeniu zakażonego niedźwiedziego mięsa. Uusma nie jest jednak do końca przekonana o jej słuszności, a jej argumenty za i przeciw wydają się bardzo przekonujące. Z uwagi na to, że ciała uczestników wyprawy zostały skremowane, a nie przeprowadzono wcześniej sekcji zwłok, prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się prawdy, niemniej niektóre teorie brzmią bardziej wiarygodnie od innych.

Rozbity balon (znalezione w 1930 roku zdjęcie Strindberga) (źródło)

Spodobała mi się forma książki, w której obok historii ekspedycji, autorka przytacza również swoje wrażenia i odczucia z różnych etapów pracy, a także fragmenty odnalezionego pamiętnika Strindberga. Całość świetnie uzupełniają zdjęcia, zarówno te wykonane przez Uusmę, jak i oryginalne fotografie z samej wyprawy! Dodają specyficznego klimatu lekturze, zwłaszcza gdy doskonale zdajemy sobie sprawę z jej zakończenia.

Wprawdzie Bea Uusma nie rozwiązała zagadki ekspedycji Andréego i jego towarzyszy, ale opowiada o nich w tak poruszający sposób, że trudno przejść obojętnie i nie zaangażować się emocjonalnie w ich losy. Książka jak najbardziej warta jest uwagi, dla osób zainteresowanych wyprawami polarnymi to zdecydowanie jedna z obowiązkowych pozycji.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Marginesy.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.