Przejdź do głównej zawartości

"Płomienna Korona" Elżbieta Cherezińska

Rozbicie dzielnicowe to nie tylko niezwykle trudne lata w historii Polski, ale i zmora uczniów. Mimo że zawsze bardzo lubiłam historię, zwłaszcza czasy średniowiecza, ten okres zapamiętałam z lekcji jako niemożebnie nudny i awersja do niego towarzyszyła mi od podstawówki aż do teraz. A konkretnie do czasu, gdy trafiłam na trylogię Odrodzone Królestwo Elżbiety Cherezińskiej, która sprawiła, że już nigdy więcej nie spojrzę na Władysława Łokietka ani innych bohaterów ówczesnych wydarzeń w ten sam sposób. I która po raz kolejny udowodniła, że historia to nie papierowe postaci i suche fakty na kartach podręczników, a fascynujące opowieści, od których trudno się oderwać i wielowymiarowi ludzie, których pragnienia, marzenia i żądze kształtowały rzeczywistość.

Płomienna Korona to już ostatni tom Odrodzonego Królestwa, a przedstawione w niej wydarzenia to płynna kontynuacja fabuły Niewidzialnej Korony. Cherezińska przedstawia historię z rozmachem, a z liczbą bohaterów i wątków mogłaby śmiało konkurować z Georgem R.R. Martinem. Mając jednak w pamięci poprzednie tomy, bez problemu można odnaleźć się w gąszczu postaci i wydarzeń. Znacznie trudniej za to choćby w przybliżeniu je przedstawić tak, by niczego nie pominąć, dlatego skupmy się na tych najważniejszych.

Książę Władysław wrócił z banicji i odzyskał władzę w Krakowie, a następnie całej Małej Polsce. Jednak by zjednoczyć całe królestwo, musi zmierzyć się z Henrykiem z Głogowa, który dzierży stery władzy w Starszej Polsce. Jakby tego było mało, Brandenburczycy nie zaprzestają swych intryg, a na horyzoncie pojawia się coraz bardziej rozzuchwalony Zakon Krzyżacki, mający na oku polskie Pomorze z zamożnym Gdańskiem na czele.

W tym samym czasie, po śmierci Vaclava II, owdowiała Rikissa wychodzi za mąż za Rudolfa Habsburga i ponownie zostaje królową Czech. Z niepokojem przekonuje się, że Czesi nie zamierzają rezygnować z praw do polskiej korony, co staje się przyczyną kolejnej wojny. Nie może być też w pełni pewna swej pozycji z powodu intryg snutych przez możnych i córki Vaclava II, dopominające się o swe prawa do tronu.

Jednocześnie w tle najważniejszych wydarzeń, rozgrywają się wewnętrzne konflikty wśród pogan, skupionych wokół łagodnego, zgodnego z naturą kultu Matki oraz agresywnych wyznawców krwawego boga Trzygłowa, prowadzonych przez Starców Siwobrodych. Działając z ukrycia, w zaskakujący sposób wpływają na najważniejszych graczy ówczesnej politycznej planszy.

O ile Korona Śniegu i Krwi  oraz Niewidzialna Korona były bardzo dobre, o tyle Płomienna Korona jest po prostu rewelacyjna. Warto było na nią czekać! Mimo że jej lektura zajęła mi blisko tydzień (tu winą obarczam niestety własny brak czasu), cieszyłam się z każdej chwili spędzonej na lekturze i skończyłam już z uczuciem niedosytu, mimo że liczy ponad 1000 stron. Autorka z gracją i w malowniczy sposób splata fakty historyczne z fikcją i kształtując bohaterów swej powieści na postaci wielowymiarowe i bardzo ludzkie, pełne wad i zalet, często trudne do jednoznacznego ocenienia. Nawet te zdecydowanie negatywne wykazują cechy wzbudzające o ile nie zrozumienie czy współczucie, a przynajmniej litość. Przynajmniej w zdecydowanej większości, ponieważ w przypadku chociażby kilku Krzyżaków, widzimy jedynie bestie.

Najbardziej polubiłam upartego księcia Władka, któremu zawsze układa się pod wiatr. Kibicowałam bis Reginie Rikissie, która miała odwagę w końcu zawalczyć o swoje szczęście i samą siebie,. Przyglądałam się niezrównanemu i tajemniczemu Borutce, który z rozdziału na rozdział coraz bardziej intryguje i zdradza swe dosyć prawdopodobne niecodzienne pochodzenie. Z ciekawością śledziłam losy trojga „cichych ludzi” – ówczesnych wykwalifikowanych morderców na zlecenie. Z mieszanką żalu i sympatii czytałam o kobietach w zieleni, których czas nieuchronnie dobiegał końca, mimo że one same miały jeszcze co nieco do powiedzenia. Jednym słowem, zżyłam się z bohaterami i dlatego bardzo ucieszyło mnie zapewnienie autorki, która w posłowiu deklaruje, że to nie koniec. Wprawdzie Płomienna Korona zamyka trylogię, ale nie oznacza pożegnania z bohaterami. Zwłaszcza, że wiele wątków pozostało jeszcze niedokończonych.


Mogłabym dalej pisać o tym, jak bardzo zachwyciłam się podczas lektury, ale ujmę to krótko. Francuzi mają Królów Przeklętych, Brytyjczycy cykle o Plantagenetach, Yorkach i Tudorach, my mamy za to Elżbietę Cherezińską, której powieści można bez cienia przesady czy zażenowania postawić obok książek Marcela Druona i Philippy Gregory. I może to moja słabość do Piastów i Słowiańszczyzny, ale Płomienną Koroną pani Ela nawet ich pobiła. Gorąco polecam!

Przeczytaj również:
1. Korona Śniegu i Krwi
2. Niewidzialna Korona

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zyska i S-ka.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.