Przejdź do głównej zawartości

Zapasy na zimę, czyli zdobycze październikowe

Październik mignął niemal błyskawicznie, czas więc na kolejną dawkę ekshibicjonizmu i bezczelnego obnoszenia z książkowymi zdobyczami. Niekromnie mówiąc, cudnie się prezentują i sama się do nich ślinię... Ale przejdźmy do rzeczy.


 1. "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Robert M. Wegner
 2. "Tron z czaszek. Księga I" Peter V. Brett
 3. "Ewangelia według Lokiego Joanne M. Harris - od Wydawnictwa Akurat
 4. "Zatrute ciasteczko" Alan Bradley - od Wydawnictwa Vesper
 5. "Rosyjski Robin Hood" Walerij Paniuszkin - od portalu Duże Ka
 6. "Wodny nóż" Paolo Bacigalupi - od portalu Duże Ka (recenzja)
 7. "Hyperion" Dan Simmons - od portalu Duże Ka
 8. "Próba niewinności" Agatha Christie
 9. "Rosemary znaczy pamięć" Agatha Christie
 10. "Ziemie jałowe" Stephen King - od księgarni Bookmaster.pl (recenzja)
 11. "Czarnoksiężnik i kryształ" Stephen King - od księgarni Bookmaster.pl (właśnie się czyta)
Kindle'a zasiła finałowa część "Snów bogów i potworów" Laini Taylor (recenzja) od Virtualo, a w słuchawkach pobrzmiewała "Głowa Niobe" (recenzja) od Biblioteki Akustycznej.W ramach mojego relaksu oraz relaksu i edukacji mojej M., w naszych zbiorach pojawiły się również:

 1. "Zaczarowany las" Johanna Basford - od wydawnictwa Nasza Księgarnia (recenzja)
 2. "Ogród czasu" Daria - od Wydawnictwa Vesper (recenzja)
 3. "Kolorowanka. Ryby" - od wydawnictwa Vesper (recenzja)
 4. "Kolorowanka. Motyle" - od wydawnictwa Vesper
 5. "Nie mogę spać... Książka do kolorowania dla dorosłych"
 6. "Rok w lesie" od wydawnictwa Nasza Księgarnia (recenzja)
 7. "Cuda wianki" Marianna Oklejak - od Wydawnictwa Egmont
Jednym słowem, październik uważam za udany :) Widzicie coś dla siebie? A może już coś znacie? 

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…