Przejdź do głównej zawartości

"Rok w lesie" Emilia Dziubak

Co robi bażant późną porą, gdy nikt go nie widzi? Co się dzieje pod powierzchnią skutego lodem stawu? O czym śni schowany w dziupli nietoperz? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań udzieli Wam Emilia Dziubak w swojej najnowszej pracy, Rok w lesie.

Nie jest to typowa książeczka, bowiem tekst znajdziemy jedynie na pierwszych dwóch stronach, na których zwierzęta-bohaterowie tej historii krótko o sobie opowiadają. Zaskroniec zdradza, skąd pochodzi jego nazwa. Gołąb grzywacz marzy o miłości na całe życie, a jeż obala powszechnie panującą plotkę, że lubi jeść jabłka. Wszystko to podane jest z humorem, a jednocześnie zawiera naprawdę dużo istotnych informacji.

Na pozostałych stronach znajduje się dwanaście rozkładówek przedstawiających ten sam kadr lasu w kolejnych miesiącach i o różnych porach dnia. I nie byłoby w tym nic specjalnie zachwycającego, gdyby nie bogactwo szczegółów każdej ilustracji oraz duża pomysłowość i poczucie humoru autorki. Na wszystkich stronach znajdują się dokładnie te same zwierzęta, jednak za każdym razem zajmują się czymś innym. Weźmy pod lupę lisa –w styczniu ugania się w śniegu za kuropatwą, w lutym marzy o bażancie, w kwietniu lisica opiekuje się już świeżo urodzonymi liskami, a lis-mąż w tym czasie szuka dla niej pożywienia. W kolejnych miesiącach obserwujemy jak młode dorastają i poznają las. A my i nasze dziecko wraz z nimi.Bardzo cieszy mnie również fakt, że bohaterami książki nie są jedynie popularne zwierzęta, które każdy czterolatek doskonale zna (zając, sarna, lis czy wilk), ale znalazło się miejsce dla żubra oraz różnego rodzaju owadów, od biedronek poczynając a na kowalach bezskrzydłych kończąc. Dzięki temu w prosty i ciekawy sposób, maluch może naprawdę znacząco rozszerzyć swoją wiedzę. I to w najlepszej dla niego formie – podczas zabawy.Rok w lesie naprawdę bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, a moją córeczkę zachwycił do tego stopnia, że od chwili, gdy do nas dotarł, nie ma dnia, by do niego nie zajrzała. I za każdym razem odkrywamy w nim coś nowego. Gorąco polecam!


Za możliwość niesamowitych wędrówek po lesie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Czym kolorować, czyli przegląd kredek, cienkopisów i wszystkiego, co koloruje.

Od kilku miesięcy relaksuję się w towarzystwie kolorowanek dla dorosłych. Zaczęło się od jednego egzemplarza „Art deco” oraz zestawu kredek szkolnych, a obecnie mój domowy arsenał rozrósł się do czternastu kolorowanek oraz kilku zestawów kredek, cienkopisów i mazaków. Dzisiaj dzielę się wrażeniami, co najbardziej mi się przydaje, a czego nauczyłam się unikać. Może Was zainspiruję? 
Narzędzi służących do kolorowania jest mnóstwo, poczynając od tradycyjnych kredek i farb, poprzez cienkopisy, a na żelowych długopisach kończąc. Sama korzystam z pięciu: 1.Kredki 2.Cienkopisy 3.Długopisy żelowe 4.Mazaki 5.Pastele