Książkowe hity roku 2014

Kończący się rok żegnam pozytywnym akcentem - przypomnieniem najlepszych książek, jakie miałam okazję przeczytać w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. 

Wiele z nich zostało wydanych przed kilkoma laty, więc od razu uprzedzam, że hasło "hity roku 2014" może być nieco mylące. Oto mój subiektywny ranking książek, które najbardziej mnie poruszyły bądź zapadły w pamięci, z wielu względów.

Statek śmierci
 "Łabędzi śpiew. Księga 1" Robert McCammon

Katarzyna Wielka. Gra o władzę - Ewa Stachniak

A Was co zachwyciło w minionym roku?


Komentarze

 1. Z tej listy czytałam jedynie książkę Cejrowskiego.. Mnie najbardziej do gustu przypadły: ,,Złodziejka książek", ,,Alex" i ,,Wielki Gatsby" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na "Siostrzycę" i "Drogę" poluję już od jakiegoś czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lekturę "Drogi" zaplanowałam na przyszły rok :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic nie czytałam w tym roku, ale parę pozycji mam zamiar przeczytać w przyszłym roku, tak jak Sandersona, czy Łabędzi Śpiew :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ogromną ochotę na "Siostrzycę" i "Wyspę na Prerii"

  OdpowiedzUsuń
 6. O, "Droga" i "Damy Złotego Wieku" znalazły się i w moim zestawieniu! :)
  Myślałam tez o Izabeli Kastylijskiej, jednak zakończenie trylogii o Marii Antoninie pobiło ją na głowę, więc rozumiesz :) "Siostrzyca" też swego czasu mocno mnie poruszyła, no i najnowszy Cejrowski w tym rankingu wcale mnie nie dziwi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety nie czytałam ani jednej książki z tego zestawienia. Życzę wytrwałości w prowadzeniu bloga w 2015 roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Siostrzycę" i "Drogę" już mam. Widzę, że warto zwrócić uwagę na "Drogę królów"...

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie czytałam żadnej z powyższych książek, jednak "Droga" chodzi za mną już od dłuższego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podobnie jak Ty, sięgnęłam po "Kłamcę" i nie żałuję ;) "Jestem legendą" czytałam kilka lat temu, jednak nadal uważam, że jest to jedna z lepszych książek, które przeczytałam do tej pory :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Żadnej z tych książek nie czytałam niestety, więc trudno mi się na ich temat wypowiedzieć, niemniej w 2014 roku miałam 12 pozycji, które zapadły mi w pamięć, m.in. Pan Lodowego Ogrodu, Między książkami, Cień wiatru, Bot i kilka innych :)

  OdpowiedzUsuń
 12. No i wyszło, że czytałam tylko dwie "Jestem legendą" i "Nocny patrol". Ale jest tu parę, które na pewno przeczytam, choćby "Droga" i "Droga królów", którą cierpliwie kolekcjonuję (po niemiecku ukazały się już trzy tomy, w styczniu wychodzi następny). Na półkach jest też Jabłoński, MacCammon i Yrsa, więc nie jest źle, kiedyś ponadrabiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Drogę" czytałam kilka lat temu - znakomita lektura, "Siostrzycę" i "Kłamcę" czytałam w 2013 roku i też miło wspominam. W tym roku przeczytałam "Łabędzi śpiew", ale na liście najlepszych się nie znajdzie. Kilka lektur z Twojej listy mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Żadnej z książek, które przedstawiłaś nie czytałam choć znam je, w końcu po nie sięgnę. Moja lista hitów jest zupełnie inna, królują tam Elżbieta Cherezińska, Olga Gromyko, Anna Bishop :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiałam się nad umieszczeniem w zestawieniu "Niewidzialnej korony" Cherezińskiej, a "Wierni wrogowie" Gromyko jest na mojej liscie must-read ;)

   Usuń
 15. Droga to moja obowiązkowa pozycja do przeczytania na 2015 rok :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Przymierzam się zarówno do "Drogi" jak i "Jestem legendą". Filmu bardzo mi się podobały, więc jestem ciekawa książek. W tym roku zachwyciła mnie "Złodziejka książek" i "Wielki Marsz".

  OdpowiedzUsuń
 17. "Droga", "Statek...", "Wyspa...", "Łabędzi..." - smakołyki. :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Że też jeszcze tej drogi nie przeczytałem ;( Ale dwie kolejne z podium już za mną i muszę przyznać, że masz dobry gust ;D

  OdpowiedzUsuń
 19. "Siostrzycę" uwielbiam - była moją książką roku 2012.
  "Katarzyna Wielka" czeka na półce, a "Damy Złotego Wieku" mnie intrygują.
  Pozostałych nie znam, ale to raczej nie moje klimaty...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 20. Czaję się na "Cienie w mroku" (chociaż nadal śmieszy mnie ten nieco absurdalny tytuł;) A "Damy złotego wieku" przeglądałam ostatnio w pracy (przyszła dostawa nowych książek!) - interesujące. Tylko szkoda, że te kobiety miały z reguły niezbyt szczęśliwe życie...

  OdpowiedzUsuń
 21. Yrsa była naprawdę dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Wszystkie tytuły sa mnie obce, choć 3-4 tytuły mam możliwość niedługo dopaść.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem bardzo ciekawa Drogi Królów, resztę kojarzę, ale jakoś mi nie po drodze :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Z wymienionych przez Ciebie czytałam jedynie Przysięgę królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej" C.W. Goertner. Na mnie największe wrażenie zrobiła proza Alice Munro, Nadine Gordiner, Charlesa Bukowskiego, Zadie Smith, Anny Gavaldy. Zresztą pisałam o ich książkach na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 25. Z Twojej listy czytałam Jestem legendą i zrobiła na mnie spore, pozytywne wrażenie. W minionym roku najbardziej przypadły mi do gustu: Marsjanin, Mroczny zakątek, Olvido i kilka jeszcze innych książek. Ogólnie był to dobry pod względem czytelniczym rok :)
  www.krzywaprosta.pl

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz