Przejdź do głównej zawartości

"Wyspa na prerii" Wojciech Cejrowski

Tytuł Wyspa na prerii
Autor Wojciech Cejrowski
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data wydania 2014

Stron 296
Wojciech Cejrowski przyzwyczaił nas do pasjonujących książek o Indianach z Amazonii, opowieści egzotycznych, nieco dzikich, nieodmiennie wciągających. W swojej najnowszej książce ponownie zabiera nas w niezwykłą podróż, tym razem jednak w rejony pozornie znane i udomowione. Dlaczego pozornie? Cóż niesamowitego może kryć Arizona i zamieszkujący ją kowboje? Okazuje się, że egzotyka może kryć się nie tylko w dżungli.

Cejrowski może pisać o wymianie koła albo pieleniu ogrodu, a i tak uznamy to za niesamowitą przygodę. Zresztą o tak trywialnych rzeczach w znacznej mierze opowiada ?Wyspa na prerii?; nie ma tu akcji, a jedynie opowieść o wtapianiu się gringo w lokalną społeczność współczesnych kowbojów i jego codziennym życiu na prerii. O sprzątaniu domu wiatrem (i nie jest to żadna metafora ani przenośnia), o suszeniu prania tam, gdzie po 5 sekundach wszystko pokrywa się czerwonym pyłem, o naprawianiu zepsutej pompy wodnej, o siedzeniu na niebieskim krześle przez kilka godzin. I o wielu innych podobnych sprawach. A jednak trudno oderwać się od lektury, kolejne strony przewracają się same, a czytelnik chce jeszcze i jeszcze, na przykład historii o zwabianiu skunksów i kojotów, by uzupełniały, a jednocześnie urozmaicały dość monotonny preriowy krajobraz.


Książka napisana jest z właściwą autorowi lekkością, a przy tym okraszona jest ironią i nieco czarnym humorem. Można w niej znaleźć liczne anegdotki, które rozbawią do łez i to dosłownie. Cejrowski nie ma oporów przez przyznaniem się do popełniania gaf, do bycia wręcz żenująco niezorientowanym w świecie, do którego trafił. Uwierzcie na słowo, pewnie każdy z nas kroczyłby dokładnie jego ścieżką. A może nie? W końcu po lekturze ?Wyspy na prerii? będziecie już wiedzieć, w jaki sposób zachować się na potańcówce tak, by nie dostać w zęby, dlaczego nie warto próbować czyścić domu na arizońskim pustkowiu na mokro i dlaczego NIGDY nie można składać sąsiadom niezapowiedzianych wizyt? 

Arizona widziana oczami Wojciecha Cejrowskiego to miejsce tak swojskie i zwyczajne, a jednocześnie tak doskonale urządzone, że aż chciałoby się pojechać tam już teraz, natychmiast, i pokosztować tej niczym nie skrępowanej wolności. I nie chodzi tu o luksusy, bo trudno takowym nazwać konieczność korzystania z wychodka pozbawionego jednej ściany, lecz o zdroworozsądkowy standard życia, pozbawiony absurdu niezliczonych norm i dyrektyw, które coraz bardziej wypełniają nasze życie tutaj w Europie. Poczynając od rzeczy drobnych (śmieci nie mieszczą się w koszu? Nie ma problemu, możesz wystawić nawet lodówkę, a śmieciarz i tak ją odbierze bez dodatkowych opłat) poprzez te nieco większego kalibru (zasada klient nasz pan NAPRAWDĘ tam obowiązuje i np. firma telekomunikacyjna założy Ci linię gratis choćbyś mieszkał na środku prerii) aż po te najistotniejsze (na swojej ziemi to Ty jesteś panem i masz prawo bronić swojej wolności i prywatności przed intruzami na każdy możliwy sposób). I aż serce się człowiekowi kraje, a ciśnienie podnosi, że gdzieś tam można żyć normalnie, a u nas ciągle tak samo, a nawet coraz gorzej.

Wojciecha Cejrowskiego można kochać lub nienawidzić, można nie akceptować jego poglądów, ale jednego nie odmówią mu nawet jego przeciwnicy - nie ma lepszego gawędziarza niż on, a "Wyspa na prerii" jedynie to potwierdza. Polecam.

Recenzja napisana dla portalu Duże Ka.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.