Przejdź do głównej zawartości

"Porwana" Róża Lewanowicz

Choć może to zabrzmieć nieco dziwnie, najtrudniej jest mi pisać o książkach, które naprawdę mi się podobały. Z góry też muszę uprzedzić – przygotujcie się na bezwstydną laurkę, ponieważ powieść Róży Lewanowicz dosłownie porwała mnie od pierwszych stron.

Na pierwszy rzut oka Justyna i Łukasz to zwykłe małżeństwo po trzydziestce. Mieszkają na jednym z warszawskich osiedli, starają się o dziecko. On, funkcjonariusz CBŚ, właśnie przygotowuje się do sfinalizowania długo planowanej akcji. Z kolei ona – zmęczona pracą w korporacji i atmosferą tam panującą – zamierza złożyć wypowiedzenie. Jej decyzję przyspiesza pojawienie się nowego klienta,  który podaje się za jej dawnego znajomego i zaczyna nachodzić ją w pracy.

I oto, pewnego dnia, na oczach męża i sąsiadów kobieta zostaje uprowadzona sprzed własnego mieszkania przez grupę zamaskowanych zbirów. Początkowo prowadzący śledztwo policjanci są przekonani, że jej porwanie ma związek z pracą męża i przeprowadzaną obecnie przez jego zespół akcją. Z tego względu własne dochodzenie prowadzi także CBŚ. Dosyć szybko jednak okazuje się, że przeszłość Justyny kryje wiele tajemnic i znacznie więcej osób miało motyw, by nie tylko ją porwać, ale by się jej pozbyć.

Nie mogę zdradzić, co Justyna zataiła przed mężem, ale zapewniam Was, że ujawnienie jej sekretów będzie szokiem nie tylko dla Was, jej męża i policji, ale także dla porywaczy, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, kto padł ich ofiarą. Autorka miała doskonały i niebanalny pomysł, a jednocześnie udało jej się uniknąć przesady i zachować wiarygodność. Akcja powieści mknie od samego początku i trzyma w napięciu aż do samego końca. Momentami przypomina historie rodem z hollywoodzkiego kina akcji, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Ogromną zaletą książki są świetnie przedstawione portrety bohaterów. Dotyczy to przede wszystkim Meyerów, ale także postaci drugoplanowych. Justyna pozytywnie zaskakuje przemianą, jaka zachodzi w niej pod wpływem trudnych okoliczności, w jakich się znalazła. Jednocześnie jej obawa przed reakcją męża i odrzuceniem z powodu tajemnicy, jaką przed nim kryła, doprowadza ją do głębokiej, jakże prawdziwej frustracji. Nie jest to jednak bezwolna mimoza czekająca na herosa, który ją uratuje, lecz niezależna kobieta potrafiąca walczyć o swoje. Z równie silnymi i powalającymi na kolana emocjami, musi zmierzyć się Łukasz, na którego oczach została porwana ukochana kobieta i którego wykańcza bezsilność oraz niepewność co do losu, jaki ją czeka. To właśnie brak możliwości działania oraz wiedzy, co dzieje się z jego żoną, jest najgorsza, zmieniając go w emocjonalny wrak człowieka.

Jednak Lewanowicz nie skupia się tylko na głównych postaciach. Do moich zdecydowanych faworytów należała ekipa złożona z Bambiego, Gogola, Żółwia i Krokodyla, a także niejaki Ziutek, który wkracza do akcji mniej więcej w połowie powieści. Dodają oni książce pewnej lekkości, choć jednocześnie daleko im do niewiniątek. Na uwagę zasługuje także przełożony Meyera, Brenner, człowiek twardy, a jednocześnie odważny i honorowy, typ „z jajami”, który nie boi się podejmować trudnych decyzji.

Autorka doskonale odnajduje się w świecie służb specjalnych i wojska – nie da się nie zauważyć, że zna to środowisko z własnego doświadczenia. Widać to zarówno w naturalnie skomponowanych dialogach, w których nie brak specyficznego żargonu, jak i w szczegółach pracy, które z pewnością umknęłyby uwadze osoby znającej temat czysto teoretycznie. Zresztą w jednym z wywiadów, pisarka nie ukrywa swoich powiązań ze służbami mundurowymi na gruncie zawodowym i prywatnym.

„Porwana” łączy w sobie świetnie wyważony wątek kryminalny oraz żywiołową akcję, która nie pozwala oderwać się do lektury i zmusza wręcz do zarwania nocy. Książka porusza trudne tematy, jak choćby zmagania człowieka po porwaniu najbliższej osoby, układy na najwyższych szczeblach władzy, intrygi i spiski, czy trudną sytuację kobiet w armii. Wywołuje emocje, a jednocześnie jej lektura dostarcza prawdziwej rozrywki. Róża Lewanowicz (a właściwie autorka kryjąca się pod ty pseudonimem) udowodniła, że jest po prostu doskonałą pisarką i aż trudno uwierzyć, że jest to jej książkowy debiut. Polecam przez wielkie „P”!

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.