Przejdź do głównej zawartości

"Katarzyna Wielka. Gra o władzę" Ewa Stachniak

Katarzyna Wielka. Gra o władzę - Ewa Stachniak
Tytuł Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Autor Ewa Stachniak
Wydawnictwo Znak
Rok wydania 2012

Stron 512
Po raz kolejny powiedzenie, że cudze chwalicie, a swego nie znacie, okazało się do bólu wręcz prawdziwe. Od dawna zachwycam się prozą Philippy Gregory, lecz dopiero teraz odkrywam polskie pisarki, które w niczym jej nie ustępują. Kilka tygodni temu entuzjastycznie pisałam o powieści Renaty Czarneckiej „Barbara i król”, a dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami z lektury absolutnie fantastycznej „Katarzyny Wielkiej” pióra Ewy Stachniak.

Rosyjska caryca zapisała się na kartach historii jako bezwzględna, ale i utalentowana władczyni. W kontekście dziejów Polski prowadzona przez nią polityka nabiera wyjątkowo gorzkiego posmaku. Choć rządziła samodzielnie przez trzydzieści cztery lata, znana była ze swojego bujnego życia erotycznego i licznych kochanków, wśród których znalazł się także Stanisław August Poniatowski. Niewiele jednak wiadomo o jej młodości i początkach rządów.

Gdy młodziutka, zaledwie czternastoletnia księżniczka Zofia Anhalt-Zerbst przybywa na rosyjski dwór, nikt nie spodziewa się, że ta niepozorna, delikatna dziewczyna stanie się najpotężniejszą władczynią XVIII-wiecznej Europy. Chociaż panująca wówczas caryca Elżbieta wybiera ją na żonę dla swego siostrzeńca Piotra, następcy tronu, niewielu dworzanom i carskim zausznikom wybór ten przypada do gustu. Najmniej zaś samemu Piotrowi, który zamiast narzeczoną woli zajmować się armią ołowianych żołnierzyków, przynosząc je w późniejszym czasie nawet do małżeńskiej sypialni.

Jedyną osobą, która od samego początku wspiera młodą księżniczkę, jest Warwara Nikolajewna, z pochodzenia Polka, pełniąca na dworze rolę carskiego szpiega. Wkrótce Warwara, będąca jednocześnie narratorką powieści, rozpoczyna niebezpieczną podwójną grę, której stawką może być jej własne życie. Zwłaszcza, że na dworze przywileje i łaskę traci się równie szybko, co zyskuje.

Ewa Stachniak stworzyła porywającą, absolutnie wciągającą powieść, która zachwyca od pierwszych do ostatnich stron. Doskonale oddała realia dworskiego życia – poczynając od splendoru i przepychu otaczającego carską rodzinę, aż po pożałowania godne warunki życia drobnych służących. Jednak to nie pieczołowitość opisów stanowi główną zaletę książki, a doskonale przedstawione postaci. Na pierwszy plan wysuwają się dwie rywalizujące ze sobą kobiety – caryca Elżbieta oraz Zofia, która po przejściu na prawosławie przyjęła imię Katarzyna Aleksiejewna.

Było to moje drugie literackie spotkanie z Elżbietą. W „Carycy” Ellen Alpsten, opowiadającej historię jej matki, Katarzyny I, dała się poznać jako rozwiązła i obdarzona niezbyt wyrafinowanym intelektem egoistka. Obraz jej osoby przedstawiony przez Ewą Stachniak pokazuje ją w tym samym świetle. Autorka poszła jednak dalej i nie zadowoliła się czarno-białym ukazaniem jakiejkolwiek postaci. Choć caryca drażni swoją potrzebą nieustannego uwielbienia i całkowitym brakiem empatii, jednocześnie wzbudza litość. Zwłaszcza, gdy na łożu śmierci ukazuje swoje drugie oblicze – zgorzkniałej, samotnej kobiety, targanej wyrzutami sumienia za popełnione zbrodnie.

Znacznie trudniej jest ocenić Katarzynę. Z jednej strony nie sposób nie poczuć do niej sympatii, współczucia i podziwu za niezwykły hart ducha, który pozwolił jej przetrwać upokorzenia doznawane niemal na każdym kroku podczas pierwszych lat jej pobytu w Rosji. Z drugiej jednakże strony w najmniej oczekiwanych momentach zaskakuje przedmiotowym traktowaniem ludzi, którzy obdarzyli ją zaufaniem. Zastanawiać się można, na ile ukształtowały ją pierwsze doświadczenia na carskim dworze i jak wyglądałaby historia Europy, gdyby jej małżeństwo z Piotrem było udane.

Smaczkiem dla polskich czytelników będzie z pewnością postać Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego romans z Katarzyną. I ponownie pozostaje nam gdybanie - co by było, gdyby ich związek miał szansę przerodzić się w coś więcej…

„Katarzyna Wielka. Gra o władzę” to powieść, która nie pozwala się od siebie oderwać nawet na chwilę. Zachwyciła mnie i oczarowała, dlatego Was także serdecznie zachęcam do jej lektury.

Moja ocena: 6/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań Z półki oraz "Rosyjsko mi".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.