Przejdź do głównej zawartości

"Droga" Cormac McCarthy

Tytuł Droga
Autor Cormac McCarthy
Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2008

Stron 268
Nie tak dawno pisałam, że jednym z moich największych literackich wyrzutów sumienia jest „Droga” Cormaca McCarthy’ego. Książka, która niemalże obrosła legendą i którą nieustannie odkładałam „na później”. Aż do minionego tygodnia. Teraz nadal mąci moją duszę, ale z zupełnie innych powodów.

Teoretycznie wiedziałam, czego się spodziewać. Fabuła książki jest dosyć znana i można podsumować ją właściwie w jednym zdaniu - ojciec z synem wędrują poprzez zniszczony nuklearną wojną kraj i próbują przetrwać w świecie skazanym na całkowitą zagładę. Nie wiadomo dokładnie, jak doszło do katastrofy, która zmiotła z powierzchni ziemi cały dorobek ludzkości i cywilizację, ale nie jest to też zbyt istotne. Na pierwszy plan wysuwa się bowiem przede wszystkim relacja mężczyzny i chłopca oraz ich walka o przeżycie każdego kolejnego dnia.

Nic nie przygotowało mnie na tak potężny ładunek emocjonalny zawarty w pozornie prostych słowach. McCarthy pisze zwięźle, czasem wręcz nieco topornie, a jednak w jakiś sposób zdaje się to najodpowiedniejszym sposobem do przekazania tej historii. Stworzona przez niego wizja świata przeraża swym pesymizmem i brakiem nadziei na lepszą przyszłość. W postapokaliptycznej rzeczywistości nie ma miejsca na współczucie, empatię, ani najprostsze nawet odruchy, które czynią nas ludźmi. Na swej drodze mężczyzna i chłopiec spotykają innych ocalałych, a każdy kolejny napotkany człowiek zdaje się jeszcze bardziej zdegenerowany. Jednak o ile ojciec coraz bardziej traci wiarę w ludzi i sens dalszego życia w koszmarze, który stał się ich codziennością, o tyle jego syn nadal wierzy w ideały i wartości, pozornie pozbawione racji bytu, zupełnie niczym ostatni płomyczek dobra na ogarniętej ciemnością ziemi. 

Każdy z nich żyje tylko dla drugiego, tworzą razem nierozerwalny tandem. Dla chłopca ojciec jest całym światem – to on zaszczepił w nim dobro i nauczył, jak być człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu, to on walczy o jego przetrwanie, chroni go i jest dla niego gotowy na każde poświęcenie. Dla mężczyzny to syn jest powodem, dla którego nadal żyje, mimo że organizm odmawia posłuszeństwa, a umysł buntuje się przeciwko rzeczywistości, w jakiej przyszło mu żyć. Ich wzajemne relacje to najpiękniejsze świadectwo miłości i oddania, pokazane w sposób do bólu realistyczny, a przez to jeszcze bardziej chwytający za serce. Podejrzewam też, że każdy, kto ma własne dziecko, jeszcze mocniej to odczuje, nie da się bowiem przeczytać „Drogi” nie stawiając się na miejscu rodzica, który wie, że bez niego jego syn lub córka po prostu nie przetrwa. Że znany dotychczas świat stał się pułapką, z której nie ma ucieczki. 

Trudno jest opowiadać o „Drodze” bez wzruszenia. Tak naprawdę trudno jest w ogóle o niej mówić, po prostu trzeba ją przeczytać i przeżyć na własny sposób.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.