"Nocny człowiek" Jorn Lier Horst (recenzja przedpremierowa)

Seria o Williamie Wistingu nareszcie jest pełna! Już 14 sierpnia ukaże się Nocny człowiek, pod względem chronologicznym piąty tom, a w praktyce jedenasta już powieść o norweskim komisarzu. Czytelnicy, którzy czekali aż cykl będzie pełny, mogą wreszcie ruszyć do księgarni, by poznać go od początku.Tym razem na Wistinga czeka trudne śledztwo, które rozpoczyna odkrycie makabrycznego znaleziska – nieznany sprawca pozostawia przy ulicy obciętą i wbitą na pal głowę kilkunastoletniej dziewczyny. Nikt nie zgłasza jej zaginięcia, nikt jej nie rozpoznaje, nie figuruje też w żadnych rejestrach. Wkrótce pojawiają się kolejne zwłoki.

Pochodzenie etniczne ofiary oraz sposób, w jaki została zamordowana, a jej ciało zbezczeszczone nasuwają na myśl tzw. zbrodnie honorowe, którym społeczeństwa Zachodniej Europy muszą coraz częściej stawiać czoła. Wraz z rozwojem akcji dochodzą do tego także inne motywy i przestępstwa, jak to zwykle bowiem bywa, pierwszy trop rzadko bywa trafny, przynajmniej w powieściach kryminalnych.

Tutaj jednak mam drobne wątpliwości, ponieważ zagraniczny wyjazd Wistinga (dokąd i w jakim celu niech pozostanie tajemnicą, by nie spoilerować Wam treści) uważam za pewną przesadę. Wprawdzie w powieści Szumowiny także udał się w podobną wyprawę, by ruszyć śledztwo do przodu, w tym jednak przypadku uzasadnienie i poprowadzenie tego wątku nie wypadło aż tak realistycznie. Trochę szkoda, ponieważ całość jest dobrze przemyślana i zgrabnie poprowadzona.

Obok Williama drugą główną bohaterką cyklu jest jego córka Line, dziennikarka dużej, ogólnokrajowej gazety. Kobieta prowadzi własne, dziennikarskie śledztwo w tej samej sprawie, co jej ojciec. Na przykładzie jej wątku można pokrótce przyjrzeć się medialnemu wyścigowi i bezpardonowej walce, by puścić swój news przed rywalami. Choćby o pół godziny, czasem chociaż o kwadrans. Z perspektywy czytelnika i widza jest to dla mnie nieco absurdalne, a jednak bardzo realistyczne i chyba jest pewnym wyznacznikiem naszych czasów.

W Nocnym człowieku Horst wprowadza schemat, widoczny w niemal wszystkich kolejnych powieściach z cyklu. Zgodnie z nim to prowadzone przez Line śledztwo ostatecznie stawia je w niebezpiecznej, podbramkowej wręcz sytuacji. To ona też oraz zdobyte przez nią informacje zazwyczaj nareszcie popychają oficjalne dochodzenie na właściwe tory.


Podsumowując, kryminały Horsta to gwarancja porządnej i solidnej lektury. Może bez fajerwerków i gwałtownych zwrotów akcji, ale za to wiarygodnych i po prostu wciągających. Nocny człowiek zgrabnie uzupełnia cały cykl, więc fani Williama Wistinga nie powinni być rozczarowani.

Przeczytaj także:
Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Smak Słowa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze