Przejdź do głównej zawartości

"Szumowiny" Jorn Lier Horst

Tegoroczny październik jest dla mnie zdecydowanie kryminalno-thrillerowy, co stanowi pewną odmianę, bo ostatnio sięgałam po ten gatunek raczej sporadycznie. A tu zaczaili się na mnie tacy autorzy jak Katarzyna Bonda (recenzja), Arnaldur Indriðason (recenzja), Carl Frode Tiller (recenzja), Graham Masterton (recenzja wkrótce), Eduardo Mendoza (recenzja) oraz Jorn Lier Horst.

Szumowiny to szósty z kolei tom cyklu o Wistingu, a piąty wydany w Polsce, przy czym wydawnictwo zastosowało specyficzną metodę i książki Horsta ukazują się u nas od końca… Nie rozumiem tego zabiegu i uważam, że działa to ze szkodą dla serii, bowiem jestem przekonana, że wielu czytelników wolałoby poznawać losy głównych bohaterów we właściwej kolejności, a nie nieustannie cofać się z nimi w czasie. Na szczęście, przynajmniej wątki kryminalne na tym nie cierpią, bo każdy stanowi odrębną całość.

Tym razem Williamowi Wistingowi przyjdzie zmierzyć się ze sprawą, która od samego początku sprawia makabryczne wrażenie. W odstępstwie kilku dni morze wyrzuca na brzeg obcięte ludzkie stopy. Jak się okazuje, należą one do osób zaginionych przed kilkoma miesiącami, głównie starszych ludzi, których zniknięć nikt nie rozpatrywał dotąd w kategoriach przestępstw. Dlaczego po tak długim czasie pojawiają się fragmenty ich ciał i dlaczego jest to za każdym razem lewa stopa?

W tym samym czasie córka komisarza, Line, pracuje nad reportażem, do którego ma przeprowadzić serię wywiadów z mordercami, którzy spędzili w więzieniach długie lata, obecnie zaś przebywają już na wolności. Kobieta chce przeanalizować, jak wieloletni pobyt w odosobnieniu wpłynął na ich psychikę i czy może opuścili więzienne mury, jako lepsi ludzie, czy też ich resocjalizacja to czysta fikcja.

Po raz kolejny przekonałam się, że Horst ma w sobie to coś. W jego powieściach nie ma wprawdzie dramatycznie pędzącej akcji i błyskotliwych super-złoczyńców, jest za to bardzo wyraźnie przedstawione zło tkwiące w zwykłym, szarym człowieku, a stworzone przez niego intrygi kryminalne są na tyle przekonujące, że można w pełni uwierzyć w ich wiarygodność. Z pewnością duże znaczenie ma tutaj doświadczenie zawodowe autora, który przez lata sam pracował jako śledczy, zna więc od podszewki sposoby prowadzenia dochodzeń i specyfikę wielu przestępstw.

W charakterystyczny dla siebie sposób pisarz wplótł w powieść wątek społeczny, tym razem snując poprzez swych bohaterów rozważania nad sensem kary więzienia. Czy ma ona na celu jedynie odseparowanie przestępców, czy też daje szansę na ich resocjalizację? Jaki wpływ na człowieka ma długie odosobnienie w celi i kontakt z innymi skazanymi, czy jest szansa, by więzienie zmieniło bandziora w dobrego człowieka, czy wręcz przeciwnie, jedynie pogłębia tkwiące w nim zło?

Lekkim minusem jest fakt, że po lekturze kolejnej powieści z cyklu można z łatwością zaobserwować podobny schemat stosowany przez autora. Śledztwa prowadzone przez Wistinga i Line zawsze się zazębiają, a ich rozwiązanie następuje w dramatycznych okolicznościach, w które również ojciec i córka zostają osobiście wplątani. Tak samo jest i tym razem. Może to nieco irytować, gdy czyta się powieści w krótkim odstępstwie czasu, na szczęście, dzięki przerwom między poszczególnymi tomami nie jest aż tak dokuczliwe.

Podsumowując, chciałoby się powiedzieć, że Horst im starszy tym lepszy, ale biorąc pod uwagę wspomnianą zaburzoną chronologię wydawania, raczej nie ma to sensu. Niemniej, jak dotąd wszystkie jego powieści stoją na bardzo dobrym poziomie, zgrabnie łącząc wątki kryminalne z problemami społecznymi i po prostu stanowiąc znakomitą lekturę. Miłośnikom gatunku zdecydowanie polecam.

Cykl z Williamem Wistingiem (powieści dotąd wydane w Polsce):

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Smak Słowa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.