Przejdź do głównej zawartości

"Gdy mrok zapada" Jorn Lier Horst

Jorn Lier Horst dość szybko zdobył sympatię polskich miłośników kryminałów i to w pełni zasłużenie. Od premiery jego pierwszej w naszym kraju powieści (Jaskiniowiec) minęło nieco ponad dwa i pół roku, a od tej pory ukazało się już pięć kolejnych pozycji, z których każda cieszy się dużą popularnością.

Polski wydawca cyklu o komisarzu Williamie Wistingu z regularnością godną lepszej sprawy zaskakuje czytelników wypuszczaniem na rynek kolejnych książek w trudnej do odgadnięcia chronologii. Serię rozpoczęto od tomu dziewiątego, a następnie raz cofano się do poprzednich części, a raz sięgano po następne. O ile zagadki kryminalne w każdej powieści są niezależne i stanowią zamkniętą całość, o tyle prywatne losy głównego bohatera poznajemy więc w naprawdę niefortunnej kolejności. Najnowsza część cyklu, Gdy mrok zapada, jest pod względem chronologicznym wyjątkowo nietypowa. Niby jest to tom jedenasty i tak też wynika z krótkiego prologu, ale główna oś fabularna toczy się ponad trzydzieści lat wcześniej, gdy Wisting dopiero rozpoczynał policyjną karierę. W praktyce mamy więc do czynienia niejako z prequelem całego cyklu.


Stavern, grudzień 1983. Wisting, ojciec zaledwie półrocznych bliźniąt i najmłodszy w swoim komisariacie policjant, wpada na trop przestępstwa sprzed kilkudziesięciu lat, nie tyle nawet nierozwiązanego, co do tej pory nawet niewykrytego. Pomagając przyjacielowi, poszukującemu właściciela starego, zabytkowego auta, ukrytego w jednym z miejscowych, zrujnowanych budynków, mężczyzna odkrywa nie tylko ślady strzelaniny, ale również tajemniczy list. Idąc tym tropem trafia na sprawę zniknięcia grubych pieniędzy i człowieka, który kilka dekad czekał na sprawiedliwość.

Gdy mrok zapada to przede wszystkim gratka dla fanów całego cyklu, pozwalająca lepiej poznać głównego bohatera, jego pierwsze samodzielne śledztwo i okoliczności, które ukształtowały go jako przyszłego śledczego. Nie jest to dochodzenie na miarę tych, które znajdziemy w pozostałych częściach serii, Wisting dość nieporadnie, choć z coraz lepszym wyczuciem stara się rozwiązać sprawę mając do czynienia niewiele więcej niż nic. A czy w pełni mu się to udaje, to już sprawa drugorzędna.

Powieść pozwala także zobaczyć głównego bohatera ze znacznie bardziej prywatnej strony, jako młodego męża i ojca, zmagającego się z problemami finansowymi oraz rozdartego między prawdziwą pasją do wykonywanego zawodu a poczuciem winy, że wymaga to od niego pewnego zaniedbania rodziny. I to w momencie wyjątkowo poważnym, jakim jest opieka nad zaledwie kilkumiesięcznymi niemowlętami. Tego rodzaju problemy w mniejszym lub większym stopniu pokazane są w niemal każdej powieści kryminalnej, nie da się nie dostrzec trudności policjantów z łączeniem pracy zawodowej z życiem rodzinnym oraz ceny, jaką płacą za to nie tylko oni, ale również – a może przede wszystkim – ich najbliżsi. W tym przypadku nie mamy do czynienia z konfliktem na tym punkcie, wręcz przeciwnie, obserwujemy młode, kochające się małżeństwo, które stara się wiązać koniec z końcem tak jak potrafi, nie zatracając przy tym wzajemnej bliskości i miłości. I jest to bardzo miła odmiana po wszystkich śledczych i detektywach z mocno zwichrowanym życiem prywatnym.

Niestety, powieść ma jeden zasadniczy mankament – ze względu na niewielką objętość (niespełna dwieście stron) pozostawia wyraźne uczucie niedosytu. Jest to właściwie książka na jeden wieczór, którą błyskawicznie się pochłonie i chciałoby się czegoś więcej, czegoś dodatkowego. Z racji motywu bożonarodzeniowego można by więc potraktować ją jako świąteczny prezent autora dla swoich czytelników, nie do końca jako pełnoprawną część cyklu, ale dodatek, swoiste uzupełnienie. Z takim nastawieniem, lektura będzie w pełni satysfakcjonująca, jednak sięgając po powieść, spodziewałam się czegoś bardziej wyrazistego.


Niemniej, nie mogę odmówić autorowi talentu do snucia wciągającej fabuły i warsztatu, dzięki którym wyrobił sobie ugruntowaną i mocną pozycję jako przedstawiciel dobrej jakości skandynawskiego kryminału. Dlatego jeśli lubicie powieści Horsta, warto sięgnąć również po Gdy mrok zapada.

Cykl z Williamem Wistingiem (powieści dotąd wydane w Polsce):
Zapraszam Was również do udziału w konkursie, w którym możecie wygrać własny egzemplarz powieści. Szczegóły TUTAJ.

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Smak Słowa.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.