Przejdź do głównej zawartości

"Ślepy trop" Jorn Lier Horst

Ślepy trop, Jorn Lier Horst
Smak Słowa, 2016
Półtora roku temu Jorn Lier Horst był promowany w Polsce jako drugi Jo Nesbo. Dzisiaj swoją polską premierę ma czwarta w naszym kraju powieść jego autorstwa (dziesiąta z kolei w oryginalnym cyklu) i z pełną odpowiedzialnością mogę przyznać, że autor doskonale broni się sam, a jego nazwisko mówi samo za siebie. Z przyjemnością również odkryłam, że najnowsza odsłona serii o komisarzu Wistingu jest jeszcze lepsza od poprzedniczek, takie kryminały po prostu chce się czytać.

Akcja Ślepego tropu toczy się kilka miesięcy po wydarzeniach opisanych w Jaskiniowcu, powieści, która jako pierwsza pojawiła się na polskim rynku, jednak doskonale broni się jako niezależna pozycja, więc znajomość poprzednich tomów nie jest konieczna.


Po wielu latach do Larviku powraca Sofie Lund, szkolna koleżanka córki komisarza Wistinga, Line, obecnie samotna matka rocznej Mai. Kobieta odziedziczyła dom po swoim dziadku, od lat znanym policji ze względu na swoje szemrane interesy. Podczas porządkowania piwnicy Sofie i Line odnajdują w znajdującym się tam sejfie nie tylko liczne dokumenty rzucające nowe światło na prawdziwą działalność zmarłego mężczyzny, ale również rewolwer. Okazuje się, że przed kilkoma miesiącami z broni tej zastrzelono kobietę. Sprawę komplikuje nieco fakt, że policja niemal natychmiast zatrzymała wówczas mordercę, który nijak nie powinien mieć związku z dziadkiem Sofie. Tymczasem Wisting prowadzi śledztwo w sprawie taksówkarza, zaginionego mniej więcej w tym samym czasie, gdy doszło do wspomnianego morderstwa. Komisarz z każdym dniem nabiera coraz silniejszego przekonania, że obydwie sprawy łączą się ze sobą.

Horst stworzył precyzyjną i wciągającą fabułę, która na początku wprawdzie rozwija się dosyć powoli, jednak kiedy kolejne szczegóły układanki zaczynają wskakiwać na swoje miejsce, nabiera tempa i układa się w spójny i szczegółowo dopracowany obraz. Dużą zaletą powieści jest realistyczne przedstawienie metod pracy policjantów prowadzących śledztwo, w czym niewątpliwie pomogło autorowi jego wieloletnie doświadczenie pracy w policji. Z jednej strony widzimy więc, jak mozolne jest czasem przedzieranie się przez dziesiątki anonimowych donosów, ile wysiłku wymaga przesłuchiwanie kolejnych świadków oraz jak trudne jest skierowanie sprawy na właściwy tor. Z drugiej strony, możemy również dostrzec, że nie zawsze to sprawiedliwość i chęć poznania prawdy stoją na pierwszym miejscu, odsunięte na bok przez chęć podniesienia statystyk wykrywalności i uznanie mediów.

Ponadto, zaletą nie tylko tej powieści, ale i całego cyklu jest postać głównego bohatera. W przeciwieństwie do większości śledczych, jakich widzimy w roli czołowych postaci w tak zwanych skandynawskich kryminałach, Wisting nie jest uzależniony od żadnych używek, nie ma problemów emocjonalnych czy rodzinnych. Wprawdzie jego życie prywatne nie jest idealne, żona zmarła kilka lat wcześniej, następny związek się rozpadł, a ukochana córka jest w zaawansowanej ciąży i wszystko wskazuje na to, że zostanie samotną matką. Mimo przeciwności losu, komisarz nie stał się jednak zgorzkniałym mrukiem, a wręcz przeciwnie, zachował bardzo ludzkie oblicze i podejście do wielu kwestii. Jest też najzwyczajniej rzecz ujmując, przesympatycznym facetem.

Mój jedyny zarzut jest niewielki i niezwiązany z intrygą kryminalną. Cały czas podczas lektury towarzyszyło mi pytanie, czy autor miał okazję porozmawiać z kobietą w dziewiątym miesiącu ciąży o tym, jak się czuje i co jest w stanie zrobić, a czego nie. Wiem, że ciąża to nie choroba, ale jakoś nie widzę kobiety, mającej lada moment urodzić, bez problemu prowadzącej samochód (Line śmiga po mieście bez problemu, oczywiście za kierownicą), malującej bez żadnego uszczerbku na zdrowiu sufit w nowokupionym domu (Line macha pędzlem z rękoma nad głową kilka godzin) czy wspinającej się na stołki, żeby sprawdzić, co kryje szafka przyjaciółki. Nie potrafię sobie też wyobrazić, że kobieta, która ma roczne dziecko, czyli doskonale pamięta ciążowe przeboje, nie tylko nie stara się ulżyć swojej ciężarnej przyjaciółce (i to w tak mocno zaawansowanej ciąży!), ale m.in. wysyła ją do piwnicy, gdy wysiadają korki, albo podrzuca jej na cały dzień do opieki roczne dziecko… Może się czepiam, ale gryzło mnie to okropnie. Widać, że autor to facet…

Niemniej jest to – jak wspomniałam – pikuś i w niczym nie zmienia faktu, że Ślepy trop to jak dotąd najlepsza powieść Jorna Liera Horsta; intryga wciąga, a fabuła poprowadzona jest rzetelnie i w sposób przemyślany w najdrobniejszych szczegółach (z wyjątkiem rewelacji ciążowych). Gorąco polecam wszystkim fanom gatunku!


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Smak Słowa.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.