Przejdź do głównej zawartości

Weekend z dobrą serią: "Patrole"

„Weekend z dobrą serią” to nowy cykl, w którym mam zamiar przedstawiać Wam serie książkowe, które z różnych względów są mi bliskie i uważam je za godne polecenia.

Cykl Patrole Siergiej Łukjanienko

Moja przygoda ze świetnym urban fantasy w moskiewskich klimatach rozpoczęła się blisko dwa lata temu za sprawą Nocnego Patrolu, który mnie zachwycił i po którym natychmiast musiałam sięgnąć po kolejne części, bo chyba pogryzłabym wszystkich dookoła.
W dużym skrócie, o czym opowiadają wszystkie Patrole? Mamy tu współczesną Moskwę, w której obok zwyczajnych ludzi mieszkają tzw. Inni, czyli obdarzeni mocami magowie, wampiry i zmiennokształtni. Każdy, w kim budzi się nadnaturalny talent, dostaje możliwość opowiedzenia się po jednej ze stron – Światła lub Ciemności, a decyzja ta ukierunkowuje całe ich przyszłe życie. Dzięki zawartemu przed setkami lat Traktatowi, siły Dobra i Zła już się nie zwalczają, wypracowały trudny, ale realny kompromis, którego głównym celem jest zachowanie równowagi sił. A na straży owego Traktatu stoją tytułowe patrole.

Okazuje się jednak, że znany i pozornie oczywisty podział nie istnieje, Jasność nie zawsze równa się dobru, a Ciemność złu. Szlachetny uczynek może wywołać lawinę nieszczęść, a niejeden pozornie zły występek podyktowany jest uczciwymi zamiarami. Światło może kierować się egoizmem  i niezamierzonym okrucieństwem, a podążanie drogą miłości może okazać się krokiem w Ciemność. Żaden z bohaterów nie jest tu jednoznacznie dobry lub zły, każdym targają sprzeczne uczucia i emocje, a ich pobudki nie zawsze pokrywają się ze stroną mocy, po której oficjalnie stoją. I to jest właśnie w całej serii tak smakowitym kąskiem, że nie uświadczymy tu tradycyjnej walki Dobra ze Złem, gdzie dobrzy są krystalicznie czyści, a złych się potępia.

Jeśli lubicie rosyjskie klimaty, a ja sama mam do nich słabość, przynajmniej w literaturze, to w powieściach Łukjanienki z pewnością odnajdziecie to „coś”. Z jednej strony, bohaterowie i cały klimat jest swojski i tak przyjemnie odmienny od amerykańskiej papki, a z drugiej ma w sobie tę wschodnią i charakterystyczną nutkę, której nie da się pomylić z niczym innym. Rosja to mimo wszystko zupełnie inny, ale i magiczny świat i nieważne, czy mamy do czynienia z ludźmi, czy też rosyjskimi czarownicami, czy wampirami.

Cykl składa się z sześciu części, moje opinie na temat każdej z nich możecie znaleźć poniżej:

Z lekką przykrością muszę jednak przyznać, że zachwycają tylko pierwsze cztery tomy. Pierwotnie seria była właśnie tetralogią i w ten sposób utrzymała genialny poziom. Potem, niestety, autorowi prawdopodobnie zachciało się odgrzać starego kotleta i popełnił Nowy Patrol, któremu zabrakło polotu poprzedników. Ostatnia część, Szósty Patrol, ratuje wprawdzie zakończenie cyklu, ale mam nadzieję, że Łukjanienko nie będzie więcej podduszał kurki znoszącej te złote jajka, bo biedactwo zadławi się na śmierć. To co jest, jest dobre i niech tak zostanie. O!

Na podstawie pierwszego domu, nakręcono film "Nocna straż" ("Nochnoy dozor"), ale mocno Wam go nie polecam. Dlaczego? Przeczytajcie tutaj.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
        

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…