Przejdź do głównej zawartości

"Nowy Patrol" Siergiej Łukjanienko

Nowy Patrol 
Siergiej Łukjanienko
MAG 
2014
Kiedy w 2007 roku ukazał się Ostatni Patrol, miał być on naprawdę ostatnim tomem, wieńczącym świetną tetralogię o moskiewskich Patrolach. I co istotne, zamykającą  ją naprawdę przyzwoicie. Siedem lat później Łukjanienko pokazał jednak światu Nowy Patrol, odgrzewając serię w sposób niestety pozostawiający nieco do życzenia…

Od wydarzeń przedstawionych w poprzednim tomie minęło blisko osiem lat. Na drodze Antona Gorodeckiego, zajmującego wysoką pozycję w moskiewskim Nocnym Patrolu (ale absolutnie nie stojącego na jego czele, jak twierdzi opis wydawcy na okładce), staje dziesięcioletni chłopiec, potencjalny prorok i to o bardzo dużej Sile. Gdy Anton ratuje mu życie, nie zdaje sobie sprawy z tego, że tym samym przyciągnął ze Zmroku nowego, niebezpiecznego przeciwnika, zwanego Tygrysem, którego pojawienie się może zmienić na zawsze losy świata.

No właśnie, losy świata… Te ponownie zależą od Gorodeckiego, który w przeciwieństwie chociażby do swojej żony Swietłany (jednej z najpotężniejszych czarodziejek, od prawie dekady zepchniętej do roli kury domowej gotującej obiady i wychowującej dziecko), nie wyróżnia się spośród pozostałych Jasnych aż tak, jak można by się tego spodziewać. Sam pomysł na fabułę jest interesujący – Łukjanienko ujawnia nowe fakty na temat istoty Zmroku, które całkowicie burzą dotychczasową wiedzę na jego temat (dodajmy, że zarówno wiedzę czytelników, jak i samych bohaterów), wprowadza nowe postaci, daje większe pole do popisu małej Nadii, najpotężniejszej Innej w historii świata. Ale czy naprawdę musimy ponownie przerabiać podobny schemat, gdy od decyzji Antona ma zależeć być albo nie być wszystkich magów i ludzi na świecie?

Podobnie jak poprzednie tomy, tak i najnowszy został podzielona na trzy części, tym razem stanowiące spójną całość, można więc spokojnie traktować je jako jedną zwartą powieść. Ponownie pojawia się w nich Arina, jak dotąd moja ulubiona postać serii, wiedźma wymykająca się schematom. Przynajmniej do pewnego czasu, bowiem nagle autor postanowił zrobić jej pranie mózgu i zmienić w fanatyczkę pragnącą zmienić świat.

Niestety, w natłoku nowych wydarzeń zniknęła gdzieś owa odwieczna walka Jasności z Ciemnością, stanowiąca przecież podstawę świata wykreowanego przez Łukjanienkę. Dowodzący Ciemnymi Zawulon niemal zniknął z kart powieści, a sceny w których się pojawia w niczym nie pokazują jego mocy i dotychczasowego zadziora.

Ciała dała niestety również korekta, nie wyłapując tego, że w pierwszym rozdziale główny bohater występuje jako Horodecki, a w kolejnych wraca do formy Gorodecki, którą znamy z poprzednich części. Nie sposób też przeoczyć literówek pojawiających się ze źle wróżącą regularnością. To pierwsze polskie wydanie Nowego Patrolu, niemal od razu po nim ukazało się wydanie drugie, więc niewykluczone, że w nim wspomniane błędy zostały już usunięte.

Gdyby oceniać Nowy Patrol zupełnie niezależnie, byłaby to całkiem przyzwoita książka, ale w porównaniu z pozostałymi częściami wypada po prostu blado. A już tym bardziej rozczarowuje, że po siedmiu latach autor nie wpadł na przekonujący sposób kontynuowania naprawdę dobrego cyklu i po prostu poszedł dawno utartą ścieżką. Serii wyszłoby na dobre, gdyby Łukjanienko zdecydował się pozostawić kurę przynoszącą mu złote jajka w spokoju i nie wyciskał z niej nowego potomka na siłę, wydmuszką jeszcze nikt się nie najadł. 

Przeczytaj również:
Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję księgarni BookMaster.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.