Przejdź do głównej zawartości

"Patrol Zmroku" Siergiej Łukjanienko

Patrol Zmroku Siergiej Łukjanienko
MAG 
2014
Kilka miesięcy temu dałam się porwać pierwszym dwóm tomom cyklu o Patrolach autorstwa Siergieja Łukjanienki, który stworzył niezwykłą wizję współczesnego świata opartego na pozornie całkowicie już wykorzystanym motywie walki sił Światła i Ciemności. Po rewelacyjnym „Nocnym Patrolu” nadszedł równie dobry „Dzienny Patrol”, dlatego poprzeczka przed trzecią częścią została zawieszona naprawdę wysoko. I wiecie co? To chyba jeden z niewielu cykli, jakie znam, w których autor nie pozwala sobie na spadek formy, bowiem „Patrol Zmroku” w niczym nie ustępuje poprzednikom.

W świecie wykreowanym przez Łukjanienkę wśród zwykłych ludzi co pewien czas pojawiają się Inni, osoby obdarzone magiczną mocą, której poziom może wahać się od zdolności do przewidywania pogody aż po kształtowanie rzeczywistości na własną modłę. Przynajmniej do pewnego stopnia. Część z nich to tak zwani Jaśni, optujący za dobrem i stojący na straży ludzkości, pozostali to Ciemni, czyli teoretycznie ich przeciwnicy. W praktyce – jak pokazał to zwłaszcza „Dzienny Patrol” – nie różnią się oni aż tak diametralnie, po prostu wybierają różne drogi do osiągnięcia podobnego celu. Aby zachować równowagę w ich działaniach, powstały dwa Patrole – Dzienny i Nocny, których zadaniem jest pilnowanie, by żadna ze stron nie łamała postanowień odwiecznego Traktatu. Nad Patrolami stoi jeszcze jedna siła – siejąca postrach Inkwizycja.

O ile „Nocny Patrol” był historią Jasnego patrolowego, Antona Gorodeckiego, o tyle „Dzienny Patrol” zawierał trzy opowieści przedstawione z punktu widzenia jego Ciemnych pobratymców, pojawili się w nim również Inkwizytorzy. Wielu czytelników spodziewało się więc, że „Patrol Zmroku” będzie historią opowiedzianą z punktu widzenia tych ostatnich. Tak się jednak nie stało i na scenę ponownie wkracza Gorodecki. Nie jest on już jednak tym samym idealistą ślepo wierzącym w misję Jasnych – wydarzenia przedstawione w poprzednich częściach pozbawiły go złudzeń i zmusiły do spojrzenia innymi oczami na wiele spraw.

Podobnie jak wcześniej, Łukjanienko podzielił książkę na trzy części, tym razem stanowiące spójną, niemal nierozerwalną całość. Poruszają jeden z najbardziej kontrowersyjnych wśród Innych tematów – przemiany zwykłego człowieka w maga. Jak dotąd, jedyną możliwością zmiany zwykłych ludzi w Innych było pokąsanie ich przez wampira lub wilkołaka, jednak obdarzenie Siłą i przemiana w czarownika bądź wiedźmę należała do starych, lekko już zapomnianych legend. Najnowsze, niepokojące wydarzenia w Moskwie zdają się zadawać kłam temu przekonaniu, dlatego wszyscy Inni, niezależnie od rangi, zostają postawieni w stan gotowości. Pojawia się nowy wróg, wobec którego po raz Nocny i Dzienny Patrol muszą połączyć swoje siły i okazuje się, że… naprawdę niewiele się od siebie różnią.

Łukjanienko po raz kolejny zaserwował czytelnikom prawdziwą ucztę, zaskakując pomysłami, rozwijając wykreowany wcześniej świat i nieustannie wzbogacając go o nowe fakty, postaci i informacje. W bieżącym tomie najbardziej spodobała mi się druga historia, zatytułowana „Przestrzeń niczyja”, zgrabnie wplatająca do opowieści o Innych nutkę baśni i podań, i wprowadzająca bohaterkę, która okazała się bezkonkurencyjna w stosunku do pozostałych. Mam szczerą nadzieję, że jeszcze pojawi się na kartach kolejnych tomów.

Akcja jest bardziej żywiołowa niż w poprzednich częściach, zwłaszcza w ostatniej historii, która jednocześnie ma najbardziej melancholijne, by nie rzec przygnębiające zakończenie. Obok wydarzeń, które napędzają akcję, czasem mrocznych, a czasem zabawnych, autor snuje rozważania na temat natury człowieka i praw rządzących naszym codziennym życiem. I o ile nie brak w nich trafnych spostrzeżeń, o tyle są całkowicie pozbawione optymizmu. Niestety.

Podsumowując, często udany początek serii nie gwarantuje, że kolejne tomy będą trzymały równie wysoki poziom. „Patrol Zmroku” jest chlubnym wyjątkiem od tej reguły, stanowiąc godną kontynuację cyklu o Patrolach. Gorąco polecam!

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję księgarni BookMaster.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.