Przejdź do głównej zawartości

"Ostatni Patrol" Siergiej Łukjenienko

Ostatni Patrol, Siergiej Łukjanienko
MAG 
2014
Mając jeszcze świeżo w pamięci lekturę Patrolu Zmroku, sięgnęłam po Ostatni Patrol i… całkowicie odleciałam. Nie wiem, czy Siergiej Łukjanienko zaprzedał duszę diabłu, ale jeśli tak, to za cykl o Patrolach było warto.

W Edynburgu ginie w tajemniczych okolicznościach młody Rosjanin. Wszystko wskazuje na to, że padł ofiarą wampira, a tamtejszy Nocny Patrol nie ma dużego doświadczenia w przypadku tego rodzaju spraw. Z tego względu, na prośbę miejscowego szefa Jasnych, a prywatnie swojego przyjaciela, Heser wysyła do Szkocji Antona Gorodeckiego, by przeprowadził własne śledztwo. Zwłaszcza że po ostatnich wydarzeniach w Moskwie niewiele ma do zrobienia. Na miejscu okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać, do akcji wkracza ekipa ludzi uzbrojonych w amulety, których nigdy nie powinni mieć prawa zdobyć, dochodzi też do kolejnych ataków.

Podobnie jak poprzednie tomy, tak i ten przybrał formę trzech, blisko powiązanych ze sobą części. Tym razem, dodatkowo splatając ze sobą i kończąc wiele rozpoczętych wcześniej wątków. Wracają postaci, które pojawiły się na kartach Dziennego Patrolu oraz Patrolu Zmroku, teraz jednak odgrywają rolę znacznie bardziej istotną niż można by się tego było spodziewać. Walka Jasności i Ciemności schodzi niejako na drugi plan w obliczu nowej siły, która zmusza dotychczasowych wrogów do nawiązania współpracy. Zwłaszcza, że coraz dobitniej czytelnik przekonuje się, jak niewiele różnią się oni między sobą.

Po kolejne Patrolu, w tym przede wszystkim Ostatni Patrol powinny sięgnąć wszystkie czytelniczki, dla których wampir jest słodkim chłopaczkiem marzącym o romansie z nastolatką. Wampiry Łukjanienki nie przypominają tych, o których czytałam do tej pory. Z jednej strony, bez wątpienia są martwi i do przetrwania potrzebują krwi, co dla wielu Innych jest równoznaczne z utratą przez nich człowieczeństwa. Czy jednak aby na pewno? Przykład Kostii Sauszkina i jego bliskich przeczy tej teorii, dając nawet nieumartym prawo do uczuć wyższych, jednak nie pokroju tanich romansów, a przywiązania do rodziny, rozpaczy po utracie dziecka i jakże ludzkiej żądzy zemsty.

Lubię twórczość Łukjanienki właśnie dlatego, że obok interesującej, przemyślanej akcji i barwnego, wieloznacznego świata przedstawionego, wplata on w swoje powieści refleksje znacznie poważniejszej natury – nad kondycją człowieka i społeczeństwa w ogóle. Mimo pozornego podziału na Jasnych i Ciemnych, ciężko znaleźć tu postaci definitywnie dobre lub złe, co zresztą było widoczne również w poprzednich tomach cyklu. Tym razem, autor poszedł jeszcze krok dalej, poruszając temat śmierci i tego, co dzieje się po niej. Czy istnieje coś więcej i co bylibyśmy w stanie poświęcić, by móc raz jeszcze spotkać bliskich, którzy odeszli. Jednocześnie, co również bardzo cenię, Łukjanienko nie podaje prostych rozwiązań, nie odpowiada na te najtrudniejszych z pytań w sposób łatwy i jednoznaczny.

W zamierzeniu Ostatni Patrol naprawdę miał być tym ostatnim i zamknąć serię – jako taki sprawdziłby się doskonale. W praktyce niedawno ukazał się jeszcze Nowy Patrol i nieco obawiam się, czy nie będzie to jedynie odgrzewany kotlet. O tym jednak wkrótce, a tymczasem gorąco zachęcam Was do poznania całego cyklu, w tym również i niniejszej pozycji. 

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję księgarni BookMaster.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.