Przejdź do głównej zawartości

"Egzekucja w dobrej wierze" Aleksandra Marinina

Major Kamieńska jako pięćdziesięciolatka? Mało tego, będąca już na zasłużonej emeryturze i pracująca w agencji detektywistycznej? Miłośnicy cyklu o diablo inteligentnej, lecz nie mniej leniwej Anastazji mogą przeżyć prawdziwy szok sięgając po Egzekucję w dobrej wierze, najnowszą powieść Aleksandry Marininy, która ukazała się kilka miesięcy temu nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

Niezmiernie cieszy mnie fakt i z pewnością nie jestem w tym odosobniona, że na wydawanie książek Marininy przestało mieć monopol Wydawnictwo W.A.B. Jak dotąd, z liczącego kilkadziesiąt pozycji cyklu ukazało się w naszym kraju zaledwie kilkanaście, mało tego – Stylista, który ukazał się u nas kilka miesięcy temu, swoją premierę w Rosji miał… dwadzieścia lat temu! Gdyby trzymać to wydawnicze tempo, pewnie poznałabym najnowsze losy Anastazji sama przebywając już na emeryturze. Tym bardziej więcej, świeżo wydana (również za wschodnią granicą) Egzekucja… stanowi smakowity kąsek.


Początek nie zapowiada się szczególnie obiecująco. Nastia i Władisław Stasow, jej dawny przyjaciel, obecnie właściciel agencji detektywistycznej, dostają zlecenie od brata Kamieńskiej, zamożnego i wpływowego bankiera. Mają wybadać dla niego grunt pod inwestycję w sybirskim miasteczku Wierbick. Na pierwszy rzut oka, zadanie to nie wydaje się zbyt pasjonujące – takie wrażenie odnosi zarówno czytelnik, jak i sama Anastazja. Co może być ciekawego w oglądaniu działek na sprzedaż i zbadaniu lokalnej afery o naturze ekologicznej? 

Pozory jednak mylą, a to co miało być prostym zleceniem, niespodziewanie odsłania drugie dno. Wszystko, co dzieje się w Wierbicku, ma pośredni bądź bezpośredni związek ze zbliżającymi się wyborami na mera miasta. Zwłaszcza niewyjaśnione dotąd zabójstwa ekologów, jeśli wierzyć plotkom, panującym w nieoficjalnym laboratorium, mogącym zdyskredytować obecnego mera miasta, ubiegającego się o ponowne objęcie urzędu. Nastia nie byłaby sobą, gdyby nie rozpoczęła własnego śledztwa, to zaś prowadzi ją do zupełnie zaskakujących wniosków i rozwiązań.

Jednego nigdy nie mogę zarzucić „carycy rosyjskiego kryminału” – ma wyobraźnię i tworzy fabuły pomysłowe i oryginalne, zachowując przy tym w pełni logiczne i zasadne wytłumaczenia nawet do pozornie fantastycznych rozwiązań. W Egzekucji… mamy właściwie do czynienia z kilkoma sprawami kryminalnymi, związanymi jednak ze sobą w całkiem nieoczekiwany sposób.

W powieściach Marininy, obok pomysłowych intryg, niebagatelne znaczenie mają smaczki kulturowe i obrazowo pokazywane przez autorkę realia rosyjskiej rzeczywistości. Tym razem, w przeciwieństwie do poprzednio wydanych u nas powieści, których akcja toczy się w latach 90., mamy do czynienia z zupełnie współczesną Rosją. Co więcej, nie z Moskwą, w której tempo i warunki życia różnią się od reszty kraju, ale z niewielkim syberyjskim miasteczkiem, wraz z jego urokiem, ale i specyficzną mentalnością jego mieszkańców. 

Z jednej strony widzimy nowoczesność, wszechobecne gadżety technologiczne (Nastia nareszcie nie musi pracować na pożyczonym komputerze wielkości pudła od telewizora), hackerów i blogerów, wygodny i zwyczajny w obecnych czasach standard życia. Z drugiej jednak strony, nie sposób nie dostrzec elementów odziedziczonych po dawnym systemie, widocznych przede wszystkim w postępowaniu ludzi i ich podejściu do wielu spraw. W kopertach i butelkach drogiego alkoholu niemal niezbędnych do załatwienia wielu spraw. W bardzo luźnym traktowaniu przepisów (prawo sobie, a my sobie), choćby w kwestiach zakazu palenia w restauracjach. W sposobach pracy policji, często do bólu przypominających te dawne, milicyjne. 

Mimo początkowego sceptycyzmu, jestem bardzo zadowolona z lektury. Egzekucja w dobrej wierze stanowi świetny dowód na to, że pióro Marininy nie stępiło się na przestrzeni lat; pisarka zachowała swój lekki styl, oryginalne pomysły i to „coś”, co sprawia, że jej powieści po prostu z przyjemnością się pochłania. Gorąco polecam najnowszą odsłonę losów Nastii Kamieńskiej wszystkim fanom autorki, ale również osobom, które dopiero chcą zacząć z nią przygodę. Książka stanowi zamkniętą całość i znajomość poprzednich powieści nie jest konieczna, by doskonale się przy niej bawić.

Przeczytaj również:

Książkę przeczyałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".
Recenzja napisana dla portalu DużeKa


Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

        

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.