Przejdź do głównej zawartości

"Obraz pośmiertny" Aleksandra Marinina

Tytuł Obraz pośmiertny
Autor Aleksandra Marinina
Lektor Roch Siemianowski
Wydawca Biblioteka Akustyczna
Czas 7 godz. 10 min.
„Obraz pośmiertny” to moje drugie, bardzo udane, spotkanie z prozą Aleksandry Marininy i stworzonej przez nią bohaterki, Anastazji Kamieńskiej, będącej ciekawą wersją leniwego Sherlocka Holmesa w spódnicy.

Moskwa, lata 90. Milicja rozpoczyna dochodzenie w sprawie morderstwa wschodzącej gwiazdy kina, Aliny Waznis, której zwłoki znaleziono w jej własnym mieszkaniu. Prowadząca śledztwo major Nastia Kamieńska dość szybko typuje głównych podejrzanych – ich grono niestety zaskakująco szybko się powiększa. Okazuje się, że zamknięta w sobie, lecz niewątpliwie utalentowana Waznis, była skonfliktowana nie tylko z inną aktorką, ale także własną rodziną. Jakby tego było mało, prześladował ją tajemniczy „wielbiciel”, a i jej kochanek sprawia wrażenie podejrzanego.

Kamieńska, nie bez powodu słynąca z analitycznego umysłu i niezwykłego talentu do rozwiązywania pozornie niemożliwych do wyjaśnienia spraw, z jednej strony bada motywy podejrzanych, a z drugiej skupia się na odkryciu, jaka naprawdę była Alina. Czy zimną, obojętną na wszystko, wyrachowaną femme fatale, czy jedynie przybrała taką maskę, a jeśli tak, to dlaczego? Co kryje jej przeszłość?

W miarę rozwoju fabuły śledztwo toczy się swoją drogą, a na pierwszy plan wysuwają się wątki osób związanych z Aliną. Są w to w znacznej mierze historie przygnębiające, w których pojawia się motyw odrzucenia, obsesji, zdrady, molestowania seksualnego i pedofilii. Mogłoby się zdawać, że życie każdego z bohaterów zostało naznaczone piętnem, które rzuca cień na jego dalsze losy. Jednak autorka daleka jest od oceniania czegokolwiek lub kogokolwiek, w taki sposób przedstawia kolejne postaci, że wprawdzie współczujemy im lub ich potępiamy, ale raczej nie będziemy zadręczać się później tym, co ich spotkało. Gdyby problemy te zostały poruszone w kryminale skandynawskim, wyszłaby pewnie z tego powieść przytłaczająca i ze wszech miar przygnębiająca. W przypadku „Obrazu pośmiertnego” tak jednak nie jest.

Waśnie dlatego bardzo polubiłam styl Marininy – lekki, nieco żartobliwy, lecz nie popadający w sztuczną lub nadmierną wesołość. Mimo że autorka pisze o zbrodniach, mozolnym prowadzeniu śledztwa oraz ludzkich tragediach, nie epatuje brutalnością czy krwawymi opisami, ale też nie nudzi czytelnika. Ot, snuje swoją opowieść przyjemnie i z przymrużeniem oka.

Prawdziwym smaczkiem są w powieści fragmenty, w których mowa jest o operach, których własnych, oryginalnych interpretacji dokonywała Waznis. Nawet jeśli czytelnik nie jest zainteresowany akurat tą formą sztuki (a muszę przyznać, że sama wiem na jej temat tyle, co nic), są to sceny interesujące i możliwe, że skuszą niektórych do zmiany nastawienia do opery, a przynajmniej wzbudzą chęć poznania niektórych z nich.

Po raz kolejny miałam przyjemność poznać powieść rosyjskiej pisarki w wersji audio w interpretacji Rocha Siemianowskiego i ponownie dałam się całkowicie zauroczyć jego głosowi. Doskonale oddał klimat książki, a słuchanie go było czystą przyjemnością.

Podsumowując, „Obraz pośmiertny” to kolejny bardzo udany kryminał Aleksandry Marininy, idealny na leniwe popołudnie. Z pewnością będzie stanowił lekką i relaksującą odskocznię od przygnębiających i wprawdzie świetnych, ale często ponurych i ciężkich kryminałów skandynawskich. 

Jeśli macie ochotę wysłuchać audiobooka "Obraz pośmiertny", możecie skorzystać z opcji wypożyczenia jej za 50% ceny na stronie Audioapp.pl

Książkę wysłuchałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.