Przejdź do głównej zawartości

"Płotki giną pierwsze" Aleksandra Marinina (audiobook)

Tytuł Płotki giną pierwsze
Autor Aleksandra Marinina
Lektor Roch Siemianowski
Wydawca Biblioteka Akustyczna
Czas 10 godz. 2 min.
Niniejszym obwieszczam, że moje pierwsze spotkanie ze współczesnym rosyjskim kryminałem zakończyło się pełnym sukcesem. Na pierwszy rzut poszła Aleksandra Marinina i jedna z powieści z cyklu o major Anastazji Kamieńskiej, „Płotki giną pierwsze”. Jak to często jednak ze mną bywa, zamiast zacząć od początku, wybrałam szóstą część serii. Na szczęście w niczym nie zakłóciło to przyjemnego zagłębiania się w zagmatwaną intrygę. 

Śledczy z moskiewskiego wydziału kryminalnego mają pełne ręce roboty. W okolicy pojawił się snajper, który w każdy weekend pozostawia po sobie ślad w postaci zwłok mężczyzn. Jedyne, co łączy ofiary to młody wiek oraz pojedyncza kula w głowie. W tym samym czasie ktoś morduje urzędnika z Centrum Obsługi Cudzoziemców oraz milicjanta prowadzącego śledztwo w sprawie malwersacji finansowych w jednej z dużych spółek. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że winnym tej ostatniej zbrodni jest Dmitrij Płatonow, funkcjonariusz MSW współprowadzący wspomnianą sprawę. Wkrótce pracująca przy powyższych śledztwach Nastia Kamieńska przekonuje się, że choć pozornie wydaje się to nieprawdopodobne, wszystkie są ze sobą powiązane.

Marinina przenosi nas do Moskwy połowy lat 90., barwnie pokazując relacje między ówczesnymi organami ścigania a przestępczością zorganizowaną oraz płynną granicę między prowadzeniem biznesu i szemranych interesów. Jest to obraz niezaprzeczalnie interesujący, a jednocześnie niepokojący. Rozpowszechniona prywata, łapówkarstwo i zasada, że ręka rękę myje dopełniają tej niezbyt optymistycznej wizji. Sama intryga jest rozbudowana do tego stopnia, że dopiero ostatnie rozdziały pozwalają na poskładanie wszystkich elementów w spójną całość. I muszę policzyć autorce za ogromny plus fakt, że nigdy w życiu samodzielnie nie domyśliłabym się tożsamości snajpera. 

Od pierwszej chwili polubiłam Kamieńską, superinteligentną, do bólu szczerą i mającą w nosie pozory oraz opinie osób postronnych. Skojarzyła mi się z kobiecą i uwspółcześnioną wersją Sherlocka Holmesa, całkowicie zatracając się w prowadzonych przez siebie śledztwa i polegając w głównej mierze na wysnuwaniu wniosków z dostępnych i ujawnionych już faktów. Nieco wbrew sobie poczułam także sympatię do Płatonowa, świetnego śledczego, a prywatnie wyrachowanego bawidamka, któremu poświęcono w książce tyle samo, o ile nie więcej, miejsca co głównej bohaterce, pani major. 

Jedyne, co nie podobało mi się w powieści, to zakończenie, które nie tylko nie wyjaśnia wszystkich wątków, lecz wręcz przeciwnie - wywołuje nowe wątpliwości i pytania. Zupełnie jakby autorka zapomniała dopisać ostatniego rozdziału.

Książkę poznałam w formie audiobooka w interpretacji Rocha Siemianowskiego i muszę przyznać, że świetnie oddał on zarówno klimat tej historii, jak i samych bohaterów. Wychodzi więc na to, że kolejna osoba dołączyła do grona moich ulubionych lektorów. 

Podsumowując, choć niektórzy twierdzą, że można dostrzec w „Płotkach…” pewną schematyczność, z jaką Marinina pisze swoje kryminały, na pierwsze spotkanie z jej twórczością nadają się one świetnie. Dopracowana, zawiła intryga, wiarygodni bohaterowie oraz swobodny, lekki sposób prowadzenia narracji to wystarczające powody, by po pierwsze polecić Wam tę powieść, a po drugie sięgnąć po pozostałe części cyklu o major Kamieńskiej.

Jeśli macie ochotę wysłuchać audiobooka "Płotki giną pierwsze", możecie skorzystać z opcji wypożyczenia jej za 50% ceny na stronie Audioapp.pl


Książkę wysłuchałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.