Przejdź do głównej zawartości

"Cudza maska" Aleksandra Marinina

Tytuł Cudza maska
Autor Aleksandra Marinina
Lektor Roch Siemianowski
Wydawca Biblioteka Akustyczna
Czas 15 godz. 25 min.
Kolejne spotkanie z Marininą i kolejne powody do zachwytu – „Cudza maska” okazała się jeszcze lepsza od poprzednich powieści autorki zza wschodniej granicy.

Tym razem powieść toczy się trójtorowo. Major Anastazja Kamieńska prowadzi śledztwo w sprawie śmierci popularnego autora romansów Leonida Paraskiewicza. W tym samym czasie emerytowany Stasow, obecnie prywatny detektyw, otrzymuje zlecenie od żony biznesmena skazanego za zamordowanie swojego partnera biznesowego. Ma odnaleźć dowody jego niewinności, mimo że wyrok skazujący zapadł kilka miesięcy wcześniej. Jednocześnie śledzimy losy deputowanego do Dumy Siergieja Bieriozina i jego żony Iriny, stopniowo odkrywając ich mroczną tajemnicę.


Chociaż wątki te początkowo w ogóle się ze sobą nie wiążą, ot trzy kryminalne zagadki, w które wcześniej czy później zostanie zaangażowana Nastia, wraz z rozwojem akcji okazuje się, że Marinina połączyła je delikatnymi nićmi, które ostatecznie okazują się żelaznymi pętami. Intryga jest maksymalnie zagmatwana, zachowuje jednak wszelkie znamiona prawdopodobieństwa, zwłaszcza gdy na końcu poznajemy wszystkie jej szczegóły. Podczas lektury często zastanawiałam się, jak autorka wytłumaczy i połączy niektóre wydarzenia, do głowy przychodziły mi różne, w znacznej mierze absurdalne pomysły, a jednak zostałam bardzo przyjemnie zaskoczona klarownością i w gruncie rzeczy prostotą rozwiązania.

Samej Kamieńskiej jest w powieści stosunkowo niewiele, zwłaszcza jeśli porównamy „Cudzą maskę” to poprzednich tomów z serii o błyskotliwej pani major. Bierze aktywny udział jedynie w sprawie Paraskiewicza, w międzyczasie udziela pomocy Stasowowi, natomiast z Bieriozinem nie łączy jej nic. Niemniej jest tą samą niepoprawną, leniwą, a jednocześnie piekielnie inteligentną śledczą, co wcześniej i z przyjemnością śledziłam jej działania oraz przemyślenia, które ostatecznie skierowały ją ku rozwiązaniu zagadki. 

Oprócz Nastii oraz jej współpracowników, w książce pojawiły się interesujące postaci bohaterów bezpośrednio zaangażowanych w poszczególne sprawy, przy czym należy zaznaczyć, ze „Cudza maska” jest powieścią bardzo kobiecą. Inteligentna i sprytna Swietłana, żona zabitego pisarza, zatrudniająca Stasowa wyrachowana Natalia oraz Irina z bogatą, ale ciemną przeszłością – to ich sylwetki zostały przedstawione z prawdziwą pieczołowitością i to one tak naprawdę liczą się tej rozgrywce, mimo że często pozornie kryją się w cieniu swoich mężów.

To już czwarta powieść Marininy w wersji audiobooka, którą miałam przyjemność wysłuchać i głos Rocha Siemianowskiego nieodmiennie kojarzy mi się z książkami o Nastii Kamińskiej i z Moskwą lat dziewięćdziesiątych. Wiem też, że z pewnością sięgnę po kolejne części cyklu, w ramach możliwości właśnie w formie audio.

Autorka nie bez przyczyny nazywana jest rosyjską królową kryminału, bądź też jak wolą niektórzy carycą tego gatunku. Jej powieści stanowią świetną kombinację lekkiego, ironicznego stylu z przemyślaną, skomplikowaną intrygą oraz interesującymi postaciami. Serdecznie polecam!

Za możliwość wysłuchania powieści "Cudza maska" serdecznie dziękuję Bibliotece Akustycznej.
Książkę wysłuchałam w ramach wyzwania "Rosyjsko mi".

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.