Przejdź do głównej zawartości

#Diabelski Kociołek Book TAG

Dzisiaj będzie o książkach, ale w nieco inny sposób. Zachęcona przez Wiedźmę i Karolinę, postanowiłam uwarzyć dla Was prawdziwie mroczny eliksir. Czas na Diabelski Kociołek!

OKO TRASZKI, czyli najładniejsza i jednocześnie najmroczniejsza okładka książki

Wybór trudny, ale ostatecznie zdecydowałam się na Ciemny Eden, Chrisa Becketta, którego okładka – mimo że pozornie prosta – ma w sobie to coś.


SZCZYPTA GNILCA, czyli ulubiona książka z nieumarłymi, zombie i innymi żywymi trupami

Polubiłam wszelkie zombiaki, ale tym razem postanowiłam sięgnąć po innych nieumartych powstających z zakątków starego indiańskiego Cmętarza Zwieżąt.


WŁOS JEDNOROŻCA, czyli książka z magicznym lub mitologicznym stworzeniem

Smoki będą chyba pasować najlepiej, a gdzie je znaleźć? W Pieśni Lodu i Ognia, oczywiście!


KROPLA KRWI, czyli ulubiony horror, slasher, thriller, w którym leje się posoka

Typowe slashery to nie moja bajka, ostatnio znacznie rzadziej sięgam też po thrillery, krwi nie brakuje jednak tam, gdzie pojawiają się prawdziwe wampiry. Zwłaszcza gdy zaczynają walczyć między sobą – mój typ to Percepcja Miroslava Žambocha


PODOBIZNA VOODOO, czyli postać, nad którą wisi bądź zdaje się wisieć jakaś klątwa

Pies Baskerville’ów to moja ulubiona odsłona przygód Sherlocka Holmesa, a wizja klątwy wiszącej nad tytułowym rodem naprawdę potrafi przyprawić o ciarki.


GARŚĆ SKAŻONEJ ZIEMI, czyli literackie miejsce, w którym zdecydowanie nie chcielibyście mieszkać

Zdecydowanie w żadnym ze światów postapokaliptycznych, najbardziej przerażająca wydaje mi się pozbawiona nadziei na lepsze jutro wizja przedstawiona przez Cormaca McCarthy’ego w Drodze


LIŚĆ MANDRAGORY, czyli literacka scena, która wywołała w Was krzyk przerażenia

Są to dwie sceny, ale pochodzące z tej samej książki, Miasteczka Salem. Pierwsza to rozlegające się w środku nocy pukanie w okno pokoju znajdującego się piętrze i cichy szept „Wpuść mnie, proszę” w wykonaniu zmarłego chłopca. Druga moment, w którym pewna matka budzi się nie słysząc dziecka, które zawsze zrywało ją z łóżka bladym świtem.


NAJCZYSTSZA Z ŁEZ, czyli Wasz ulubiony bohater, który byłby zdolny uratować Was z każdej opresji

Geralt i wszystko jasne :) Ale ponieważ jestem świeżo po piątym tomie Wojen Wikingów to nie mogę nie uwzględnić również Uhtreda Ragnarssona. No, nie mogę i kropka. Będzie więc ich dwóch. O!


Dołączycie do zabawy? Jakie składniki wrzucilibyście do swoich kociołków? 

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…