Przejdź do głównej zawartości

"Pies Baskerville'ów" Arthur Conan Doyle


Pies Baskervillów, Arthur Conan Doyle
Lektor: Jakub Sender
380 min
Moją przygodę z Sherlockiem Holmesem rozpoczęłam kilkanaście lat temu i zdecydowanie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Zaczytywałam się w powieściach oraz zbiorach opowiadań o śledztwach prowadzonych przez błyskotliwego detektywa. 

Z rozrzewnieniem wspominam także serial, w którym w rolę Holmesa wcielił się rewelacyjny Jeremy Brett. Dzięki portalowi Audeo.pl, który jakiś czas temu udostępnił darmowego audiobooka „Pies Baskerville’ów”, miałam okazję odświeżyć sobie jedną z najpopularniejszych opowieści o Sherlocku.

Akcja toczy się wśród wrzosowisk hrabstwa Devon. Holmes i Watson badają sprawę tajemniczej śmierci lorda Baskerville’a, którego znaleziono martwego we własnym ogrodzie. Wszystko wskazuje na to, że starszy mężczyzna zmarł ze strachu. Zagrożony może być także jego siostrzeniec, sir Henry, który właśnie przybył do odziedziczonej po wuju rezydencji. Czy ma to związek z blisko dwustuletnią legendą o demonicznym czarnym psie prześladującym kolejnych członków rodziny Baskerville’ów?

Uwielbiam ten mroczny klimat i przyprawiającą o ciarki atmosferę ponurych wrzosowisk i bagien, wśród których rozgrywa się większość wydarzeń. Całą opowieść, podobnie jak w przypadku większości utworów poświęconych Holmesowi, poznajemy z punktu widzenia jego najlepszego przyjaciela i towarzysza, doktora Watsona. Tym razem jednak postać samego Sherlocka schodzi nieco na drugi plan. Nasz bohater pozwala Watsonowi prowadzić własne śledztwo, a sam ujawnia się dopiero w kulminacyjnym momencie. W niczym jednak nie umniejsza to walorów tej historii.

Jak już wspomniałam, „Pies Baskerville’ów” trafił do mnie w formie audiobooka, co stanowiło pewne urozmaicenie. Niestety młody głos lektora nieco psuł mi przyjemność ponownego zagłębiania się w tę historię, zwłaszcza w początkowych rozdziałach, gdy jeszcze nie byłam do niego przyzwyczajona. Bardziej pasowałby mi do powieści młodzieżowej, a nie do odgrywania roli doktora Watsona, który bądź, co bądź, nie był już w owym czasie młodzieniaszkiem, tylko blisko czterdziestoletnim mężczyzną.

Jeremy Brett w roli Sherlocka Holmesa

Powieść doczekała się ponad dwudziestu ekranizacji filmowych. W 2003 roku znalazła się także brytyjskim rankingu „najukochańszych powieści” stworzonym poprzez sondaż The Big Read przeprowadzony przez BBC. Francuzi także ją docenili i umieścili w liście „100 książek XX wieku” opublikowanej na łamach „Le Monde”.

Ponownie przekonałam się, że „Pies Baskerville’ów” to jedna z moich ulubionych historii o genialnym, ale i nieco szalonym, detektywie wszech czasów, Sherlocku Holmesie. Jeśli jeszcze jej nie znacie, najwyższy czas to zmienić!

Audiobooka wysłuchałam w ramach wyzwania Book-Trotter (literatura brytyjska)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.