Przejdź do głównej zawartości

"Tron z czaszek. Księga I" Peter V. Brett

Tron z czaszek. Księga I
Peter V. Brett
Fabryka Słów, 2015
Na Tron z czaszek czekałam z mieszaniną obaw i nadziei. Zachwycona pierwszym tomem Cyklu Demonicznego, okrzyknęłam Bretta odkryciem roku. Kolejne pokazywały niestety spadek formy autora. Czwarty, czyli niniejszy Tron…, miała być sprawdzianem, czy warto kontynuować przygodę ze światem, w którym ludzie są zmuszeni do nieustannej walki z demonami z Otchłani. I z przykrością muszę stwierdzić, że autor z uporem wartym lepszej sprawy sukcesywnie strzela sobie w kolana, łokcie i kolejne części ciała, serwując czytelnikom klasyczny przykład odcinania kuponów od sławy i dojenia jednego pomysłu aż do granic absurdu.

Wojna w Blasku Dnia zakończyła się w dramatyczny sposób, a Tron… jest jej bezpośrednią kontynuacją. Ahmann i Arlen znikają w odmętach Otchłani, pozostawiając swoich ludzi w stanie – delikatnie mówiąc – konsternacji i szoku. Po stronie Krasjan dość szybko dochodzi do walki o władzę, Inevera stara się umocnić swoją pozycję, ale jej żądni władzy synowie zamierzają wykorzystać szansę i sięgnąć po tron. Z kolei mieszkańcy Północy nadal przygotowują się do walki z podwójnym wrogiem – najeźdźcami z pustyni oraz demonami, którym w końcu mają odwagę stawić czoła.

Fabryka Słów ponownie postanowiła zagrać na nosie swoim czytelnikom i podzieliła czwarty tom na dwie części, w konsekwencji czego otrzymujemy tylko połowę opowieści stworzonej przez Bretta. Jednak mimo że Księga I liczy blisko osiemset stron, próżno szukać w niej wartkiej akcji czy przełomowych wydarzeń. Wręcz przeciwnie, autor wrócił do poprzedniego chwytu i przeniósł środek ciężkości na kolejne postaci - tym razem poznajemy losy kuzynek Jardira, które do tej pory nie odegrały żadnej kluczowej roli. Bohaterowie, którzy są w tej historii najważniejsi i którzy przede wszystkim interesują fanów cyklu, czyli Arlen i Ahmann, pojawiają się dosyć sporadycznie. Rojer prawie tu nie istnieje, za to postać Leeshy nadal rozwija się w coraz bardziej irytującym kierunku, chociaż mówiąc szczerze słowo „rozwój” jest tu pewną nadinterpretacją.

Krótko rzecz ujmując, bo nie ma co się rozwodzić nad czymś, co samo w sobie jest historią wyjątkowo przegadaną, Tron z czaszek to powieść, która ciągnie cykl tylko siłą rozpędu. Autor wyraźnie rozmienia się na gorsze, nie mając prawdopodobnie pomysłu na kontynuowanie fabuły, bądź też starając się na siłę przedłużyć żywotność kury znoszącej złote jajka. Jestem rozczarowana lekturą Księgi I, liczyłam w końcu na zdecydowany zwrot bądź rozwinięcie akcji, a po raz kolejny raz otrzymałam rozprawy o niczym, nie wnoszące do powieści praktycznie nic nowego ani zaskakującego. Postaci stają się miałkie, nie mają w sobie tego ognia i wyrazistego rysu, który podobał mi się w Malowanym Człowieku i Pustynnej Włóczni. Niestety, z każdą kolejną odsłoną tracę serce i cierpliwość do cyklu, który miał szansę stać się kultowym, ale zaprzepaścił swój potencjał.

Przeczytaj również:
  1. Malowany Człowiek. Księga I i II (recenzja)
  2. Pustynna Włócznia. Księga I i II (recenzja)
  3. Wojna w Blasku Dnia. Księga I (recenzja)
  4. Wojna w Blasku Dnia. Księga II (recenzja)

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.