Przejdź do głównej zawartości

"Malowany Człowiek" Peter V. Brett

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że będę musiała uaktualnić moją listę Top10  powieści fantastycznych, a wszystko to za sprawą Malowanego Człowieka, z którym spędziłam miniony Fantastyczny Weekend.


Książka chodziła już za mną od dłuższego czasu, niemal z każdej strony nasłuchałam i naczytałam się achów i ochów, stąd też i poprzeczka znalazła się naprawdę wysoko, a to często pierwszy krok to rozczarowania nawet przyzwoitą literaturą. I tutaj pojawiła się niespodzianka – powieść okazała się dobra, mało tego – absolutnie pochłaniająca i wciągająca. Kartki same się przewracały, a mnie było mało i mało, aż w końcu z zaskoczeniem zobaczyłam, że właśnie skończyłam dwie całkiem pokaźnym rozmiarów księgi.

Peter V. Brett stworzył fascynujący świat, który ludzie zmuszeni są dzielić  z pochodzącymi z Otchłani demonami. Każda noc to czas strachu, otchłańce pojawiają się bowiem wraz z nadejściem zmroku i aż do pierwszego brzasku obejmują ziemię we władanie. Jedyną obroną przed nimi - choć często nieskuteczną - są magiczne runy, którymi ludzie znaczą swe domy, bądź którymi w ostateczności otaczają ogniska, jeśli noc złapie ich w podróży z dala od ludzkich siedzib. Są to jednak jedynie znaki ochronne, bowiem wiedza na temat wojennych runów służących do czynnej walki przepadła przed wiekami. Ze względu na nieustanne zagrożenie, przed którym nie ma ucieczki, ludzie skupiają się w miastach i wioskach, a jedynymi śmiałkami, którzy mają odwagę wyruszać w podróż między nimi ryzykując nocleg poza murami osad są Posłańcy. Jednak z każdym kolejnym rokiem walka z demonami pochłania coraz więcej ofiar, zdaje się więc, że ludzki świat chyli się ku zagładzie.

W odległych od siebie zakątkach poznajemy troje dzieci. Matka Arlena umiera w wyniku ran zadanych przez otchłańca, podczas gdy ojciec chłopca stał sparaliżowany strachem schowany w kręgu runami. Piękna Leesha z powodu plotki, która niszczy jej reputację, porzuca plany założenia w przyszłości rodziny i zostaje adeptką miejscowej Zielarki, dzięki której przyswaja wiedzę niedostępną dla innych. Z kolei Rojer podczas jednego z ataków demonów traci rodziców i zostaje kaleką i zostaje przygarnięty przez Minstrela, przy którym odkrywa niezwykły talent. Mijają lata, bohaterowie dorastają, a kiedy ich ścieżki w końcu się splatają, okazuje się, że razem mogą dokonać czegoś, czego jeszcze nie uczynił nikt przed nimi.

Zafascynował mnie świat przedstawiony w powieści; Brett udowodnił, że nadal można stworzyć coś świeżego i niepowtarzalnego. Z jednej strony mamy demony, wyłaniające się z mgły wraz z zachodem zabójczego dla nich słońca. Zaskakuje ich zróżnicowanie i tajemnicza, niezbadana jeszcze natura (choć zakończenie sugeruje, że w drugim tomie poznamy na ten temat więcej szczegółów). Są to stwory różnej wielkości, szkaradne z wyglądu, krwiożercze, a jednocześnie wykazujące się dużym sprytem, gdy już namierzą jakąś ofiarę. Z drugiej strony widnieje świat ludzi, zastraszonych, ale często bezlitosnych i okrutnych na równi z szalejącymi nocą otchłańcami. A może nawet gorszymi od nich, bo one nie ukrywają swej prawdziwej natury.

Autor zgrabnie prowadzi wszystkie wątki, przeplatając je i podsycając zarówno wyobraźnię czytelnika, jak i jego ciekawość. Powieść jest naprawdę obszerna, liczy około  800 stron. W przeciwieństwie do jednotomowego oryginału, polski wydawca zdecydował się – jak to często ma w zwyczaju – wydać ją w dwóch częściach. Jednak mimo tej objętości czyta się ją błyskawicznie, chociaż brzmi to sztampowo, naprawdę nie mogłam się od niej oderwać. Akcja gna do przodu tam, gdzie jest to wskazane, a zwalnia gdy na scenę wkracza nowy element świata przedstawionego. Bohaterowie wzbudzają sympatię, wypadają przekonująco, a każdy z nich jest inny. Jednocześnie, autor ich nie oszczędza, nie serwuje ogranych zagrywek ani nie ratuje ich z każdej opresji, przez co do samego końca nie wiadomo, jak potoczą się ich losy. Przy czym spieszę uspokajać, że chociaż leje się tu dużo krwi, Brett to nie Martin, niektórzy przeżyją.

Żałuję, że tak długo zwlekałam z rozpoczęciem Cyklu Demonicznego, jest cudownie wspaniały i fascynujący. Przede mną Pustynna Włócznia, a Was gorąco zachęcam do poznania Malowanego Człowieka. 

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.