Przejdź do głównej zawartości

Kilka słów o... Jacku Piekarze

Tego Pana z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać. Jacek Piekara to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów fantasy, ostatnio romansujący także z tematyką historyczną w postaci sarmackiej Polski.

JACEK PIEKARA

Moja przygoda z Piekarą rozpoczęła się od boskich opowiadań o Arivaldzie z Wybrzeża ("Ani słowa prawdy"), potem przyszedł czas na Necrosis i Mordimera. No i wpadłam po uszy, jeszcze nie trafiłam na książkę jego autorstwa, która by mi się nie spodobała. Za co przede wszystkim cenię jego twórczość?
 • za mroczny, ironiczny humor, którym przesycona jest zdecydowana większość jego prozy,
 • za prawdziwy talent do oddawania realiów świata, o którym pisze. W "Szubieniczniku" z każdej strony czuć XVII-wieczny, sarmacki klimat, a w cyklu inkwizytorskim niemal wyczuwalny jest smród i brud średniowiecznych miast i miasteczek,
 • za nieograniczanie się do jednego gatunku - świetnie odnajduje się zarówno w powieściach fantastycznych, jak i historycznych.
Niestety, ku mojemu OGROMNEMU ubolewaniu, autor ma tendencję do niekończenia rozpoczętych cykli. Z utęsknieniem czekam na kontynuację "Necrosis" oraz "Płomienia i krzyża"...

Krótka notka biograficzna (źródło: ciocia Wikipedia):

Polski pisarz fantasy i dziennikarz czasopism o grach komputerowych ("Świat Gier Komputerowych", "Gambler", "Click!", "GameRanking", pseudonim: Randall), a także redaktor naczelny czasopisma "Fantasy". Studiował psychologię i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Emigrował do Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka w Polsce.

Współpracował przy tworzeniu scenariusza gry komputerowej Książę i Tchórz, w której występuje Arivald – postać z jego opowiadań. Z czołówką polskich aktorów pracował jako reżyser dubbingów, prowadził również autorskie programy w radiu WAWA.

Bibliografia (z pominięciem opowiadań zamieszczonych w antologiach z innymi autorami):

Cykl o Haldorze

 • Imperium – smoki Haldoru cz.1
 • Imperium

Cykl o Conanie

 • Pani Śmierć, jako Jack de Craft

Cykl o Arivaldzie z Wybrzeża

 • Arivald z Wybrzeża
 • Ani słowa prawdy (reedycja Arivalda z Wybrzeża z dodanymi dwoma nowymi opowiadaniami) - moja recenzja

Cykl o Mordimerze Madderdinie (w kolejności chronologicznej)

 • Płomień i krzyż Tom 1
 • Ja inkwizytor. Wieże do nieba
 • Ja inkwizytor. Dotyk Zła
 • Ja inkwizytor. Bicz Boży
 • Ja inkwizytor. Głód i pragnienie - moja recenzja
 • Sługa Boży 
 • Młot na czarownice 
 • Miecz aniołów 
 • Łowcy dusz 

Cykl Necrosis

Cykl o Alicji

 • Alicja tom 1 (pierwotny tytuł: Alicja i Miasto Grzechu)
 • Alicja i Ciemny Las
 • Alicja (poprzednie 2 tomy zebrane w całość)

Cykl Szubienicznik

Inne

 • Labirynt
 • Zaklęte miasto
 • Przenajświętsza Rzeczpospolita
 • Świat jest pełen chętnych suk
 • Rycerz kielichów
 • Charakternik
 • Mój Przyjaciel Kaligula
 • Artur Potter Lwie Serce
Pogrubiłam tytuły, które już przeczytałam, jak widać do znajomości całej prozy pisarza jeszcze mi nieco brakuje. Staram się jednak na bieżąco te zaległości nadrabiać.

Moja własna piekarowa biblioteczka wygląda bardzo skromnie, ale mam zamiar sukcesywnie ją rozszerzać:A co Wy sądzicie o twórczości Jacka Piekary?

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.