Przejdź do głównej zawartości

"Szubienicznik. Falsum et verum" Jacek Piekara

Tytuł Szubienicznik. Falsum et verum 
Autor Jacek Piekara
Tom 2
Wydawnictwo Otwarte 
Rok wydania 2014

Stron 340
Siedemnasty wiek to było coś! Złota wolność szlachecka, panowie bracia biorący się za łby przy byle nieporozumieniu i godzący się nad beczkami wina i miodu. Czasy, gdy ujmy na honorze zmazywano pojedynkami, a powiedzenie „zastaw się, a postaw się” miało wyjątkowo dosłowne znaczenie… W drugim tomie „Szubienicznika” Jacek Piekara ponownie zabiera nas w podróż do Polski sarmackiej i czyni to z pełnym kunsztem i rozmachem.

Pierwsza część cyklu zakończyła się zaskakująco i w takim momencie, że z pewnością nie tylko ja zgrzytałam zębami z niecierpliwości, czekając na poznanie dalszych wydarzeń. W dramatycznym finale podstarości Jacek Zaręba został nieoczekiwanie oskarżony o popełnienie straszliwej zbrodni i to nie przez jedną, a dwie pozornie nie związane ze sobą osoby…

„Szubienicznik. Falsum et verum” to bezpośrednia kontynuacja pierwszego tomu. Równie dobrze mogłyby zostać one wydane jako jedna książka i czytelnik nie zauważyłby żadnej różnicy w narracji. Pierwszych kilkadziesiąt stron połyka się za jednym zamachem, ponieważ wyjaśniają one kwestię oskarżenia głównego bohatera. Potem niestety tempo akcji siada, a punkt ciężkości przenosi się na dysputy snute przez szlachciców przy kolejnych szklanicach wina. Na szczęście druga połowa książki na nowo potrafi rozbudzić zainteresowanie, a książka kończy się – jakże by inaczej – kolejnym urwaniem fabuły w kulminacyjnym momencie, choć nie tak dramatycznym jak poprzednim razem.

Zachwyt przyćmiewa niestety fakt, że mimo fantastycznego gawędziarskiego stylu, książka nie wnosi zbyt wielu nowych informacji do głównego wątku fabularnego i po skończeniu lektury, ciekawość czytelnika nadal pozostaje niezaspokojona. Bohaterowie snują wiele historyjek, przytaczają liczne anegdotki, które świetnie pokazują szlachecką fantazję i obrazują ówczesną mentalność, jednak samo śledztwo prowadzone przez Zarębę nie posuwa się zbytnio do przodu. Wręcz przeciwnie, autor wprowadza nowe wątki, które zdają się jeszcze bardziej komplikować tę, już mocno zawikłaną, sprawę.

Kilkukrotnie spotkałam się z opiniami, że „Szubienicznik” to druga po sienkiewiczowskiej Trylogii seria,  która tak obrazowo przedstawia sarmacką Polskę, wraz z jej zaletami i przywarami. I choć może brzmieć to nieco karkołomnie, coś w tym jest. Piekara rewelacyjnie oddał ówczesnego ducha, zarówno dzięki bogatym opisom, jak i pięknemu, stylizowanemu językowi, którego naprawdę nie powstydziłby się sam Sienkiewicz. Piękna staropolszczyzna, doprawiona łacińskimi sentencjami (tym razem na szczęście mającymi wyjaśnienie w przypisach), buduje świetny klimat i pozwala rewelacyjnie poczuć atmosferę ówczesnych czasów.

Podsumowując, „Szubienicznik. Falsum et verum” to dobra kontynuacja pierwszego tomu i po prostu świetna powieść historyczna. Docenią ją przede wszystkim czytelnicy lubujący się w sarmackich klimatach i gawędach snutych przy szklanicach wina. Mam nadzieję, że Jacek Piekara nie każe nam zbyt długo czekać na kolejny tom i szczerze liczę na to, że wyjaśni on wszystkie tajemnice, jakich pełno na stronach powieści. 

Moja ocena: 5-/6

Przeczytaj recenzję pierwszego tomu, "Szubienicznik".

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Otwartemu.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.