Przejdź do głównej zawartości

"Ani słowa prawdy. Opowieści o Arivaldzie z Wybrzeża" Jacek Piekara


Moja przygoda z Piekarą rozpoczęła się właśnie od „Ani słowa prawdy i to dzięki niej sięgnęłam po pozostałe książki autora. Jest to zbiór dziesięciu opowiadań o czarodzieju Arivaldzie. Czarodzieju nietuzinkowym i zdecydowanie odbiegającym od postaci magów, którzy zwykle pojawiają się w literaturze fantastycznej.

Po pierwsze, został magiem niejako przez przypadek. Naprawdę nazywał się Penszo i był wędrownym bardem i najemnikiem (to już samo w sobie interesujące zestawienie). Pewnego dnia poznał maga z Silmaniony, Tajemnego Bractwa, i postanowił mu towarzyszyć w wędrówce. Pech chciał, że pewnego dnia jego towarzysz po prostu umarł. Penszo postanowił więc zaopiekować się jego różdżką oraz Księgą Czarów.

Gdy zaciekawiony zajął się lekturą owej księgi, okazało się, że ma w sobie niezwykłą moc i po pewnym czasie prób i błędów opanował część umiejętności magicznych. Przyjął wtedy imię Arivald i od tej pory podróżował jako mag.

Po drugie, w przeciwieństwie do większości magów, bohater powieści często wolał zawierzyć sile swych mięśni niż czarom. A siły miał co nie miara – w końcu przez wiele lat był tym najemnikiem, a to do czegoś zobowiązuje.
Po trzecie, zamiast zgłębiać tajniki magii w bibliotekach lub udzielać się w dyskusjach politycznych, Arivald zdecydowanie wolał towarzystwo pięknych kobiet i buteleczkę krasnoludzkiego spirytusu.

Przygody Arivalda utrzymane są w lekkim, żartobliwym, a jednocześnie ironicznym tonie. Książkę czyta się szybko (nawet zbyt szybko!) i niezwykle przyjemnie. Opowiadania o przygodach Arivalda mogę szczerze polecić jako sposób na przyjemne popołudnie z lekką książką. Należy jednak zaznaczyć, że znacznie odbiegają one od stylu serii o Mordimerze Madderdinie czy powieści "Necrosis", ponieważ od początku do końca można je potraktować z dużym przymrużeniem oka. Piekara zachwyca świetnym poczuciem humoru i ciętym językiem.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…