Akcja "Dania: Mały kraj – wielka literatura"

Czy zwracacie uwagę na kraj pochodzenia autora książki, którą właśnie czytacie? Niektórzy tak robią, innym jest to obojętne. Jeśli jednak przypatrzycie się uważniej, z pewnością zwrócicie uwagę, że większość dostępnych u nas książek jest autorstwa polskich lub amerykańskich autorów. Dlatego dobrym pomysłem jest świadome sięganie także po pozycje, które wyszły spod pióra pisarzy z innych zakątków Europy i świata. Taki cel stał za wyzwaniem Book-Trotter (więcej tutaj), taki również stoi za świetną akcją, która właśnie ruszyła i która służy promowaniu duńskiej literatury.


Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu wychowaliśmy się na baśniach Andersena. Niewielu sięgnęło jednak po jego twórczość skierowaną ku dorosłemu czytelnikowi. Do klasyki można już zaliczyć Pożegnanie z Afryką, a miłośnicy kryminałów na pewno znają nazwisko Jussiego Adlera-Olsena i jego serię Departament Q. Na marginesie w ramach akcji zamierzam właśnie sięgnąć po pierwszy tom, czyli Kobietę z blizną. Nie tak dawno miałam też okazję przeczytać niepokojącą Żywicę Ane Riel (recenzja tutaj) oraz bardzo mocnego Kasztanowego ludzika Sorena Sveistrupa (recenzja tutaj). Obydwie gorąco polecam!

W ramach akcji Dania: Mały kraj - wielka literatura powstała specjalna księgarnia internetowa, w której znajdziecie książki duńskich autorów wydane nakładem różnorodnych wydawnictw. Są tam zarówno kryminały i literatura piękna, jak i książki dla dzieci i młodzieży. Jest literatura faktu i poezja. Jednym słowem, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Sami sprawdźcie - Księgarnia Duńska

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)

Komentarze