"Jak to działa? Ciało człowieka" Nikola Kucharska

Dlaczego kręci się nam w głowie po przejażdżce na karuzeli? Skąd wzięły się nasze pępki? Co to znaczy, że ktoś ma serce z kamienia lub czuje motyle w brzuchu? I skąd się bierze katar? Odpowiedzi na te i dziesiątki innych pytań znajdziecie w najnowszej książce Nikoli Kucharskiej, Jak to działa? Ciało człowieka.

 

Jeśli poznaliście już ciekawską Klarę przy okazji lektury książki Jak todziała? Zwierzęta, z pewnością już wiecie, że nie ma dla niej pytań niemożliwych i interesuje ją dosłownie wszystko. Po fascynacji zwierzętami przyszła kolej na ludzkie ciało i to co się z nim dzieje. Z pomocą przychodzi dziewczynce dziadek, który cierpliwie wszystko wyjaśnia i rozrysowuje w swoim kajecie. A wszystko to podane z humorem i dostosowane do umiejętności i zdolności poznawczych dziecka (chociaż tym młodszym na pewno przyda się dodatkowa pomoc ze strony rodzica, który też wyjaśni to i owo).

Książka ma duży forma t i twardą oprawę, a przede wszystkim mnóstwo bardzo szczegółowych rysunków, których oglądanie jest równie fascynujące, co same zawarte na nich informacje. Całość dzieli się na cztery części. „Ja i moja rodzina” opowiada o etapach życia człowieka, o tym, jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy oraz ogólnie o tym, jak wygląda nasze ciało. „Zmysły i mózg” skupiają się na układzie nerwowym oraz oczywiście poszczególnych zmysłach: węchu, wzroku, smaku i słuchu. „Zdrowy tryb życia” pozwala dziecku dowiedzieć się, co się dzieje z jedzeniem, które trafia do jego brzucha, jak oddychamy i jak pracują nasze mięśnie. I wreszcie część „U lekarza” jest poświęcona chorobom, układowi odpornościowemu, kościom oraz temu, jak działa szpital.


Każda część rozpoczyna się dwustronną planszą z komiksem, na której możemy obejrzeć liczne postaci i przeczytać ich komentarze. Autorka ma prawdziwy talent obserwacyjny i gwarantuję, że obserwując, co się dzieje w przychodni i szpitalu, dorośli czytelnicy będą pękać ze śmiechu bardziej niż maluchy. Właściwa treść każdej części to plansze z ciałem Klary lub jej bliskich, na których są przedstawione poszczególne, wymienione wyżej zagadnienia.


Całość prezentuje się naprawdę świetnie i stanowi spójną, pełną i obfitą w informacje pierwszą encyklopedię poświęconą ludzkiemu ciału. Serdecznie polecam!

Za wyprawę w głąb ludzkiego ciała dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze