Przejdź do głównej zawartości

Powiew wiosny, czyli "Motyle" Robert M. Jurga

Dawno już nie sięgałam po kolorowanki, wcześniejszy entuzjazm nieco opadł, a brak wolnego czasu kazał skupić się na innych sprawach. Do czasu, gdy dotarły do mnie Motyle i całkowicie mnie zauroczyły. 

Jest to już druga kolorowanka Wydawnictwa Vesper poświęcona motylom i choć poprzednia bardzo mi się podobała, ta bije ją na głowę. Ilustracje są śliczne, inspirujące, a co więcej jednostronne, dzięki czemu nie muszę się bać, że użyję zbyt mocnych odcieni i zepsują one obrazek po drugiej stronie kartki. Dzięki temu można szaleć cienkopisami, kredkami akwarelowymi na mokro, mazakami oraz farbami (do tych ostatnich talentu niestety nie posiadam, więc w moim przypadku odpadają całkowicie). 


Autorem ilustracji jest Robert M. Jurga, osobom zainteresowanym tematem do tej pory kojarzony przede wszystkim z rekonstrukcjami fortyfikacji historycznych i szkicami maszyn oblężniczych. Jak się okazało, doskonale odnalazł się w tematyce jakże od nich odmiennej, wykonane przez niego motyle prezentują się pięknie i zachwycają różnorodnością aranżacji rysunków. Można tu znaleźć wzory geometryczne, łąki i kwiaty, przywodzące na myśl gorące lato. Różnią się one pod względem trudności i zaawansowania – niektóre można pokolorować w godzinę, inne wymagają kilkudniowej pracy. Efekt jednak za każdym razem jest świetny.

W podtytule tej pozycji możemy przeczytać, że jest to kolorowanka edukacyjna i nie jest to stwierdzenie na wyrost. Autorem części merytorycznej jest Mariusz Mleczak, który po pierwsze w krótkim wstępie przybliżył ogólne informacje na temat motyli, ich anatomii, cyklu życiowego, klasyfikacji, a po drugie do każdej ilustracji dodał jeszcze komentarz, z którego można zaczerpnąć informacje o konkretnych gatunkach.

Mówiąc krótko, jestem zauroczona i spędzam ostatnio wieczory w otoczeniu motyli, wciągnęłam też do zabawy z kolorowaniem pozostałych domowników. Gorąco polecam!

Za tę przyjemność serdecznie dziękuję Wydawnictwu Vesper.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.