Powiew wiosny, czyli "Motyle" Robert M. Jurga

Dawno już nie sięgałam po kolorowanki, wcześniejszy entuzjazm nieco opadł, a brak wolnego czasu kazał skupić się na innych sprawach. Do czasu, gdy dotarły do mnie Motyle i całkowicie mnie zauroczyły. 

Jest to już druga kolorowanka Wydawnictwa Vesper poświęcona motylom i choć poprzednia bardzo mi się podobała, ta bije ją na głowę. Ilustracje są śliczne, inspirujące, a co więcej jednostronne, dzięki czemu nie muszę się bać, że użyję zbyt mocnych odcieni i zepsują one obrazek po drugiej stronie kartki. Dzięki temu można szaleć cienkopisami, kredkami akwarelowymi na mokro, mazakami oraz farbami (do tych ostatnich talentu niestety nie posiadam, więc w moim przypadku odpadają całkowicie). 


Autorem ilustracji jest Robert M. Jurga, osobom zainteresowanym tematem do tej pory kojarzony przede wszystkim z rekonstrukcjami fortyfikacji historycznych i szkicami maszyn oblężniczych. Jak się okazało, doskonale odnalazł się w tematyce jakże od nich odmiennej, wykonane przez niego motyle prezentują się pięknie i zachwycają różnorodnością aranżacji rysunków. Można tu znaleźć wzory geometryczne, łąki i kwiaty, przywodzące na myśl gorące lato. Różnią się one pod względem trudności i zaawansowania – niektóre można pokolorować w godzinę, inne wymagają kilkudniowej pracy. Efekt jednak za każdym razem jest świetny.

W podtytule tej pozycji możemy przeczytać, że jest to kolorowanka edukacyjna i nie jest to stwierdzenie na wyrost. Autorem części merytorycznej jest Mariusz Mleczak, który po pierwsze w krótkim wstępie przybliżył ogólne informacje na temat motyli, ich anatomii, cyklu życiowego, klasyfikacji, a po drugie do każdej ilustracji dodał jeszcze komentarz, z którego można zaczerpnąć informacje o konkretnych gatunkach.

Mówiąc krótko, jestem zauroczona i spędzam ostatnio wieczory w otoczeniu motyli, wciągnęłam też do zabawy z kolorowaniem pozostałych domowników. Gorąco polecam!

Za tę przyjemność serdecznie dziękuję Wydawnictwu Vesper.

Komentarze