Przejdź do głównej zawartości

"Diabłu ogarek. Ostatni hołd" Konrad T. Lewandowski

Diabłu ogarek. Tom 3
Ostatni hołd, 
Konrad T. Lewandowski
RM, 2012
Od mojego ostatniego spotkania z niepokornym woźnym trybunalskim, Stanisławem Lawendowskim herbu Paprzyca, wchodzącym - gdy zachodzi taka potrzeba – w kontakty ze światem sił nieczystych, minęły już trzy lata. Ostatni tom trylogii Diabłu Ogarek pokazał jednak dobitnie, że oddany sługa Rzeczpospolitej Polskiej w niczym nie stracił na swej fantazji i uroku, a Ostatni hołd nadal utrzymuje wysoki poziom.

Mimo że od wydarzeń przedstawionych w Kolumnie Zygmunta minęły już dwa lata, na polskich ziemiach nadal odczuwa się skutki ówczesnego dramatycznego załamania Ładu między zaświatami. Co więcej, przy okazji doręczania pozornie zwykłego pozwu Stanisław zostaje wplątany w sprawę prowadzącą do walki, od której wyniku zależeć będą nie tylko losy Polski, ale również jego nieśmiertelna dusza. Jednym słowem, dzieje się wiele, a los pana Lawendowskiego nie oszczędza, wręcz przeciwnie.

Sarmacka Polska z dużą dawką elementów fantastycznych to świetne połączenie, które sprawiło, że przed laty tak bardzo oczarował mnie pierwszy tom cyklu, Czarna Wierzba. Z przyjemnością śledziłam przygody niezwykłego woźnego, którego ród od pokoleń stał na straży Ładu między ziemią a światem kryjącym w sobie czorty, demony i potępione dusze. W drugiej części, Kolumnie Zygmunta, nacisk przesunął się z powieści historycznej ku fantasy, a tendencja ta utrzymała się w Ostatnim hołdzie, który jednak nadal mocno tkwi w realiach historycznych epoki i w którego fabułę wplecione są losy prawdziwych postaci, w tym takich, które odegrały główną rolę w historii naszego kraju.

Dużą zaletą zarówno trzeciego tomu, jak i całej trylogii, jest udane oddanie ducha sarmackiej Polski i mentalności szlacheckiej braci, z jednej strony za wszelką cenę broniącej swej wolności i przekonanej o swej wyjątkowości, a z drugiej gotowej wszystko oddać w walce o dobro i wolność Ojczyzny. Sam Lawendowski, bo jego poznajemy najlepiej, to postać będąca świetnym odzwierciedleniem ówczesnego szlachcica – jest butny, gotowy prać po mordzie każdego „chama”, który mu jego wolność hamuje, obdarzony prawdziwie sarmacką fantazją i odwagą, czasem graniczącą wręcz z brakiem rozumu. Jednocześnie, ma bardzo jasne i przejrzyste pojęcie o tym, co jest dobre a co złe, za nic też nie zniża się do czynów, które uznałby za ujmę na honorze.

Kolejny plus to zgrabne wplecenie w historyczną fabułę wątków fantastycznych zaczerpniętych przede wszystkim z tradycji słowiańskiej. Sojusznikami Lawendowskiego w walce o dobro Polski stają się m.in. wampir, strzyga, rodzime biesy, a także Śpiący Rycerze, nienazwani wprost, ale wyraźnie zainspirowani znaną legendy. Tymi złymi, niezmiennie od pierwszego tomu, nadal są jezuici próbujący zniszczyć panujący w na polskich ziemiach ład i harmonię oraz Niemcy, tym razem w postaci księcia Hohenzollerna i pozostałej pruskiej arystokracji. W dość specyficzny sposób, autor wyjaśnia przy okazji przyczyny upadku doskonale wcześniej funkcjonującej Rzeczpospolitej.

Spodobał mi się również wątek pewnego żywiołaka, otwierający powieść z przytupem, a potem kilkukrotnie powracający w czasie, gdy główna oś fabularna rozwija się już w nieco innym kierunku. To właśnie te drobniejsze motywy, mniej związane z wielką wojną o losy świata, a mocniej z tajemnicą i przygodą, cenię sobie w całej trylogii najbardziej.

Nie obyło się jednak bez kilku wpadek, słabszych rozwiązań fabularnych, a czasem wręcz scen zupełnie niepotrzebnych, jak na przykład motyw pewnego starca, Świadka Ładu i jego opowieści o anielskich wizjach. Zdecydowanie też autor powinien dać sobie spokój z pisanie scen łóżkowych, te mu wyraźnie nie wychodzą, co udowodnił zarówno w kolejnych tomach o Ksinie, jak i w niniejszej powieści. Zakończenie też pozostawia nieco do życzenia, jest bowiem na tyle otwarte, że nie zaspokaja w pełni ciekawości czytelnika. Na szczęście, nie są to mankamenty, które znacząco wpływałyby na odbiór książki jako całości.

Podsumowując, Ostatni hołd  to bardzo udana kontynuacja i zwieńczenie trylogii o Stanisławie Lawendowskim, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom klimatów sarmackich i fantastyki. 

Za udostępnienie ebooka serdecznie dziękuję księgarni Woblink

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.