Przejdź do głównej zawartości

"Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta" Konrad T. Lewandowski


Diabłu ogarek. Tom 2
Kolumna Zygmunta, 
Konrad T. Lewandowski
RM, 2012
Będąc pod bardzo dużym wrażeniem pierwszego tomu cyklu „Diabłu ogarek" Konrada T. Lewandowskiego, z dużą niecierpliwością oczekiwałam na drugą część serii. „Kolumna Zygmunta" to niemal płynna kontynuacja losów siedemnastowiecznego woźnego trybunału sądowego, Stanisława Jakuba Lawendowskiego herbu Paprzyca.

Po udaremnieniu niecnych planów Radziwiłłów, którzy weszli w konszachty z siłami nieczystymi, Stanisław stał się ich wrogiem numer jeden. Aby napięta atmosfera panująca w jego rodzinnym Liwie nieco opadła, Lawendowski rusza na obrady sejmu, który właśnie zebrał się w Warszawie. Dosyć szybko przekonuje się, że w stolicy dzieje się naprawdę źle, przypadkowi ludzie padają ofiarami uroków. Gdy poszkodowana zostaje królewna Konstancja, siostra panującego wówczas króla, woźny energicznie zabiera się do działania. Przy pomocy kilkorga wiernych rębajłów oraz znajomej również parającej się magią, rozpoczyna śledztwo, by odkryć, kto i dlaczego stara się zaszkodzić królewskiej rodzinie oraz pozostałym mieszkańcom miasta.

„Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta" to świetna kombinacja powieści historycznej i fantasy, przy czym w porównaniu z pierwszym tomem znacznie więcej w niej wydarzeń i postaci nadprzyrodzonych. Można tu znaleźć nie tylko wiedźmy często-gęsto rzucające urokami, ale także wampira, strzygę, ghulicę czy niepozorne, psotne diablęta. Pojawia się także stworzenie znane z pewnej starej polskiej legendy, ale by nie psuć czytelnikom niespodzianki, nie zdradzę, o czym tu mowa.

Warstwa historyczna także została pieczołowicie dopracowana – zarówno pod względem opisów fabularnych i mentalności bohaterów, jak i języka jakim operuje autor. Kwiecisty, nieco barokowy styl od razu przenosi nas w realia siedemnastowiecznej Polski i przywodzi trochę na myśl powieści sienkiewiczowskie. Od razu jednak uspokajam – Lewandowski zachował umiar i zrozumienie tekstu nie przysparza żadnych trudności.

Jestem zafascynowana wizją ówczesnej Polski nakreślonej na kartach cyklu „Diabłu ogarek". Na tle ogarniętej ruchami reformacyjnymi Europy opanowanej przez rzesze nadgorliwych inkwizytorów jawi się ona jako ostatni bastion wolności słowa, wyznania i sumienia, czym zresztą faktycznie była Rzeczpospolita w owych czasach. Jednak widać już niepokojące sygnały, że i na ziemie polskie dotarły pierwsze zarzewia niezgody i nienawiści. Stanisław wielokrotnie dyskutuje na ten temat z towarzyszami, poszukując winnych, którzy owy ferment sieją.

Podobnie jak w poprzednim tomie, „Kolumna Zygmunta" to świetny obraz typowej sarmackiej szlachty, niemal wiecznie pijanej, skorej do bitki (bądź też „bigosowania"), porywczej, a jednocześnie obdarzonej gorącym i dobrym sercem. To świat, gdzie słowo szlachcica jest równie pewne, co pisemne potwierdzenia i umowy, a honor i duma znaczą więcej niż życie.

Powieść została napisana z dużym poczuciem humoru i z przymrużeniem oka, odniosłam wrażenie, że nawet bardziej niż poprzedni tom cyklu. I choć stosowane przez autora styl i dowcip podobały mi się i dostarczyły mi dużej rozrywki, na tle „Czarnej wierzby", „Kolumna Zygmunta" wypada nieco słabiej. Wprawdzie akcja rozwija się tu znacznie szybciej niż w pierwszym tomie, jednak miałam wrażenie, że książka nieco straciła swojego niezwykłego uroku, który porwał mnie przy pierwszym spotkaniu ze Stanisławem Lawendowskim. Nieco drażnił mnie także zbyt wyraźny podział na bohaterów pozytywnych i negatywnych – wszystko jest czarno-białe i z góry wiadomo, kto jest „tym złym". Nie oznacza to jednak, że jest to powieść słaba, a wręcz przeciwnie, dzięki interesującemu połączeniu historii i elementów nadprzyrodzonych stanowi ciekawą pozycję na tle wielu innych pozycji skierowanych do fanów fantasy.

„Kolumnę Zygmunta" mogę ze spokojnym sumieniem polecić wszystkim miłośnikom książek historycznych i fantastycznych. Wartka akcja i przesympatyczny główny bohater z pewnością umilą Wam jej lekturę.

Przeczytaj także recenzję pierwszego tomu cyklu "Diabłu ogarek", "Czarna wierzba"
Tekst stanowi oficjalną recenzję dla Secretum.pl

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…