Przejdź do głównej zawartości

Stosy, stosy, czyli majówkę czas zacząć

Miesiąc temu myślałał, że za bardzo poszalałam książkowo. Kwiecień pokazał, że trend ten się utrzymuje - regały pękają w szwach. A oto, co zasiliło moje półki w minonym miesiącu:


Na początek stos egzemplarzy recenenzenckich, które już przeczytałam:


1. "Antipolis" Tomasz Fijałkowski - od Wydawnictwa IV Strona (recenzja)
2. "Papierowy chłopiec" Kristina Ohlsson - od portalu Secretum.pl (recenzja)
3. "Ksin drapieżca" Konrad T. Lewandowski - od Wyd. Nasza Księgarnia (recenzja)
4. "Chan al-Chalili" Nadżib Mahfuz - od Wydawnictwa Smak Słowa (recenzja)
5. "Dying Light" Raymond Benson- od portalu Secretum.pl (recenzja)
6. "Ciemne tunele" Siergiej Antonow  - od AIM Media
7. "Kroniki Amberu. Tom II" Roger Zelazny - od portalu Secretum.pl 

Teraz pora na egzemplarze receneznckie, które dopiero są przede mną:


1. "Ostatni Patrol" Siergiej Łukjanienko - od księgarni Book Master
2. "Nowy Patrol" Siergiej Łukjanienko - od księgarni Book Master
3. "Patrol Zmroku" Siergiej Łukjanienko - od księgarni Book Master
4. "Psy gończe" Jorn Lier Horst - od Wydawnictwa Smak Słowa
5. "Okularnik" Katarzyna Bonda - od Wydawnictwa Muza
6. "Szepty zgłodzonych" antologia opowiadań - od AIM Media
7. "Gladiator" Simon Scarrow - od Wydawnictwa Książnica
8. "Księżna Mediolanu" Renata Czarnecka - od Wydawnictwa Książnica
9. "Klątwa Tudorów" Philippa Gregory - od Wydawnictwa Książnica


A na koniec zdobycze własne, w połowie upolowane w Biedronce, którą w tym tygodniu odwiedzili chyba wszyscy miłośnicy prozy Jane Austen.


1. "Duma i uprzedzenie" Jane Austen
2. "Rozważna i romantyczna" Jane Austen
3. "Opactwo Northanger" Jane Austen
4. "Panie z Cranford" Elizabeth Gaskell
5. "Północ i Południe" Elizabeth Gaskell
6. "Pieśń czasu. Podróże" Ian McLeod
7. "Atrament" Hal Duncan
8. "Noc i ciemność" Agatha Christie
9. "Tajemnica siedmiu zegarów" Agatha Christie

Jak widzicie, w majowy weekend zdecydowanie nie będę się nudzić :) Widzicie coś dla siebie? Może coś już czytaliście?

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…