Przejdź do głównej zawartości

"Antipolis" Tomasz Fijałkowski

Antipolis Tomasz Fijałkowski
 Czwarta Strona 2015
368 stron
Powieści przedstawiające alternatywną historię Polski pojawiają się na rynku z regularnością szwajcarskiego zegarka. Wystarczy wspomnieć całą serię książek „Zwrotnice czasu”, czy nawet „Pomnik Cesarzowej Achai” Andrzeja Ziemiańskiego. Czy można więc zaproponować coś świeżego wykorzystując znany już motyw? Okazuje się, że tak. Przynajmniej do pewnego stopnia.

Tomasz Fijałkowski zabiera czytelnika w podróż do 1936 roku, w którym Polska (a właściwie Korona) – po odniesieniu zwycięstwa w Wielkiej Wojnie – plasuje się w czołówce światowych mocarstw. Wizja świata proponowana przez autora jest intrygująca o tyle, że całkowicie wywraca on do góry nogami znany nam porządek rzeczy. Panująca w kraju tolerancja religijna i kulturowa, wraz z bogactwem szerzących się powszechnie kultów i religii, to obraz na tyle nie codzienny, że przykuwa uwagę. Chrześcijaństwo jest tu młodym, liczącym zaledwie dwieście lat kultem, przez większość społeczeństwa mocno nie zrozumianym. I to delikatnie mówiąc. Jednocześnie jednak w świecie powszechnej tolerancji, nie ma miejsca na herezję, a tym samym męczeństwo, które w rzeczywistości odegrało dużą rolę w kształtowaniu się religii chrześcijańskiej, po prostu traci rację bytu.

Akcja powieści toczy się w tytułowym Antipolis, stolicy Korony, stojącym u progu tzw. Zenitu, czyli momentu naruszenia granic naszego świata przez Inną Rzeczywistość. Kim są zamieszkujące ją Istoty Wyższe? Dla jednych to bóstwa, dla innych po prostu mieszkańcy alternatywnego, równoległego świata. Niewątpliwie są obdarzone niezwykłymi mocami, dalece wykraczającymi poza granice ludzkiego pojmowania. Teoretycznie neutralne, a przynajmniej rzadko świadomie wrogie człowiekowi. Gdy jednak nadchodzi czas Zenitu, ziemia zawsze spływa krwią.

Ostatni raz miało to miejsce ponad sto lat wcześniej, teraz jednak naukowcy dostrzegają coraz więcej przesłanek świadczących o zbliżającym się przerwaniu granic i wybuchu mocy. Nie da się tego powstrzymać, można jedynie ratować się ucieczką, gdy nadejdzie odpowiednia pora.

Autor nie kreuje jednego, wyraźni zarysowanego protagonisty. Przedstawia całą plejadę postaci i wątków, które dopiero w kulminacyjnym momencie zaczynają się ze sobą łączyć. Jest to zabieg dosyć nietypowy i mógłby być interesujący, gdyby nie fakt, że utrudnia nawiązanie emocjonalnej więzi z którymkolwiek z bohaterów, o utożsamianiu się z kimkolwiek już nawet nie wspominając. Zwłaszcza, że postaci zostały nakreślone dosyć pobieżnie, bez głębszego wnikania w ich psychikę czy motywy postępowania. Dziwi również wyróżnienie jednego z bohaterów poprzez zaserwowanie mu narracji pierwszoosobowej, a następnie usunięcie go ze sceny niemal do samego końca. Nie muszę chyba wspominać, że nie wnosi on do fabuły nic istotnego.

Wszystko to sprawia, że jest mi trudno jednoznacznie ocenić „Antipolis”. Z jednej strony, autor bawi się formą i znanymi motywami, kreując własny styl i proponując ciekawe pomysły fabularne. Z drugiej strony, odnoszę wrażenie, że potencjał zawarty w książce nie został w pełni wykorzystany, razi zwłaszcza zakończenie, które aż się prosi, by więcej z niego wycisnąć. Niemniej jednak, jak na powieściowy debiut książka prezentuje się zaskakująco dobrze, więc pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce ponownie usłyszymy o Tomaszu Fijałkowskim.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Popularne posty z tego bloga

TOP 10: powieści Stephena Kinga

Wrzesień okrzyknęłam samozwańczo miesiącem Stephena Kinga, dlatego warto podsumować jego koniec zestawieniem najlepszych powieści Mistrza. A konkretnie, najlepszych w moim prywatnym rankingu. Ich kolejność jest bardzo umowna, bo uwielbiam wszystkie, a pewna jestem tylko pierwszej trójki, reszta mogłaby stanąć obok siebie na czwartym miejscu na podium.
1. "To" (moja recenzja)

Jedna z pierwszych powieści Kinga, jaką czytałam. Zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że nawet po latach nie czułam się komfortowo w towarzystwie klaunów, a już z pewnością nikt nie przekonałby mnie, że są zabawni i nieszkodliwi... Odświeżałam ją kilka miesięcy temu i mimo upływu lat, nadal zdała egzamin z przyprawiania o gęsią skórkę.

Top 10 najlepszych horrorów

31 października to dobry dzień, by sięgnąć po dobry horror. Do wieczora pozostało jeszcze kilkanaście godzin, macie więc czas na skombinowanie odpowiedniej książki. Po co warto sięgnąć?
Właściwie to mogłabym ułożyć cały ranking składający się z powieści Stephena Kinga. Jednak aby nie być monotematycznym, starałam się wybrać książki różnych autorów i w różnych klimatach. Łączy je jedno - groza i gwarantowane ciary na plecach podczas lektury.

Top 10 książek na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, by nieco zwolnić i zatopić się w przyjemną lekturę. Warto też odpowiednim jej wyborem wprawić się w świąteczny nastrój już wcześniej. Dzisiaj przygotowałam dla Was zestawienie książek, których akcja ściśle wiąże się ze Świętami. Zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Na początek nieco tradycyjnie i nostalgicznie:
1. "Opowieści wigilijne" Charles Dickens 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby opowieści o Scrooge'u, którego w wigilijną noc nawiedziły cztery duchy, by wskazać mu nową ścieżkę w życiu. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się niedawno nowe tłumaczenie tej opowieści, zawierające drugą historię autora, również utrzymaną w klimacie bożonarodzeniowym zatytułowaną "Nawiedzony". Właśnie się nią zaczytuję, wrażenia z lektury za kilka dni.

"To" Stephen King

Czy się unoszą? O tak. One pławią się w powietrzu.
W moje ręce ponownie trafiła książka Stephena Kinga, która swego czasu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że mimo upływu kolejnych lat niektóre sceny nadal tak żywo były wyryte w mojej pamięci, że mimo zagłębiania się w kolejne w powieści grozy i horrory, „To” niewzruszenie tkwiło na szczycie mojej prywatnej listy tych najlepszych. I po której nigdy nie potrafiłam już z ufnością spojrzeć na żadnego klauna.
W monstrualnych rozmiarów opowieści King przenosi nas do Derry, podobnego do tysięcy innych prowincjonalnych amerykańskich mieścin. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Z nieznanych przyczyn przestępczość jest tu większa, ludzie bardziej brutalni i bezwzględni, a co dwadzieścia kilka lat dochodzi do eskalacji przemocy i w niewyjaśnionych okolicznościach giną dzieci.

"100 książek, które trzeba przeczytać" według BBC

Ranking "100 książek, które trzeba przeczytać" stworzony przez BBC pojawiał się już na wielu blogach, a dzisiaj gości także u mnie. Nie jest to lista idealna, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że znaczną część umieszczonych na niej pozycji to książki brytyjskich autorów, zdecydowanie zaś brak na nich wielu znaczących książek pisarzy z innych państw. Nie brak też tu dziwnych wpadek, np. umieszczenia "Opowieści z Narnii" oraz  "Lwa, czarownicy i starej szafy" w oddzielnych punktach. Podobnie sytuacja wygląda z dziełami zebranymi Szekspira oraz "Hamletem" umieszczonym oddzielnie. 
Niemniej jednak postanowiłam sprawdzić, ile to zacnych książek jest już za mną (są one wytłuszczone) i... wynik wypada słabiutko... Jedynie 34 pozycje. Pociesza mnie fakt, że co najmniej drugie tyle znam z ekranizacji bądź fragmentów. Listę będę na bieżąco aktualizować, mam nadzieję, że za kilka miesięcy będzie już wyglądała o niebo lepiej :) A jak wyglądają Wasze w…